ماجرای قطع درختان منطقه ارسباران؛

تاوان تنفس جنگل های شمال را ارسباران می دهد، تبر فقر بر تن درختان

تاوان تنفس جنگل های شمال را ارسباران می دهد، تبر فقر بر تن درختان پرشین رز: چندروز است كه تصاویری از حمل درختان بریده شده منطقه ارسباران دست به دست میگردد. مسئولان می گویند تنفس ۱۰ساله ای كه برای جنگل های شمال داده شده، علت هجوم كارخانجات به ارسباران است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – بهنام عبداللهی: چیزی كه هست، چندتا عكس هست كه در فضای مجازی دست به دست میگردد. عكس ها نشان می دهند درختانی سوار بر ماشین های باربر منطقه ارسباران را به مقصدی كه هنوز دقیقا معین نمی باشد، ترك می كنند.
امسال این چندمین بار است كه كاربران فضای مجازی در آذربایجان شرقی از آنچه آنها قتل عام درختان می نامند، ناراحت می شوند و به عكس ها و اخبار منتشرشده واكنش نشان می دهند.
مدت هاست كه مطالب گسترده ای درباب قلع و قمع درختان مناطق مختلف تبریز توسط شهرداری منتشر میگردد و مسئولان و مردم نسبت به آن واكنش های مختلف و متعددی نشان می دهند، اما حالا با كشیده شدن مسئله به حوالی كلیبر و جنگل های ارسباران، دیگر موضوع، یك دغدغه شهری نیست، حتی یك دغدغه استانی هم نیست.

شمالی كوچك در آذربایجان
شهری دورافتاده و خواب آلود در بین كوه های سر به فلك كشیده ای كه قله هایشان در زیر مه غلیظ از دیده پنهان شده اند. مكانی است عالی؛ به طراوت و سر سبزی انگلیس و ورای ذهنیت ما از طبیعت كویری و خشك ایران. این توصیف یك توریست كانادایی از كلیبر است. همان جایی كه به بهشت گمشده آذربایجان و حتی ایران مشهور است.
اَرَسباران یا قره داغ، ناحیه كوهستانی وسیعی است در شمال استان آذربایجان شرقی، كه از شمال كوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده است. در سال ۱۹۷۶، یونسكو ۷۲٬۴۶۰ هكتار از اراضی منطقه، در محدودهٔ '۴۰ °۳۸ تا '۸ °۳۹ شمالی و'۳۹ °۴۶ تا '۲ °۴۷ شرقی، را بعنوان ذخیره گاه زیست كره ثبت نمود.
متخصصان حوزه گردشگری و محیط زیست، كلیبر و جنگل های ارسباران را یك شمال كوچك در آذربایجان شرقی معرفی كرده اند، اما كسی به حرف هایشان اهمیت چندانی نداده است، اگر داده بود، حالا به جای تصاویر درختان قطع شده، تصاویر سلفی گردشگران در مناطق بكر ارسباران به دست می رسید.

حتی یك اصله از درختان جنگل های ارسباران قطع نشده است
داور نامدار، مدیركل منابع طبیعی آذربایجان شرقی تایید می كند كه درختانی در آن ناحیه قلع و قمع شده اند: اما درختان متعلق به جنگل های ارسباران و مناطق حفاظت شده نبودند.
او برای خبرنگار مهر توضیح می دهد كه یكی از سیاست های سازمان جنگل ها و مراتع كشور همین است: هرسال ۱میلیون اصله صنوبر بین باغداران توزیع می نماییم تا پس از یك مدت معین، توسط بهره برداران مورد استفاده قرار بگیرند.
سال گذشته طرح استراحت ۱۰ساله جنگل های شمال كشور توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به دولت نمایش و به تصویب هیئت دولت رسیده است.نامدار مدعی است كه حتی یك اصله درخت از درختان جنگل های ارسباران قطع نشده. او می گوید: درخت هایی كه قطع شده اند متعلق به باغات بوده اند و باغداران خودشان درختان را در اختیار بهره برداران و صاحبان صنایع قرار داده اند.
مدیركل منابع طبیعی آذربایجان شرقی می گوید كه پارسال مجلس، قانونی درباب استراحت ۱۰ساله درختان استان های شمال كشور تصویب كرد. او باور دارد همین سبب شده حالا تقاضا برای بریدن درختان در سراسر كشور افزایش یابد.
سال گذشته طرح استراحت ۱۰ساله جنگل های شمال كشور توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به دولت نمایش و به تصویب هیئت دولت رسیده است، نه مجلس.

خداكرم جلالی، رئیس این سازمان در ۳۰تیر سال ۹۶ اعلام نموده بود: طرح توقف بهره برداری از جنگل ها همان طرح تنفس است كه به صورت كامل تا اختتام امسال اجرایی میگردد و به تدریج با همكاری مجریان طرح های جنگل داری بخشی از بهره برداری متوقف خواهد شد.
او همین طور گفته بود كه طرح های مربوط به برداشت چوب متوقف نمی گردد و در برنامه ششم توسعه زراعت چوب هكتار توسعه پیدا می كند.
حالا مدیركل منابع طبیعی آذربایجان شرقی این طرح را به فال نیك می گیرد: بالاخره اشتغالی برای بخش خصوصی احداث میگردد و از سویی دیگر باغداران سود اقتصادی كسب می كنند.
آنچه اداره كل منابع طبیعی اعلام می كند، این است كه قطع درختان باغات حوالی ارسباران با مجوز سازمان جهاد كشاورزی صورت گرفته و كاملا قانونی می باشد.
قانونی اما تاسف برانگیز
اما نماینده مردم كلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس اینگونه فكر نمی نماید. قلی الله قلی زاده از این مساله با ابراز تاسف یاد می كند و می گوید: بیش تر از یك سال است كه كارخانجات چوب بری شمال به درختان باغات كلیبر روی آورده اند.
او در گفتگو با خبرنگار مهر قلع و قمع درختان منطقه را خطری جدی برای محیط زیست و فضای سبز می داند: باغداران حتی اجازه بریدن درخت هایی مثل درخت های گردو را هم كه بار می آورند می دهند و اگر این روال ادامه داشته باشد، در آینده ای نه چندان دور كلیبر به كویری بی آب و علف تبدیل میگردد.

مشكلات اقتصادی و فقر تا ریشه درختان نفوذ كرده است
نماینده مردم كلیبر در مجلس شورای اسلامی می گوید: احساس می كنم مردم و باغداران بخاطر مشكلات اقتصادی و رفع نیاز به این وادی ورود كرده اند و حتی اجازه بریدن درختان ۲۰۰ساله را هم می دهند.
او اذعان می كند كه قانونا این كار مشكلی ندارد اما یك روال بد است كه حالا به جان منطقه ارسباران افتاده و هرروز بر شدت آن افزوده میگردد.
احساس می كنم مردم و باغداران بخاطر مشكلات اقتصادی و رفع نیاز به این وادی ورود كرده اند و حتی اجازه بریدن درختان ۲۰۰ساله را هم می دهند.طبق گفته قلی زاده، باید درختانی كه مخصوص این امر یعنی استفاده در كارخانجات چوب سازی و كاغذسازی هستند در باغات پرورش داده و سپس قطع شوند آن هم به شرط جایگزین كردن شان تا آسیبی به فضای سبز منطقه تحمیل نشود.
این سوژه چند مدت است كه فكرم را مشغول كرده است. درخت های ما را می برند و بعنوان خوراك به كارخانه های شمال می فرستند. این را قلی زاده می گوید و اضافه می كند: نمی دانم باید چه نماییم.
فروش درختان به كارخانه ها به خاطر مشكلات اقتصادی، فرضیه ای است كه نماینده كلیبر مطرح می كند. اما مدیر كمیته امداد این شهرستان هم تایید می كند كه كلیبر و ارسباران منطقه محرومی است.
اكبرعلی پورفرد در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: در كلیبر ۲ هزار و ۲۰۰ خانوار تحت پوشش كمیته امداد هستند كه شامل ۶ هزار نفر می شود؛ یعنی ۱۲ درصد از جمعیت این شهرستان تحت پوشش كمیته امداد هستند و این امر ناشی از محروم بودن منطقه است.
هرروز از درختان منطقه كم می شود، به هردلیلی و به هرشكلی و این موجب حساسیت فراوان مردم آذربایجان شده است.
كلیبر را بهشت گم شده آذربایجان معرفی می كنند، بهشتی لبریز از ظرفیت های طبیعی و گردشگری و تاریخی. بهشتی كه با اتخاذ برخی سیاست ها، می توان چشمه های درآمد را از كنار درختان سبزش جاری شوند، البته اگر تا آن زمان درختی بماند.

1397/10/05
17:57:45
5.0 / 5
4556
تگهای خبر: آب , باغ , برگ , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه