رونمایی از استاندارد ملی سامانه های پایش لحظه ای منابع آلاینده

رونمایی از استاندارد ملی سامانه های پایش لحظه ای منابع آلاینده پرشین رز: استاندارد ملی سامانه های پایش لحظه ای و آنلاین منابع آلاینده محیط زیست، هم زمان با سی و نهمین كارگروه ملی آلودگی هوا، رونمایی میگردد.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر شینا انصاری مدیركل دفتر پایش فراگیرافزود: استانداردهای ملی سامانه های پایش لحظه ای و بر خط (آنلاین) منابع آلاینده محیط زیست كه با بیشتر از ۹۰۰ نفر ساعت كار تخصصی، نهایی و ابلاغ گردیده است، چهارشنبه این هفته رونمایی میگردد.

وی درباره مهم ترین مشخصات این سامانه ها اظهار داشت: این سامانه ها بعنوان سند بالادستی، امكان وحدت رویه برای بهره برداری همه استفاده كنندگان (واحدهای صنعتی، تولیدی، خدماتی، عمرانی زیر بنایی) در بعد ملی را در حوزه الزامات فنی سیستم های پایش لحظه ای و بر خط را فراهم می آورد.

همین طور این استاندارد پژوهش محور و بومی و درعین حال مبتنی بر نتایج پژوهش های علمی و منطبق با مفاد استانداردهای مرجع روز دنیاست.

انصاری افزود: این استاندارد غیرموظف بدون صرف اعتبارات سازمان متبوع و سایر ارگانها تدوین شده و از مصادیق تحقق همگرایی و هم افزایی و همكاری های میان سازمان متبوع و سازمان ملی استاندارد است كه موجب احداث رویه یكسان در فرآیند پایش لحظه ای و بر خط سامانه های پایش آنلاین صنایع، استانداردسازی آنها، افزایش ضریب اطمینان از كارایی و اثربخشی تجهیزات و آمار حاصله از آنها میگردد.
مدیركل دفتر پایش فراگیر درباره این استاندارد افزود: این استاندارد بستر لازم برای تشكیل نهادهای ممیزی و بازرسی پایش آنلاین صنایع طبق قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست را فراهم می آورد. در این استاندارد ضوابط و معیارهای علمی برای ارزیابی علمی لزوم و قابلیت واحدها برای گردنگیر نصب سیستم های پایش آنلاین، تعیین دقیق پارامترهای آلودگی برای پایش آنلاین به تفكیك نوع تولید و خدمات واحدهای صنعتی و غیر صنعتی و الزامات سیستم های نمونه برداری، متدولوژی دقیق آنالیز به تفكیك پارامتر تبیین شده است.
انصاری اشاره كرد: این استاندارد مطابق روال سازمان ملی استاندارد در گروهی متشكل از كارشناسان سازمان، صاحب نظران مراكز و مؤسسات علمی، پژوهشی، تولیدی و اقتصادی آگاه و مرتبط (ازجمله سازمان حفاظت محیط زیست، نهادهای زیرمجموعه وزارتخانه های صنعت، معدن تجارت، نفت، نیرو، شهرداری، سازمان ملی استاندارد و...) تدوین و پیشنویس استانداردهای ملی ایران برای نظرخواهی به مراجع ذینفع و اعضای گروه های فنی مربوط ارسال و سپس دریافت نظرها و پیشنهادها در كمیته ملی در رابطه با آن رشته طرح و به شكل رسمی، تصویب گردید.
این استاندارد، راهنمای مناسب برای رفع ابهامات فنی و تسریع و تسهیل روند ارزیابی فنی، جانمایی، نصب، راه اندازی و بهره برداری تجهیزات پایش آلودگی صنایع و سایر واحدهای مشمول است و موجب پیشگیری از اتلاف سرمایه و زمان حاصل از بكار گیری تجهیزات ناكارآمد و غیراستاندارد شده و امكان پیشگیری از مخدوش شدن اطلاعات پایش را فراهم می سازد. این اقدام درنهایت موجب مدیریت بهینه و بهنگام آلودگی منتشرشده از صنایع و حفظ و صیانت محیط زیست كشور میگردد.

1397/09/06
19:03:03
5.0 / 5
4496
تگهای خبر: آلودگی , برگ , حفاظت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه