وضع بحرانی ذخایر آب برخی استان ها

وضع بحرانی ذخایر آب برخی استان ها به گزارش پرشین رز خشکسالی و کمبود منابع آب واژه هایی است که طی یک سال قبل بارها و بارها به گوشمان خورده و نسبت به آن اخطار داده شده است اما با به انتها رسیدن فصل گرم تابستان و پیشبینی پاییز کم بارش همچنان نسبت به آن ابراز نگرانی می شود؛ نگرانی هایی جدی که می تواند حیات ما و تمام موجودات و اکوسیستم ها را تحت تأثیر قرار دهد. در این شرایط آیا تنها راه چاره صرفه جویی مردم است یا در کنار این راهکار مهم، مسئولان هم وظایفی دارند؟به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، ایران کشوری است که به لحاظ جغرافیایی در کمربند خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد و همین مساله طبیعی سبب شده که ما یک سوم میانگین جهانی بارش و سه برابر میانگین جهانی تبخیر داشته باشیم اما مسئله کم آبی یا بهتر است بگوییم بحران و تنش آبی از سال قبل و همزمان با کاهش بارندگی ها در سطح کشور بیشتر از پیش جدی شد و مورد توجه قرار گرفت. خیلی از مردم و حتی کشاورزان در استان ها، شهرها و روستاهای مختلف کشور بخصوص در استان خوزستان درگیر این تنش آبی شدند.

با این وجود ورود به فصل پاییز هم بارندگی مناسبی را به ارمغان نیاورده و آن طور که سازمان هواشناسی پیشبینی کرده است، بارندگی ها در این فصل با تاخیر اتفاق خواهد افتاد و مقدار بارندگی در فصل پاییز سال جاری هم به احتمال زیاد کمتر از حد نرمال خواهد بود اما نکته مهم این است که با عنایت به این که از فصل خشک و سال آبی کم بارشی - که خیلی از نقاط کشور در تنش آبی بوده اند - وارد پاییز می شویم، تداوم کم بارشی می تواند شرایط تنش آبی و مشکل تأمین آب آشامیدنی برای برخی شهرها و روستاها را بغرنج تر کند.

پیشبینی های سازمان هواشناسی حالا با هشدارها نسبت به وضعیت مخازن سدهای شهرهای مختلف همچون تهران ملموس تر شده است. محمدرضا بختیاری - مدیر عامل آب و فاضلاب استان تهران - ضمن بیان این که سال آبی گذشته بدترین سال در ۵۰ سال گذشته بود و در تهران ۳۷ درصد کاهش بارندگی و ۳۰۰ میلیون مترمکعب کمبود در مخازن داشتیم، اظهار داشته بود: مخازن سدهای تهران وضعیت خوبی ندارند.

اما چه باید کرد؟ این سوال برای ساکنان ایران زمین سوال امروز و فردا نیست. پرسشی نیست که مردم و مسؤلان با بارش های خوب طی یک سال آبی به دست فراموشی بسپارند. نباید فراموش نماییم که ایرانی ها حتی قبل از رشد میلیونی جمعیت و توسعه سدسازی هم درگیر مسئله آب بوده اند و صدها سال است که به دنبال روش های استحصال و ذخیره آب بوده اند وابداع قنات توسط ایرانی ها از همین مسئله آب نشات گرفته است.

درشرایطی که کشور حالا با خشکسالی شدید دست و پنجه نرم می کند، طی روزهای اخیر بارها شبکه های تلویزیونی با پخش زیرنویس از ساکنان استان تهران خواسته اند که در مصرف آب صرفه جویی کنند. همین مساله لزوم مدیریت مصرف آب را از جانب تهرانی ها دو چندان می کند.

بختیاری به اتفاق بی سابقه ای که سال قبل در این حوزه افتاده بود، اشاره می کند و می گوید: سال قبل به رغم کاهش نزولات و افزایش دما برای نخستین بار در تاریخ آب شهر تهران به علت فرهنگ سازی شاهد کاهش ۳ دهم درصدی مصرف آب آشامیدنی شهروندان تهرانی بودیم که بی سابقه است چونکه هر ساله این رقم افزایش می یافت.

اما در شهری مانند تهران مبحث دیگری هم به اندازه صرفه جویی شهروندان در مصرف آب اهمیت دارد و آن هدررفت آب از راه شبکه های انتقال فرسوده و قدیمی است. به قول مدیر عامل آب و فاضلاب استان تهران در پایتخت حدود ۹۰۰۰ کیلومتر خط لوله و آبرسانی داریم که ۴۰ درصد آنها عمر بالای ۵۰ سال دارند و فرسوده محسوب می شوند و خیلی از هدر رفت آب در ارتباط با همین بخش است و در صورت وقوع زلزله این بخش از شبکه آبرسانی از دست خواهد رفت.

حسین رفیع - فعال حوزه آب - هم ضمن تاکید بر لزوم توجه مردم به نحوه مصرف آب به شبکه فرسوده انتقال آب درون شهری و هدررفت آب از راه آن اشاره نمود و اظهار داشت: راهکارهای مقابله با خشکسالی همچون صرفه جویی در مصرف آب در استانهای مختلف، متفاوت می باشد چونکه در استانی مانند تهران میزان مصرف آب شهری در آن بالا است اما در بعضی استانهای دیگر بخش عمده آب در بخش کشاورزی یا صنعت مصرف می شود و لازم است در این بخش ها آب صرفه جویی شود ازاین رو نمی توان برای تمام مناطق کشور یک نسخه واحد برای مقابله با خشکسالی پیچید.

به گفته وی، هدر رفت آب در سیستم انتقال آب درون شهری بگونه ای است که به اندازه چندین سد بزرگ در شبکه های انتقال آب زیر زمین شهر تهران از دست می دهیم اما وزارت نیرو می تواند با مدیریت و برنامه ریزی درست هدر رفت آب را کنترل کند یا کم کند تا حجم زیادی از آب صرفه جویی شود.

این کارشناس آب همینطور اعتقاد دارد که بخش عمده آبی که ادعا می شود در بخش کشاورزی مورد مصرف قرار می گیرد هم به دلیل اشکالات مختلف در سیستم های انتقال آب قبل از این که به کشاورزان برسد در مکانی دیگر هدر می رود.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، مدیریت مصرف آب که امری ضروری برای حیات انسان، اکوسیستم ها و تنوع زیستی است نیازمند تعامل، همکاری و احساس مسئولیت مردم و مسؤلان است. حفظ ذخایر آب اگر با کمک و همکاری آحاد جامعه صورت نگیرد به مشکلی غیرقابل جبران و بازگشت ناپذیر تبدیل خواهد شد که خود چالش ها و بحران های دیگری همچون گردوغبار، فرونشست زمین و... را به دنبال دارد که حالا هم خیلی از مناطق کشور را درگیر کرده است.
1400/07/23
09:12:29
5.0 / 5
352
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه