سه تالاب بین المللی گنبدكاووس حیات دوباره یافتند

سه تالاب بین المللی گنبدكاووس حیات دوباره یافتند پرشین رز: گنبدكاووس - بارندگی خوب چند روز گذشته در بخش مرزی داشلی برون كه از مناطق كم باران و خشك استان گلستان به حساب می آید، به آبگیری تالاب های بین المللی آلاگل، آجی گل و آلماگل كه در تابستان امسال خشك شده بودند، منجر گردید و این تالاب ها حیات دوباره یافتند.


بخشدار بخش داشلی برون روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از آغاز آبگیری سد دانشمند و هم سه تالاب بین المللی آلماگل، آلاگل و آجی گل در این بخش مرزی اطلاع داد و اظهار داشت: تالاب های بین المللی منطقه به علت كاهش بارندگی ها و خشكسالی در سال های اخیر، خشك شده بودند كه بارش خوب اخیر، جانی دوباره به آنها داد.
حاجی نظر شیرمحمدلی اظهار داشت: براثر بارش های خوب 13 و 14 مهر ماه جاری دربخش مرزی داشلی برون و هم در مناطق بالادست رودخانه اترك، این رودخانه مرزی آورد آب خوبی داشت.
وی اضافه كرد: آورد خوب آب رودخانه اترك سبب شد تا بخش قابل توجهی از آب این رودخانه با استفاده از كانال های هدایت آب موجود به سمت سه تالاب بین المللی و هم سد دانشمند واقع درحوزه داشلی برون هدایت شوند كه هم اكنون عملیات آبگیری درحال انجام است.
شیرمحمدلی افزود: وی خاطرنشان كرد: آورد آبی رودخانه اترك همینطور بدون هیچ گونه خسارتی اراضی حاشیه آنرا سیراب كرد و فرصت خوبی در اختیار كشاورزان این منطقه برای كشت محصولات پاییزه همچون گندم، جو و كلزا قرار داده است.
بخشدار داشلی برون بابیان اینكه حجم آب ذخیره شده در سد دانشمند و تالاب های بین المللی بعد از آخر آبگیری اعلام می شود، اظهار داشت: آنچه مسلم است، بارش های اخیر برای كشاورزان و دامداران منطقه و هم تالاب های بین المللی بسیار بموقع و مفید بود.
به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا، سد خاكی دانشمند بخش داشلی برون گنبدكاووس با ظرفیت ذخیره آب 33 میلیون متر مكعب و با هزینه 95 میلیارد ریال در 19 شهریور 1391 با حضور رییس جمهوری وقت به بهره برداری رسید.
این سد با هدف توسعه بهره برداری از رودخانه مرزی اترك، ذخیره سازی سیل و كنترل سیلاب شهر اینچه برون و منطقه پیرامونی، كاهش رسوب ورودی به سه تالاب بین المللی و بهبود آبگیری و طول عمر آنها، توسعه كشاورزی، اقتصادی و اجتماعی منطقه، بهبود آبیاری چهار هزار هكتار اراضی، پرورش ماهی و تامین آب صنعتی راه اندازی شده است.
همچنین سه تالاب آلاگل، آلماگل و آجی گل گنبدكاووس كه در دوم فوریه 1971 میلادی برابر با 13 بهمن 1349 با حضور نمایندگانی از 18 كشور در شهر رامسر استان مازندران و انعقاد معاهده ای جهانی كه سال ها بعد به كنوانسیون رامسر مشهور شد، جزو تالاب های نیمه خشك دسته بندی شده و اهمیتی بین المللی یافتند.
موقعیت جغرافیایی این سه تالاب كه مجموعا افزون بر سه هزار هكتار مساحت و از 2 تا چهار متر درسال های كه میزان بارش مناسب بوده، عمق دارند، پناهگاه خوبی برای رشد و نمو گونه های مختلف جانوری و گیاهی منطقه و هم میزبانی از صدها هزار پرنده مهاجر از منطقه سیبری كشور روسیه هستند.
بخش مرزی داشلی برون از توابع گنبدكاووس است كه با 30 روستا و یك نقطه شهری در طول نوار مرزی ایران و تركمنستان در شمال این شهرستان گسترده شده و اكثریت قریب به اتفاق 26 هزار نفر ساكنین آنرا برادران تركمن اهل سنت تشكیل می دهند.
/3039//1860


1397/07/19
13:59:25
5.0 / 5
4569
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه