عقرب ها در امان نیستند

عقرب ها در امان نیستند پرشین رز: كاشان - ورود سودجویان و دلالان این روزها به شكار و خرید و فروش كژدم (عقرب) در بعضی مناطق ایران نگرانی كارشناسان و فعالان محیط زیست را به دنبال داشته است.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا، شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان تنها یكی از مناطق حاشیه ای كویر مركزی ایران است كه بیشتر گستره 610 هزار هكتاری آن را كویر و بیابان در بر گرفته و در این میان كژدم پای ثابت موجودات زنده در چنین اقلیم گرم و خشكی است.
این بخش از كویر مركزی ایران در كنار مناطقی مانند كرمان و مشهد چند وقتی است به جولانگاه افرادی سودجو تبدیل گشته كه برای یافتن یا خرید و فروش این بندپای مفید در چرخه محیط زیست تلاش می كنند.
كژدم یا عقرب نام یكی از گونه های بندپایان رده عنكبوتیان با رنگ های زرد مایل به قهوه ای، قهوه ای، خاكستری و سیاه دارای هشت پا و نیشی با زهر كشنده است كه در قسمت نوك دم آن قرار دارد.
این گونه با اندازه 5.1 تا 18 سانتیمتر كه بیشتر در آب و هوایی گرم فعال است و با چنگال های خارداری كه قسمتی از دهانش به حساب می آید، می تواند ماده زهرآلود خطرناكی به سمت مهاجمان بپاشد.
200 گونه متفاوت كژدم در سراسر دنیا پراكنده هستند اما تنها نزدیك به 20 گونه سمی وجود دارد؛ 2 گونه ایرانوس و خوزستانوس در ایران كشف و با نام كژدم ایرانی به ثبت رسیدند و سه گونه كژدم خطرناك هم وجود دارد.

** نقش كژدم ها در زیست سازگان و زندگی انسان ها
یكی از دانش آموختگان دوره دكترای نانو شیمی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برخی افراد ناآگاه در مناطق كویری ایران همگام با سوداگران در این روزها مبادرت به شكار یا خرید و فروش كژدم ها می كنند، بی اطلاع از آن كه اثر این رفتار بی رحمانه برای منطقه چقدر می تواند خطرناك باشد.
زینب خانی اضافه كرد: كژدم ها جزئی از زیست سازگان نقاط كویری مانند آران و بیدگل هستند كه از حشره ها و جانورانی مانند سوسمارها، مارمولك ها، عنكبوت ها و موش ها تغذیه می كنند.
وی افزود: حذف یا كاهش محسوس تعداد كژدم ها در چرخه زیستی به افزایش تعداد سایر گونه هایی منجر می گردد كه پیش تر خوراك آنها بودند و این تغییر غیر قابل بازگشت بر محیط زیست و زندگی جامعه انسانی ساكن در آن محدوده به صورت قطع اثرگذار می باشد.
این متخصص نانو شیمی افزود: زهر كژدم ها در زمینه پزشكی هم برای انواع بیماری ها از سرطان، نقص سیستم ایمنی و ام اس گرفته تا دیابت، لوپوس، بیماری كورن، پسوروزیازیس، آرتریت روماتوئید، كولیت زخم دار، بیماری التهاب روده بزرگ و سیروز صفراوی مورد توجه است.
این كارشناس اضافه كرد: یكی از موثرترین كاربردهای زهر كژدم نابودی حشره ها و آفت ها در بخش كشاورزی و بهداشت است.
وی افزود: به صورت میانگین از هر نمونه كژدم (كه البته بسته گونه متفاوت است) 0.01 تا 2 میلی گرم زهر خشك با روش الكتروشوك به دست می آید و به عبارتی برای تولید یك گرم زهر خشك باید بین 500 تا 100 هزار نمونه داشته باشیم.
این متخصص نانو شیمی اضافه كرد: بهره برداری بهینه از كژدم ها تابحال در ایران صورت نگرفته و استفاده از آن تنها به تولید پاد زهر محدود است اما به هر روی نباید این گونه را با اندك صدقه ای در اختیار دلالان و كلاهبرداران قرار داد و به محیط زیست صدمه زد.

** بازار سیاه تجارت كژدم
گرچه هر از چندی خبرهایی جسته و گریخته از پرورش یا خرید و فروش حیواناتی عجیب در گوشه و كنار دنیا به گوش می رسد اما شاید كمتر شنیده باشیم كه عده ای در بعضی كشورها دست كم چندین سالی است كه به تجارت كژدم روی آوردند.
موضوع به صورت محدود در بعضی رسانه های منطقه بازتاب داشته و گزارش هایی از بازار سیاه شكار و خرید و فروش كژدم در بعضی كشورهای واقع در منطقه جنوب غربی آسیا و حاشیه خلیج فارس و رواج مصرف تدخینی كژدم در همین كشورها خبر دادند كه به صورت مستقل قابل تایید نیست و صحت و سقم مبحث نیازمند بررسی های بیشتر است.
این مخدر عجیب، به ظاهر زمان نشئگی طولانی تر دارد اما به همان میزان شدت تخریبش هم بالاست و باعث از دست رفتن حافظه دراز مدت و كوتاه مدت، اختلال خواب، كم اشتهایی، توهم دائمی فرد و در نهایت حتی مرگ مصرف كننده می گردد.
هنوز مسئولان امر حاضر به اظهار نظر در این زمینه نشدند اما گویا این داستان شگفت انگیز و در عین حال تاسف بار چند وجهی تنها به آن كشورها محدود نیست.
به نظر می رسد بعضی یافته های علمی در كنار برخی مسائل دیگر دلالان و سودجویان در نقاط كویری ایران را هم مانند كشورهای همسایه مجاب كرده تا برای تولید بازار سیاه خرید و فروش شكارچیان كویر دست به كار شوند.
همچنان كه گشت و گذاری در فضای مجازی، خبرنگار ایرنا را در نهایت به سمت چند كاربر سودجو و برخی افراد ناآگاه رهنمون می كند كه این روزها بدون توجه به صدمه های زیانبار این تجارت كثیف بر محیط زیست و زندگی انسان ها به خرید و فروش كژدم روی آوردند.
شایعه ها از فروش یك كژدم به مبلغ 20 هزار ریال تا سه میلیون ریال بسته به گونه، اندازه و وزن آنها در این بازار سیاه حكایت دارد.
یكی از خریداران عقرب در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تنها كژدم هایی با مشخصات خاص (وزن بالای 15 گرم) از شكارچیان خریداری و به ازای هر عدد نزدیك به 20 هزار ریال پرداخت می گردد.
وی اضافه كرد: بازار شایعه در شهرستان آران و بیدگل و كاشان داغ شده در خصوص این كه برای هر كژدم چند میلیون ریال پرداخت می گردد اما این قیمت ها حقیقت ندارد و به هیچ وجه چنین پول هایی برای خرید هیچ گونه ای پرداخت نشده است.
او با كوشش برای پنهان كاری در مورد مشتریانش در نهایت استفاده تدخینی از كژدم ها را تایید و بیان كرد: امروز به چند نفر همچون اتباع خارجی فروش داشتم.
یك شكارچی عقرب به ایرنا اظهار داشت: ماه گذشته از روی ناآگاهی از ممنوع بودن شكار كژدم، فریب تبلیغ كلاهبرداران را خورده و مبادرت به شكار دهها عقرب كردم.
وی افزود: بعد از شكار برای فروش عقرب ها با بهایی گزاف به دنبال نشانی خریداران گشتم اما كسی ریالی برای خرید عقرب ها پرداخت نكرد.
برخی هم در این میان با شنیدن خبر خرید و فروش كژدم با قیمت های نجومی پیشگام شدند تا با واسطه گری بین شكارچیان و خریداران اصلی، پولی به جیب زده و سهمی از این بازار ببرند.
یكی از این دلالان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با عنایت به تبلیغات فراوان در خصوص ارزش بالای كژدم، با فردی در یكی از شهرهای اطراف تماس گرفتم كه وی قول خرید و همكاری داد.
او اضافه كرد: با عنایت به این گفته ها مبادرت به خرید دهها عقرب با قیمت 300 هزار ریال از چند شكارچی كردم اما تماس هایم با فرد مورد نظر به جایی نرسید و شماره مورد نظر پاسخ نداد.

** شكار كژدم ممنوع
رئیس اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به رواج خرید و فروش كژدم در این شهرستان اشاره داشته و بر عزم راسخ یگان حفاظت برای برخورد قاطع با متخلفان تاكید نمود.
الهیار دولتخواه اظهار داشت: شكار و خرید و فروش كژدم یا هر نوع خزنده دیگر جرم به حساب می آید و پیگرد قضائی دارد.
وی بیان كرد: گزارش های زیادی در خصوص شكار بی رویه كژدم ها در نقاط كویری شهرستان آران و بیدگل به دست ما رسیده كه باعث نگرانی سازمان حفاظت محیط زیست و فعالان این حوزه شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل افزود: افراد سودجو و كلاهبردار با رواج شایعه هایی در این شهرستان در خصوص ارزش بالای كژدم و خرید میلیونی آن، باعث شدند تا برخی افراد ناآگاه با رویای كسب درآمدهای نجومی نسبت به شكار بی رویه این گونه اقدام نمایند.
او با اشاره به اینكه تابحال 2 نفر متخلف در ارتباط با شكار كژدم در شهرستان آران و بیدگل احضار شدند، اظهار داشت: پیگرد قضائی متخلفان در دستور كار است و با افزایش گشت های یگان حفاظت محیط زیست به شدت با هر گونه شكار و خرید و فروش كژدم و سایر حیوانات وحشی برخورد خواهد شد.
اما داستان به اینجا محدود نیست و حمزه ابراهیمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست ریگان هم پیش تر به ایرنای كرمان از دستگیری 2 شكارچی كژدم در این شهرستان اطلاع داده بود كه به دنبال انتقال آنها به تهران بودند.
همچنین جواد علیپور رئیس اداره حفاظت محیط زیست تایباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مشهد از دستگیری دو قاچاقچی از جانب نیروهای مرزبانی پاسگاه 17 شهریور مرز دوغارون اطلاع داده بود كه قصد داشتند 13 نمونه كژدم بومی استان های جنوبی ایران را به مقصد افغانستان حمل كنند.
وی در این زمینه عنوان كرده بود: كژدم ها با هدف پرورش، تولید زهر و خواص دارویی زنده گیری شده و برای انتقال به برخی كشورهای عربی منطقه قرار بود به شهر هرات منتقل شوند.
تحقیقات، تولید دارو، تدخین یا تفریح علت شكار كژدم ها هر چه كه باشد در نهایت غیر قانونی بوده و اثر یكسانی بر محیط زیست مناطق مختلف ایران دارد و نیازمند ورود جدی مسئولان متولی برای مقابله با سودجویان، دلالان و قاچاقچیان است.
گرچه سودجویان و قاچاقچیان از گذشته های دور تا كنون در هر زمینه سودآوری ورود می كردند اما رونق این روزهای شبكه های اجتماعی سبب شده تا آنها هم از این فضا برای هدف های شوم خود همچون شكار كژدم بهره برداری كنند كه در این راستا باید احتمال رواج مصرف تدخینی هم به صورت ویژه بررسی شود.
7472/8123


1397/05/29
14:35:57
5.0 / 5
4775
تگهای خبر: باد , بازار , بیماری , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه