گرامیداشت هفته هوای پاك در قرار سبز حافظان محیط زیست

گرامیداشت هفته هوای پاك در قرار سبز حافظان محیط زیست به گزارش پرشین رز فعالان محیط زیست در قرار سبز خود هفته هوای پاك را با انجام فعالیت های مختلف گرامی داشتند.


به گزارش پرشین رز به نقل از مهر فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته گذشته اقدامات گوناگونی برای حفظ محیط زیست انجام دادند.
در روز هوای پاك از پوستر مشترك این روز با شعار «هوای هوای پاك را داشته باشیم» رونمایی گردید. این پوستر با همكاری بیشتر از هفتاد گروه حامی هوای پاك تهیه و منتشر گردید.
به كوشش گروه پاكسازان طبیعت مشكان استان فارس، برنامه پیاده روی و كوهپیمایی با حضور نونهالان فوتبال آموز این شهر برگزار گردید. در این برنامه كه نونهالان با شعار «آسمون آبی و هوای پاك حق همه ی ما بچه هاست» در آن حضور داشتند، بعد از بحث و تبادل نظر با نونهالان در مورد اهمیت هوای پاك و حفظ محیط زیست، قصه آدم و هوا در هوایی پاك برای كودكان بازخوانی شد.
به مناسبت روز هوای پاك برنامه گروه زیست محیطی قرار سبز صبا با مشاركت باشگاه كوهنوردی اوج بادرود در استان اصفهان برگزار گردید. در این برنامه كه با حضور بیشتر از ۵۰ نفر از اعضای گروه با مشاركت هیأت ورزش های همگانی و شورای اسلامی این شهر و همینطور پایگاه مقاومت بسیج شهید رجایی روستای عباس آباد برگزار شد، شركت كنندگان مسیر ۷ كیلومتری از قلعه مبارك آباد تا قلعه افصحیه را بصورت رفت و برگشت پیاده روی و علاوه بر آن پاكسازی كردند.
دانش آموزان دبستان عترت شوشتر دراستان خوزستان همزمان با فرا رسیدن هفته هوای پاك، با اجرای برنامه های متنوع این مناسبت ملی را پاس داشتند. در این برنامه كه با مشاركت اداره محیط زیست و كارشناسان انجمن هواداران كارون زلال برگزار شد، دانش آموزان ضمن پیاده روی مسیر مدرسه تا اداره محیط زیست این شهر، با در دست داشتن پلاكارد و بادكنك هایی با شعار «هوای پاك» این مناسبت را گرامی داشتند. بازدید از گونه های حیات وحش تاكسیدرمی شده، برگزاری مسابقه نقاشی با مبحث هوای پاك و معرفی نفرات برتر از دیگر برنامه های این روز بود.
سمینار علمی «آلاینده های هوا و اثرات آن بر محیط زیست و سلامت انسان» در مسجدسلیمان استان خوزستان برگزار گردید. در این سمینار كه به كوشش اداره محیط زیست و مشاركت انجمن های محیط زیستی این شهرستان در خوزستان همزمان با آغاز هفته هوای پاك انجام می گرفت، شركت كنندگان مطالب متنوعی را در مورد آلودگی هوا و نتایج آن فرا گرفتند.
نخستین برنامه محله سبز در منطقه كیانپارس اهواز و به دعوت از اهالی این محله برگزار گردید. در این برنامه كه به كوشش انجمن دیده بان جلگه سبز خوزستان برگزار گردید ضمن بیان مواردی در مورد فعالیت انجمن های مردم نهاد، اصله های نهال از نوع گونه بومی در پیاده روی محله كاشته شده و در مورد اهمیت نگهداری و آبیاری نهال ها هم تاكید گردید.
به كوشش انجمن پاژین بانه در استان كردستان برنامه آموزش جوامع محلی انجام گرفت. در این برنامه كه در مسجد روستای نژو برگزار می شد، آموزشهایی در مورد خطرات شكار و انقراض گونه های جانوری و همینطور اخطار در مورد قطع درختان جنگلی عرضه شد.
نشست انجمن همیاران آب شهرستان اقلید در استان فارس با حضور برخی از نونهالان و مسئولین همچون اعضای شورای شهر و ریاست اداره صمت با هدف تشكیل شورای دانش آموزی در محل موزه مردم شناسی این شهرستان برگزار گردید.
به مناسبت هفته هوای پاك در تهران همایش پیاده روی برگزار گردید. در این همایش شهروندان تهرانی مسیر بوستان لاله تا میدان هفتم تیر را پیاده روی كردند.
همایش فرهنگی اجتماعی در مسجدسلیمان به كوشش موسسه فرهنگی ندای مردم زاگرس برگزار گردید. این همایش با محوریت توسعه فرهنگی و جلوگیری از صدمه های اجتماعی با مشاركت سازمانهای مردم نهاد برگزار گردید.
به كوشش انجمن درختكاران خوزستان جشن تولد درختی متولدین دیماه در محوطه پارك ساحلی و با استقبال تعدادی از شهروندان برگزار گردید. در این برنامه بعد از كاشت درختان كه در هوای آلوده و گرد و غباری این شهرستان انجام می گرفت، شركت كنندگان با شعارهایی اعتراض خویش را نسبت به انتقال آب كارون و هم وضعیت هوای آلوده خوزستان اعلام نمودند.
برنامه آموزشی انجمن همیاران و پاكسازان طبیعت شهرستان اقلید استان فارس در دبستان شهید تدین و همینطور دبستان شهید حسن بیگی این شهرستان برگزار گردید. در این برنامه دانش آموزان توسط كارشناسان انجمن با مفاهیم و نكات مختلف حفاظت از محیط زیست آشنا شدند.
گروه رفتگران طبیعت بهبهان با برگزاری غرفه ای محیط زیستی به مدت ده روز در هفتمین جشنواره ملی گل نرگس این شهر حضوری فعال داشتند. در این غرفه علاوه بر عرضه كاردستی و مطالب محیط زیستی، برنامه پاكسازی محل برگزاری جشنواره در روز اختتامیه بصورت گروهی انجام گرفت.
فراگیران دوره هفتم راهنمایان اكوتوریسم گروه گردشگری هفتواد كویر در مسافرت علمی درس آشنایی با پرندگان به زرند كرمان، با پرندگان آشنا شدند.
گروه عاشقان طبیعت سروستان استان فارس در ادامه طرح ملی جنگلانه با وجود برودت هوا در ارتفاعات كوه منطقه چشمه آب آسمانی و آب موردی مبادرت به كاشت بذر اَلوك، كُنار، بَنه، جاشیر و اَنغوزه كردند.
به مناسبت روز هوای پاك در شهرستان شیروان استان خراسان شمالی با مشاركت شهرداری، محیط زیست و مجتمع سما مسابقه دوچرخه سواری بین دانش آموزان چند مدرسه برگزار گردید.
طرح «كاغذ زباله نیست» باهمكاری انجمن بوم بانان گیلان و مدرسه علم و دانش در لاهیجان اجرا شد. در این طرح كه برای دومین سال پی در پی در مدارس لاهیجان در حال اجراست، كودكان كاغذهای مصرفی خویش را به مدرسه تحویل داده و در قرعه كشی سالانه انجمن شركت داده می شوند.
به مناسبت نخستین روز از هفته هوای پاك، به مسافران مترو و اتوبوس های درون شهری شیراز، شاخه های گل نرگس اهدا شد. در این برنامه با حضور تعدادی از اعضای تشكل های مردم نهاد دوستدار محیط زیست، مدیركل حفاظت محیط زیست فارس و مدیرعامل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز، به شهروندانی كه اتوبوس و مترو را بعنوان وسیله حمل و نقل درون شهری برگزیده بودند شاخه های گل نرگس اهدا شد.
در ادامه سلسله نشست های توسعه پایدار گردشگری پاسارگاد، كارگاه آموزشی و توانمند سازی ویژه بومگردی ها و كنشگران گردشگری از جانب انجمن جوانان سپید پارس با مشاركت اداره كل میراث فرهنگی استان فارس و پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با باشندگی فعالان و كنشگران حوزه های گردشگری، كارشناس ارشد گردشگری و مسئول دفتر فارس، در محل سالن معرفی و گردهمایی های مجموعه میراث جهانی این شهرستان برگزارشد. چگونگی بهره وری از آیین ها و آداب محلی، پتانسیل های بومی در گردشگری، امور مدیریتی اقامتگاه های بومگردی و همینطور چگونگی اجرای تورهای عشایری از مهم ترین مطالب مطرح شده در این كارگاه یكروزه بود.
انجمن سبز ماپریس جوانرود استان كرمانشاه به مناسبت روز هوای پاك مبادرت به برگزاری مسابقه نقاشی در مدرسه حضرت فاطمه كرد و طی مراسمی به نفرات برتر جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.
به مناسبت روز ملی هوای پاك، برنامه های آموزشی در مدارس شهید حشمت اله كمالی و تمدن سازان اسلامی سروستان برگزار گردید. در این برنامه كه با حضور رئیس منابع طبیعی، تعدادی از نیروهای اداره منابع طبیعی و اداره محیط زیست، گروه عاشقان طبیعت سروستان و گروه محیط زیست بقا و سلامت این شهرستان بود، دانش آموزان آموزشهایی را در مورد احترام به منابع طبیعی و محیط زیست فرا گرفتند.
در استهبان استان فارس همزمان با روز هوای پاك دانش آموزان دبستان های یار مهربان، آتیه و شهدای فرهنگی با حضور رئیس اداره محیط زیست با مفاهیم هوای پاك و محیط زیست آشنا شدند. دوچرخه سواری با همكاری اداره ورزش و جوانان استهبان به منظور جلب توجه عمومی نسبت به ضرورت حفاظت از محیط زیست و هوای سالم و پاك از دیگر برنامه های برگزار شده در این شهرستان بود.
در جوانرود استان كرمانشاه به مناسبت روز ملی هوای پاك، تعدادی از دانش آموزان پایه پنجم و ششم دبستان سمیه به همراه آموزگاران خود مبادرت به ساخت گلدان با وسایل دور ریز و هم چنین كاشت بذر و قلمه ی گیاهان نمودند و این روز را با هدیه ی گلدان هایشان به طبیعت گرامی داشتند.
به كوشش موسسه یاوران ندای زمین و همكاری اداره ورزش و جوانان و هیأت دوچرخه سواری بم، به مناسبت روز هوای پاك همایش دوچرخه سواری از ورزشگاه فجر تا ارگ قدیم در باغ شهر جهانی بم استان كرمان برگزار گردید.
به مناسبت گرامیداشت روز ملی هوای پاك و با مشاركت سازمان پسماند شهرداری رشت و موسسه محیط زیستی بوم پژوهش گیلان پاك، در دبستان ابتدایی پسرانه شهید علی پورباقر این شهرستان، آموزش مبانی محیط زیست و تفكیك زباله از مبداء ویژه دانش آموزان و پاكیاران عرضه شد.
به مناسبت روز هوای پاك و با كوشش انجمن سبز ماپریس جوانرود استان كرمانشاه، مسابقه نقاشی با محوریت هوای پاك در مدرسه یاسر این شهرستان برگزارشده و به نفرات برتر به رسم یاد بود هدایایی اهدا شد.
مراسم روز ملی هوای پاك به كوشش پیش دبستانی و دبستان سما و با حضور انجمن سبز ماپریس در جوانرود كرمانشاه برگزار گردید. علاوه بر اجرای چندین برنامه كه در جهت حفظ محیط زیست بود، در انتها این مراسم اعضاء با امضاء تعهد نامه ای كه به جای بنر بر روی كاغذهای باطله تنظیم شده بود حمایت خویش را از محیط زیست اعلام نمودند.
به كوشش انجمن سبز اندیشان تبریز و به مناسبت روز هوای پاك جلسه ای با ریاست شورای این شهر برگزار گردید. در این نشست وضعیت نامناسب هوا، ضرورتهای لازم برای كنترل آلودگی هوا، سازه های ساختمانی غیر اصولی كه مانع بزرگی در جریان هوای شهر هستند بررسی و خواسته ها و مطالبات از ریاست شورای شهر، حفاظت از باقی مانده فضای سبز و افزایش سرانه فضای سبز با عنایت به تراكم و جلوگیری از پروژه راه اندازی زباله سوزی در چارچوب مطالبات به ایشان تقدیم شد.
به مناسبت گرامیداشت روز هوای پاك، به كوشش انجمن همیاران محیط زیست زرقان با همكاری شهرداری و شورای اسلامی، بخشداری، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و همینطور با حضور و همراهی ویژه شهروندان، دوستداران طبیعت، گروه های ورزشی بانوان و گروه كوهنوردی پارسه زرقان، برنامه همگانی كاشت بذر بادام كوهی در منطقه تنگ چشمه زرقان اجرا شد. در این برنامه با هدف ارتقا فرهنگ محیط زیستی گلدان هایی از گل كاكتوس به رسم یاد بود به شهروندان و كودكان اهدا شد.
به مناسبت روز ملی هوای پاك با مشاركت انجمن همیاران طبیعت و بخش پژوهشی دانشگاه سما خرم آباد آموزش انواع زباله ها وآشنایی با انواع انرژی های پاك برای دانش آموزان دبیرستان سما این شهرستان عرضه شد.
حامیان محیط زیست زراوند در دو مدرسه ی شهرستان زرند در استان كرمان با هدف حساس كردن این قشر از جامعه به محیط زیست برنامه های مختلفی همچون نقاشی روی پارچه، سخنرانی با مبحث «من چه كمكی می توانم بكنم؟»، اجرای چاله های كمپوست، شعر و مقاله های زیست محیطی را برگزاركردند.
گروه كوهنوردی مهتاب كویر زرند استان كرمان به مناسبت هوای پاك با هدف تاكید برآشنایی و حفاظت از كویر ایران به دل كویر كاراكال رفتند.

1397/11/04
13:27:55
5.0 / 5
4473
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه