انتشار اطلس شهری ذرات معلق كمتر از ۲ و نیم میكرون در اروپا

انتشار اطلس شهری ذرات معلق كمتر از ۲ و نیم میكرون در اروپا پرشین رز: اتحادیه اروپا گزارشی با عنوان اطلس شهری آلاینده PM۲.۵ در شهرهای اروپا و مربوط به سال ۲۰۱۷ را منتشر نمود.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر اتحادیه اروپا گزارشی با عنوان اطلس شهری آلاینده PM۲.۵ در شهرهای اروپا و مربوط به سال ۲۰۱۷ را منتشر نمود. در این اطلس اطلاعات آلاینده ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون در ۱۵۰ شهر اروپا گردآوری شده و آمار منتشرشده در این گزارش نشانگر كیفیت نامطلوب هوا دربسیاری از شهرهای اروپا است.
سولماز احدی كارشناس شركت كنترل كیفیت هوای تهران در این باره اظهار داشت: آلودگی هوا در خیلی از این شهرها از دستورالعمل سفارش شده از جانب اتحادیه اروپا و سازمان بهداشت جهانی فراتر بوده واین مسئله در مورد آلاینده ذرات معلق كمتر از ۱۰میكرون هم وجود دارد و طبق بررسی­های صورت گرفته در سال ۲۰۱۵، غلظت این آلاینده در بخش بزرگی از اروپا فراتر از حد مجاز اتحادیه اروپا و سازمان بهداشت جهانی بوده است. این مطالعات نشان می­دهد، هرچند غلظت آلاینده PM۲.۵طی سال ۲۰۱۵ در ۶درصد از ایستگاه­های سنجش آلودگی هوا در اتحادیه اروپا فراتر از حد استاندارد اتحادیه اروپا (میانگین سالانه ۲۵میكروگرم بر مترمكعب) بوده در ۷۵درصد ایستگاه­ها غلظت این آلاینده بیش از اندازه سلامت دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی (میانگین سالانه ۱۰ میكروگرم بر مترمكعب) قرار داشته است. آلاینده ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون عامل بروز عوارض نامطلوب بر سلامتی انسان و مرگ و میر زودرس است. برآوردهای فعلی نشانگر آن است كه مواجهه با ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون عامل كاهش تقریبی ۸ تا ۱۰ ماه از طول عمر ساكنان مناطق آلوده اروپا بوده است.
آنگونه كه احدی گفته، به طوركلی اقدامات مختلف صورت گرفته در سطح بین المللی، ملی و محلی به منظور كاهش آلودگی هوا، باعث بهبود كلی كیفیت هوا طی سال­های اخیر در اتحادیه اروپا شده است. با این وجود در خیلی از شهرها و مناطق خاص، بحران آلودگی هوا همچنان وجود دارد. ازاین رو ریشه­یابی علل و دستیابی به راه حل كلیدی و متوازن در مقیاس­های شهری، منطقه ای، ملی و فرامرزی حائز اهمیت است.
این كارشناس شركت كنترل كیفیت هوا خاطرنشان كرد: مركز تحقیقات مشترك (JRC)به منظور ریشه­یابی و برآورد میزان آلودگی هوا با بهره­گیری از ابزار SHERPA به دنبال افزایش آگاهی از پتانسیل­های كاهش انتشار آلودگی در مقیاس های مختلف (شهری و كشوری) و در بخش­های متعدد(حمل و نقل، مسكونی و كشاورزی) بوده و با استفاده از این ابزار، نقاط بحرانی در ۱۵۰شهر اتحادیه اروپا كه در خیلی از آن ها میزان غلظت آلاینده PM۲.۵ فراتر از حدود مجاز سازمان بهداشت جهانی و اتحادیه اروپا بود، شناسایی شده است.
وی تصریح كرد: در بیش از نیمی از شهرهای موردمطالعه (۷۳ شهر)، پتانسیل كاهش ۳۰ درصدی غلظت سالانه ذرات معلق با اجرای اقدامات محلی وجود دارد. این اقدامات محلی در سطح شهرها، تأثیر بسزایی در كاهش میزان غلظت زمینه آلاینده PM در مقیاس كشوری و اتحادیه اروپا خواهد داشت. اقدامات و راهكارهای مؤثر كاهش آلودگی هوا در شهرهای مختلف (حتی در یك كشور) متفاوتبوده بنابراین توجه به خصوصیت خاص شهرها در طرح­ریزی برنامه های كاهش آلودگی هوا باید موردتوجه قرار گیرد.

1397/02/21
18:31:12
5.0 / 5
4549
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه