معاون سازمان محیط زیست:

سعی كردیم همه شكارچیان از منافع شكار بهره مند شوند

سعی كردیم همه شكارچیان از منافع شكار بهره مند شوند پرشین رز: معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نمود: تلاش ما این بوده كه با تغییر سیاست های سازمان محیط زیست كاری نماییم كه همه شكارچیان از منافع حیات وحش و شكار بهره مند شوند.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری پروانه های شكار ویژه این سازمان اظهار داشت: یكی از وظایف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست و دلیل شكل گیری این سازمان كه در گذشته سازمان شكاربانی و حفاظت از شكار و صید بوده حفاظت از تنوع زیستی است. مبحث تنوع زیستی طبق قوانین و مقررات متنوعی كه در این حوزه وجود دارد از وظایف سازمان قرار گرفته است.
حمید ظهرابی اضافه كرد: در قانون شكار و صید خیلی صریح صدور پروانه های شكار و صید را جزو وظایف این سازمان قلمداد كرده است. بهره برداری خردمندانه حاصل از تنوع زیستی، تسهیم منافع حاصل از تنوع زیستی و حفاظت از آن سه استراتژی اصلی است. در برنامه اقدام ملی تنوع زیستی هم همین سه محور را می بینید.
وی ادامه داد: سازمان محیط زیست با عنایت به تغییر نگاهی كه سال ها از آن صحبت می شد در خصوص اینكه باید شیوه حفاظت و تعاملمان را اصلاح بكنیم. من كه از محیط بانی كارم را آغاز كردم و بعد كارشناس بودم و مدیركل شدم و الان در این مسند قرار گرفته ام همواره یكی از دغدغه ها و نگرانی هایی كه با آن مواجه بودم این است كه حفاظت از تنوع زیستی در بسیاری موارد با منافع ذی نفعان حاضر در منطقه همراستا نبوده است و من خودم را مكلف می دانستم كه این كار را عملیاتی كنم.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: ۵۰ سال است كه مناطق چهارگانه را حفاظت می نماییم آیا موفق بوده ایم؟ جمعیت حیات وحش ما تا امروز چه شرایطی را داشته است؟ باید جاذبه هایی را تولید نماییم كه بتوان از تنوع زیستی استفاده اقتصادی كرد به نحوی كه به نفع جوامع حاشیه مناطق باشد.
ظهرابی خاطرنشان كرد: قبلاً هم اعلام نموده بودم كه در مبحث شكار هم به این سمت حركت خواهیم كرد. اما شكار را باید به شكلی انجام دهیم كه سودش صرف حفاظت از تنوع زیستی و جلب مشاركت مردم در حفاظت بشود.
وی ادامه داد: دستورالعمل هایی برای طبیعت گردی در مناطق تحت مدیریت تهیه شد و الان برای استان های ما تكلیف روشن است تا بتوانند زون های تفرجی مناطق را فعال بكنند و منافعش به مردم برسد. قوانین شكار و صید را كه از سال ۱۳۷۲ جریمه هایش تغییر نكرده بود و برخی از جریمه ها ۱۰ هزار تومان بود روزآمد كردیم. مدیریت مشاركتی مناطق را هم در پارك ملی گلستان بعنوان نمونه شروع كردیم تا ایراداتی كه وجود دارد را رفع نماییم و اهالی بیایند و در كمیته راهبری مدیریت پارك ملی گلستان حرفشان را بزنند و مشاركتی كه می توانند بكنند را اعلام بكنند.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان كرد: مباحثه بر سر شكار از سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ داغ شد و موافقان و مخالفان حرف هایشان را می زدند. در جلسه ای كه در سال ۱۳۹۳ تشكیل شد من بین مخالفان و موافقان بودم. عمده مخالفان، مدافعان حقوق حیوانات بودند و قائل به حق حیات برای حیوانات بودند كه این افراد در جامعه ما زیاد نیستند باآنكه ما به آن ها احترام می گذاریم.
ظهرابی تاكید كرد: به هر صورت ما نمی توانیم خواسته های آن ها را برآورده نماییم. حرف من این بود كه من مخالف شكار نیستم اما مخالف شكار با شیوه كنونی هستم. دلیل مخالفتم این بود كه این نوع شكار سودی برای حفاظت منطقه و جوامع محلی ندارد و مضر است. هم یكی از جمعیت حیات وحش كم می شد اما جوامع محلی تحریك می شدند.
وی اضافه كرد: حفاظت برای جوامع محلی تنها محدودیت به همراه داشت و مبحث بدتر از آن فصل شكار در مدت كوتاه دوماهه ای انجام می گرفت كه بخشی فصل جفتگیری و بخشی فصل آبستنی حیات وحش بود و فشار زیادی به حیات وحش وارد می كرد. گاهی به علت محدودیت زمانی دو سه گروه شكارچی همزمان وارد منطقه می شدند و شكار می كردند.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تاكید كرد: از همكارانم خواستم راهی طراحی نماییم كه بازه زمانی شكار افزایش پیدا كند و دوم اینكه منافع حاصل از شكار به نحوی به جوامع محلی برسد.
ظهرابی توضیح داد: پروانه شكار را با سه نرخ عرضه می نماییم. یكی برای خارجی ها، یكی برای داخلی ها كه به قیمت ۱۰ درصد افراد خارجی است و دیگری ۲۰ درصد سهمیه پروانه شكار است كه به قیمت ۶۰۰ هزار تومان تا یك میلیون تومان به جوامع محلی اختصاص پیدا كرده است تا همه شكارچیان از منافع شكار بهره مند بشوند.
وی اظهار داشت: در قانون شكار و صید در ماده ۶ برای ما تكلیف شده كه شرایط زیست حیات وحش را فراهم نماییم و مانع شیوع بیماری شویم. همین الان در پناهگاه حیات وحش موته بالای ۱۲ هزار راس حیات وحش داریم. بر مبنای سرشماری سال۱۳۹۶ حتماً در مناطقی كه افزایش جمعیت داشته ایم در سال آینده پروانه صادر خواهیم كرد.
ظهرابی افزود: الان در حیات وحش مشكل گرگ داریم و با پدیده ای به نام افزایش جمعیت گرگ مواجه شده ایم. در همین مناطقی كه پروانه شكار صادر شده تعداد نر و ماده یك به یك شده در حالیكه به صورت طبیعی باید به ازای هر ۴ ماده یك نر داشته باشیم. این یك اصل پذیرفته شده در مدیریت حیات وحش است.
این مسئول اضافه كرد: تا الان رقمی كه به من اعلام شده حدود یك میلیارد و سیصد چهارصد میلیون تومان منابع حاصل شده است. بر مبنای قراردادی كه صندوق با شكارچیان انجام داده تا كنون ۱۲ پروانه قرارداد بسته شده و حدود ۴۰ پروانه توافق شده است. ۸۰ درصد این درآمد صرف همان منطقه ای كه شكار انجام شده خواهد شد. بر مبنای موافقت نامه ما، صندوق می تواند ۱۰ درصد بعنوان حق الزحمه بردارد و ۱۰ درصد هم هزینه بیمه و مواردی از این دست و الباقی صرف همان منطقه خواهد شد.

1397/03/25
12:25:59
5.0 / 5
4653
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه