سیاست محیط زیست جلوگیری از ورود تیلاپیا به اكوسیستم های طبیعی است

سیاست محیط زیست جلوگیری از ورود تیلاپیا به اكوسیستم های طبیعی است سرپرست معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: سیاست محیط زیست كمافی السابق جلوگیری از تكثیر و ورود تیلاپیا به اكوسیستم های طبیعی است.به گزارش پرشین رز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، سرپرست معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: صدور مجوز پرورش و تكثیر ماهی تیلاپیا در مركز تحقیقات بافق استان یزد به عنوان پایلوت در این منطقه و برای انجام برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی صورت گرفته و سیاست محیط زیست كمافی السابق جلوگیری از تكثیر و ورود تیلاپیا به اكوسیستم های طبیعی است.
حمید ظهرابی با رد برخی اخبار مبنی بر موافقت كلی سازمان حفاظت محیط زیست با پرورش و تكثیر ماهی تیلاپیا در كشور، اظهار داشت: بر مبنای تفاهم نامه ای كه سال ۱۳۹۴ بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان شیلات ایران صورت گرفت مقرر شد پرورش ماهی تیلاپیا به صورت پایلوت در محدوده مركز تحقیقات بافق یزد آغاز شود و بعد از مشخص شدن نتایج در مورد پرورش آن در كل كشور تصمیم گیری شود.
وی اظهار داشت: به تازگی در جلسه ای كه بین مقامات دو سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان شیلات برگزار شد، درباره نحوه اجرای این تفاهم نامه و مشكلات و موانع طرح های مربوط به تكثیر و پرورش تیلاپیا در بافق یزد، بحث و بررسی شد.
ظهرابی توضیح داد: با عنایت به اینكه مركز تحقیقات بافق یزد به هیچ یك از اكوسیستم های طبیعی كشور دسترسی ندارد بر مبنای تفاهم نامه مذكور با موافقت محیط زیست قرار شده است به شیوه بسته و سرپوشیده تكثیر و پرو. رش تیلاپیا آنهم ماهی هایی كه قابلیت تكثیر و باروری ندارند صوت بگیرد.
ظهرابی تصریح كرد: در این جلسه تصمیم جدیدی درباره تكثیر و پرورش ماهی تیلاپیا در كشور اتخاذ نشد و در مورد ماهی تیلاپیا بحث جدیدی در سازمان نداریم و آخرین تصمیمات همچنان به قوت خود باقی است و هم اكنون مجوز تكثیر و پرورش تیلاپیا جهت انجام بصورت پایلوت، صرفا در محدوده شهرستان بافق یزد به سازمان شیلات داده شده است.
سرپرست معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: صدور مجوزهای جدید در مورد پرورش و تولید ماهی تیلاپیلا منوط بر انجام ارزیابی اثرات ریسك این گونه ماهی است و در صورتی كه این ارزیابی ها انجام شود، در نهایت می توانیم راجع به صدور مجوز تصمیمات نهایی را بگیریم.
تیلاپیا Tilapia نوعی ماهی یوری هالین است كه قابلیت زندگی در همه نوع آب اعم از آب دریا، آب لب شور و حتی رودخانه ها را دارد. ماهی یوری هالین تحمل بالایی نسبت به تغییرات شوری آب دارد. زیستگاه اصلی این ماهی شرق آفریقا بخصوص كنیا است. ژاپنی ها به عنوان ماهی خوراكی تیلاپیا را از مالزی به كشور خود بردند و به عنوان گونه پرورشی معرفی كردند. امروزه تیلاپیا در ژاپن، روسیه، هند و بخش هایی از آمریكا و اروپا پرورش داده می گردد.
این ماهی گونه ای مهاجم است از این رو سازمان حفاظت محیط زیست با پرورش انبوه آن در داخل كشور مخالف است و بارها هم این مخالفت خویش را اعلام كرده است.
 

1396/08/17
17:40:03
5.0 / 5
4716
تگهای خبر: آب , برگ , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه