ظهرابی در جشن ثبت جهانی ذخیره گاه زیست كره كپه داغ:

سهم جوامع محلی در مدیریت مناطق حفاظت شده كمرنگ است

سهم جوامع محلی در مدیریت مناطق حفاظت شده كمرنگ است پرشین رز: معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: مهمترین نقص در شیوه مدیریتی مناطق زیست محیطی، كمرنگ بودن سهم جوامع بومی و محلی در صیانت از این عرصه هاست.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، حمید ظهرابی در آیین جشن ثبت جهانی ذخیره گاه زیست كره كپه داغ در منطقه گلیل شیروان، تصریح كرد: از سال ۱۳۴۶ حدود ۱۷ میلیون هكتار شامل ۲۸۱ منطقه در قالب مناطق چهارگانه زیست محیطی در كشور حفاظت می گردد.
وی اضافه كرد: برای اولین بار تلاش خواهیم كرد با استفاده از تجارب موفق جهانی از مدل جدید حفاظتی بر اساس مشاركت جوامع محلی در كپه داغ بهره گرفته شود.
وی حفظ و صیانت از تنوع زیستی پرارزش منطقه، توسعه پایدار و فراهم كردن امكان بهره مندی پایدار معیشتی مردم بومی را از مزایای این رویكرد حفاظتی برشمرد.
ظهرابی اظهار داشت: منطقه گلیل و سرانی از ۵۰ سال پیش زیر حفاظت قرار گرفته اما از این پس بر مبنای الگوی جدید حفاظتی در آن عمل می گردد كه مبتنی بر ایفای نقش موثر مردم در نگهبانی از منابع ملی است.
معاون دبیركل كمیسیون ملی یونسكو هم ثبت جهانی ذخیره گاه زیستی كپه داغ خراسان شمالی را آغازی بر یك ماجرای بزرگ و سرآغاز یك رشته فعالیت های علمی با راه اندازی مركز پژوهشی و كارگاه های علمی بین المللی توصیف كرد.
بهمن نامور مطلق با اشاره به گسترش مخاطرات زیستی كه آینده زندگی بشر در كره زمین را تهدید می كند، اظهار داشت: توسعه مدنظر یونسكو مردم محور است؛ به این معنا كه نه فقط باید از آب و خاك محافظت كرد، بلكه باید محور حفاظت را فرهنگ و آداب و رسوم مردم جوامع محلی دانست و از آن صیانت كرد تا ضمن جلوگیری از تخریب تنوع زیستی، از تنوع فرهنگی و میراث جامعه بشری هم صیانت شود.
وی كپه داغ را یك بانك ژنتیكی برای جهان توصیف كرد و اضافه كرد: برای صیانت از این ذخیره ژنتیكی مردم باید ذینفع باشند و این امر هم با پشتیبانی از رشد صنایع خلاقانه مردمی و میراث و صنایع فرهنگی منطقه میسر می گردد.
وی ابراز امیدواری كرد كه فعالیت های علمی و پژوهشی در این منطقه اتفاق بیفتد، اظهار داشت: نحوه زندگی كردن مردم در این منطقه باید صیانت شود چون كه با از بین بردن تنوع زیستی، كل انسانیت به خطر می افتد.
در این مراسم كه با حضور استاندار خراسان شمالی و جمعی از مسئولان استانی و محلی برگزار شد، از لوح و تمبر یادبود ثبت جهانی ذخیره گاه زیست كره كپه داغ، رونمایی و از دست اندركاران ثبت این رویداد و كارمندان نمونه محیط زیست این استان قدردانی گردید.
ذخیره گاه های زیست كره با هدف استفاده از روش های نوین برای مدیریت مناطق حفاظت شده و هم عرصه های طبیعی تعریف می شوند و تلاش بر این است تا صیانت از این عرصه ها و بهره برداری از ظرفیت های آن با مشاركت مردم صورت گیرد.
منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی در حوزه كپه داغ با گستره ۱۸ هزار هكتار در شمال شهرستان شیروان در مرز استان خراسان شمالی با كشور تركمنستان قرار دارد كه دارای ذخیره گاه غنی و پرارزش گیاهی و جانوری است.
این منطقه با آب و هوایی عموما كوهستانی، دارای شیب های تند و دره های عمیق و صخره های مرتفع است، این منطقه قسمتی از رشته كوه های موسوم به 'كپه داغ' را تشكیل می دهد.
گلیل و سرانی واقع در ۶۰ كیلومتری شهر شیروان با عنایت به دارا بودن خصوصیت های خاص طبیعی همچون جنگل های انبوه ارس و تنوع بسیار زیاد پوشش گیاهی و هم زیستگاه خالص ترین قوچ اوریال، تیرماه سال ۱۳۵۰ بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید.

1397/06/16
00:42:34
5.0 / 5
4474
تگهای خبر: آب , برگ , حفاظت , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه