خشكسالی ایران گریبانگیر حیات وحش شده است

خشكسالی ایران گریبانگیر حیات وحش شده است پرشین رز: مسئول بخش پژوهش انجمن یوزپلنگ ایرانی با بیان این كه خشكسالی ایران گریبانگیر حیات وحش شده است اظهار داشت: یكی از اقدامات انجمن تامین آب و حفاظت از آن در زیستگاه های یوز ایرانی بوده است.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر مسئول بخش پژوهش انجمن یوزپلنگ ایرانی در نشست هفدهمین سال تاسیس این انجمن اظهار داشت: یكی از مهم ترین كارهایی كه انجمن در این سال ها انجام داد مساله پایش یوز بود كه از اصلی ترین كارهای ما بوده است.
عطیه تك تهرانی اضافه كرد: از دهه هشتاد دیگر می دانستیم كه یوز داریم اما اطلاعات دقیق تری لازم داشتیم. از سال ۱۳۸۹ به فكر افتادیم كه مطالعات دقیق تر و وسیع تری در زیستگاه های یوز انجام دهیم.
وی افزود: شروع كار در پارك ملی كویر بود و از سال ۱۳۹۰ در زیستگاه های استان یزد كار گسترده تر شد و پایش را در سه فاز از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ انجام دادیم. مجموعا ۹ زیستگاه اصلی یوز از اصلی ترین زیستگاه ها غیر از زیستگاه پارك ملی توران را دوربین گذاری كردیم.
مسئول بخش پژوهش انجمن یوزپلنگ ایرانی اعلام نمود: در انتها فاز اول براوردی كه داشتیم كمتر از ۷۰ یوز بود و الان متاسفانه آمارمان تغییر كرده و رو به كاهش داشته است.
تك تهرانی با اشاره به مشكلات مختلف در فرایند پایش افزود: در كنار این همیشه دغدغه زیستگاه را داشته ایم. همینطور دغدغه خشكسالی ایران را داشتیم. خشكسالی كلی ایران گریبانگیر حیات وحش ایران هم شده و زیستگاه یوز هم كه در مناطق بیابانی است.
وی تصریح كرد: در یكی از زیستگاه ها مشكلمان شترهایی بود كه آب آبشخورها را به صورت كامل در یك نوبت می خوردند. محصور كردن آبشخور به نحوی كه همه حیات وحش غیر از شترها بتوانند از آبشخور استفاده كنند اقدام بعدی ما بود. در دو هفته اخیر كه بازدید داشتیم محیط بانان گفتند دیگر ندیدیم شترها از آبشخورها آب بخورند و دوربین هم چنین چیزی نشان نداد.
مسئول بخش پژوهش انجمن یوزپلنگ ایرانی در انتها اظهار داشت: یك مشكل دیگر این بود كه نیاز به محیط بان آب داشتیم! یكی از افراد محلی را استخدام كردیم كه به جای محیط بان وظیفه حفاظت آب را بر عهده بگیرد و بدین سان یك جفت چشم دیگر هم برای حفاظت به منطقه استفاده شد. همه هزینه های این مورد را توسط همیاران فراهم كردیم البته همچنان برای سال آینده با عنایت به تداوم خشكسالی به كمك نیاز داریم.

1397/06/15
12:37:12
5.0 / 5
4902
تگهای خبر: آب , پارك , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه