ناامنی گوزن زرد در امن ترین زیست بوم جهان

ناامنی گوزن زرد در امن ترین زیست بوم جهان پرشین رز: جزیره اشك در پارك ملی دریاچه ارومیه بعنوان امن ترین زیستگاه گوزن زرد ایرانی در سطح جهان، دیگر برای این موجود نادر امن نیست و تدوین برنامه ای برای مدیریت زیستگاه آن نیازمند تصمیم فوری از طرف مسئولان امر است.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا خشكسالی های اخیر، كاهش سطح تراز آب دریاچه ارومیه، ورود گونه های گوشتخوار به داخل جزیره، كاهش قابل ملاحظه دبی آب چشمه های جزیره اشك، نبود امكانات و نیروی متخصص كافی و تحقق نیافتن برنامه های سازمان در جهت حفاظت این گونه جانوری زندگی گوزن زرد ایرانی را در این زیست بوم به خطر انداخته است.
در این میان كاهش آمار گوزن زرد ایرانی خالدار در پارك ملی دریاچه ارومیه در سال 1394 كه بزرگترین زیستگاه جهانی آن به حساب می آید، زنگ هشداری به شمار می رود؛ پس از آخرین سرشماری تعداد این گونه از 255 راس در سال 1392 به 166 راس در سال 1394 كاهش پیدا كرد.
ورود قوچ و میش ارمنی به جزیره اشك پارك ملی دریاچه ارومیه به جهت كم آبی و اتصال جزایر به یكدیگر باز باعث شده است تا میزان دسترسی به غذا برای گوزن زرد كم شود.
با ورود قوچ و میش به این جزیره، حیوانات گوشتخواری چون پلنگ، گرگ و روباه باز وارد این زیست بوم شدند و حیات این جاندار در معرض انقراض قرار گرفت.
هرچند اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی طی سال های اخیر جهت حفظ نسل این گونه جانوری در این جزیره اقداماتی را انجام داده كه همچون مهمترین آنها می توان به راه اندازی آبشخور و نصب دوربین های پایش آنلاین اشاره نمود ولی بدون شك احیای جمعیت گوزن زرد ایرانی نیازمند صرف هزینه ای بسیار بیشتر و بررسی های كارشناسی دقیق تری است.
رییس اداره حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برابر بررسی ها احتمال می رود كه جمعیت فعلی گوزن زرد در جزیره اشك بسیار كمتر از آمار سال 1394 باشد و چنانچه این روند ادامه یابد و اقدام كافی در جهت رفع تعارض ها و اصلاح زیستگاه در جزیره صورت نپذیرد، بقای این گونه با مشكلات جدی مواجه خواهد شد.
امید یوسفی اظهار داشت: یكی از دغدغه های كنونی سازمان حفاظت محیط زیست در زمان حاضر تامین بودجه جهت رفع تهدیدهای كنونی است.
محمد نصرتی، رییس گروه پستانداران دفتر حیات وحش آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست كشور هم در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بازدیدهایی در امتداد مشاهده وضعیت پارك ملی دریاچه ارومیه انجام شده و وضعیت حیات وحش آن به معاونت محیط طبیعی گزارش شده است.
وی با اشاره به اینكه گوزن زرد ایرانی جزو گونه های در معرض انقراض است، بیان كرد: با یاری كارشناسان استانی مقرر شده تا گزارش كامل تری از شرایط زیستی این گونه و تهدیدهای آن تهیه و به سازمان ارسال شود.
وی اظهار داشت: در بررسی های موجود مقرر شده تا همه جوانب و تدابیر لازم برای توجه به زیست گوزن زرد در این زیستگاه در نظر گرفته شود تا بتوان بودجه ای برای حفاظت از آن ستاندن كرد.
نصرتی بیان كرد: برنامه اولیه كوتاه مدت در مورد گوزن زرد مربوط به برآورد تعداد گونه یاد شده، گونه رقیب و گونه های تهدیدكننده آن است و برای خروج قوچ و میش از پارك ملی دریاچه ارومیه هم در صورت افزایش آن برنامه ریزی میگردد.
وی افزود: درباره گونه های تهدیدكننده باز پس از برآورد تعداد شغال ها، روباه ها، گرگ و پلنگ های موجود و بررسی اینكه فشار گوشتخواران بر كدام گونه می باشد، تصمیم گیری میگردد.
نصرتی با اشاره به اینكه مشخص شدن خطرها به تنهایی برای حفاظت از گوزن زرد ایرانی كافی نیست، اضافه كرد: با نمایش برنامه حفاظت از این گونه در سازمان استقبال شده است ولی تا تامین بودجه لازم باید منتظر بود؛ وی ابراز امیدواری كرد كه در 6 ماه آتی برنامه ای كامل در این زمینه اجرایی شود.
به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا جزیره اشك یكی از جزایر 9 گانه پارك ملی دریاچه ارومیه است؛ این جزیره به سبب محصور شدن در بین آب در قبل از 20 پارسال مهمترین و امن ترین محل برای زیست گوزن زرد انتخاب شده است.
در واقع برای نخستین بار در سال 1356 تعداد 2 راس گوزن زرد از دشت ناز ساری به این جزیره منتقل و بعد از آنكه شرایط زیستگاهی جزیره برای حضور گونه مناسب تشخیص داده شد، در سال های بعد تعدادی دیگر باز به این زیستگاه اضافه گردید.
شرایط بسیار مناسب زیستگاهی همچون امنیت غذایی، نبود عوامل بیماری زا، نبود دشمن طبیعی و سایر موارد موجب شد كه جمعیت این گونه در سال های بعد به بیشتر از 300 راس برسد و بنا بر این موجب شد كه خیلی از كارشناسان جزیره اشك را بزرگ ترین و مناسب ترین زیستگاه طبیعی گوزن زرد (جمعیت وحشی) در كشور و حتی دنیا عنوان كنند؛ این كار تا به آنجا موفق بود كه حتی جهت كنترل جمعیت تعدادی زنده گیری و به سایر زیستگاه های مستعد كشور منتقل شد.
3072/7125


1397/09/17
14:51:15
5.0 / 5
4637
تگهای خبر: آب , امنیت , بیماری , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه