در بازه زمانی یك سال اخیر؛

۲۹۱ شكارچی در استان سمنان دستگیر شدند، دستگیری باند قاچاق حیوانات

۲۹۱ شكارچی در استان سمنان دستگیر شدند، دستگیری باند قاچاق حیوانات به گزارش پرشین رز فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه طی بازه زمانی یك ساله اخیر ۲۹۱ شكارچی در استان دستگیر شدند، اظهار داشت: ۱۹۱ پرونده در مورد شكار تشكیل شده است.حسن قاضی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینكه برای نخستین بار در استان سمنان سطح دستگیری متخلفان پیش از آغاز به شكار، به حدود ۵۰ درصد رسیده است، اظهار داشت: در سال ۹۶ میزان دستگیری شكارچیان قبل از آغاز به شكار، ۳۲ مورد بود كه در بازه زمانی سال ۹۷ این شاخص به ۸۳ مورد افزایش یافته است كه این عدد نشان داده است محیط بان ها موفق شده اند در شرایط سخت آب و هوایی، شكارچیان را پیش از شكار دستگیر كنند تا خسارات كمتری به محیط زیست وارد شود.
وی ضمن بیان اینكه طی سال قبل ۲۹۱ نفر شكارچی دستگیر و ۱۹۱ پرونده برای آنها تشكیل شده است، تصریح كرد: پرونده این متخلفان به مراجع قضائی ارجاع داده شده است.شكار ۵۹ پستاندار و ۶۹ قطعه پرنده در استان سمنانفرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان اظهار داشت: در سال ۹۶، یك هزار و ۵۹۸ قطعه ادوات شكار و صید از متخلفان كشف و ضبط شد كه این شاخص در سال ۹۷ به دو هزار و ۴۵۰ مورد رسید.
قاضی نژاد با اشاره به اینكه در یك سال قبل ۱۸ قبضه سلاح قاچاق و ۶۲ قبضه سلاح مجاز در استان سمنان كشف شده است، اظهار داشت: در سال ۹۷ شكار ۵۹ مورد پستاندار و ۶۹ قطعه پرنده و همینطور سه مورد زنده گیری حیوانات در حیات وحش گزارش شده است.
وی بابیان اینكه سال ۹۶، ۶۵ قطعه پرنده در استان سمنان شكار شده است، خاطرنشان كرد: در همین بازه زمانی ۹۶ رأس پستاندار هم شكار شد كه طی سال ۹۷ در این شاخص ها شاهد كاهش بوده ایم و تنها در زنده گیری پرندگان شاهد افزایش بودیم.
قاضی نژاد بابیان اینكه سال قبل ۴۲۰ مورد نگهداری و خریدوفروش حیوانات وحشی كشف شده است، افزود: سال ۹۷ توانستیم باند قاچاق حیوانات و پرندگان شكاری به كشورهای عربی را در سمنان شناسایی و دستگیر نماییم كه از آنها گونه نادر گربه كاراكال كشف شد كه به زیستگاه خودش در پارك ملی توران شاهرود بازگشت.
وقوع ۸ مورد آتش سوزی جنگل در استان سمنان
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان ضمن بیان اینكه با عنایت به همسایگی سمنان با هفت استان دیگر شاهد حضور شكارچیانی از تمام استان های مجاور هستیم، ابراز كرد: در استان سمنان تخلف افراد بومی بسیار كم و اكثراً غیر بومی هستند.
قاضی نژاد بابیان اینكه سال قبل هشت مورد آتش سوزی در جنگل های استان سمنان اتفاق افتاده است، خاطرنشان كرد: از این تعداد پنج مورد در حوزه شاهرود بود كه سه مورد در جنگل ابر، یك مورد ارتفاعات آزاد میغان و یك مورد در مجن گزارش شد كه مابقی آنها در مهدی شهر روی داده است.
وی بابیان اینكه ۲۵ درخت اورس سال قبل تنها به علت بی احتیاطی طبیعت گردان در آتش سوخت، افزود: با عنایت به محدوده تحت حفاظت محیط زیست، سطح آتش سوزی ها با منابع طبیعی متفاوت می باشد كه این میزان آتش سوزی ۴۷.۵ هكتار را در بر گرفت و عمدتاً در نواحی انبوه، صعب العبور و غیر قابل دسترسی رخ داد.
پخش ۱۶۵ تن علوفه برای حیات وحش
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه متأسفانه هشتمین سال خشك را در استان پشت سر گذاشتیم، اظهار داشت: در جهت مبارزه با این خشكسالی و كاهش اثرات آن محیط بانان ۱۰۶ دهنه چشمه را لایروبی كردند و همینطور با خرید آب، طرح آب رسانی و پایش ذخیره آب مناطق زیست محیطی استان مورد بررسی قرار گرفته است.
قاضی نژاد در ادامه خاطرنشان كرد: ساخت دو مخزن ۸۰ هزار لیتری، سرویس ۱۰ دستگاه تلمبه بادی، پخش ۱۲ تانكر ۱۲ هزار لیتری، لوله كشی دو هزار و ۶۴۲ متر همچون مهم ترین اقدامات محیط زیست استان سمنان در جهت كاهش اثرات خشكسالی طی سال قبل بوده است.
وی افزود: ۱۶۵ تن علوفه در سطح مناطق استان برای حیات وحش توزیع شده است همینطور برای سامان دهی دام در پارك ملی توران شاهرود می بایست خروج دام تسریع یابد و از جانب دیگر باید گفت این مهم جزو افتخارات استان سمنان به حساب می آید كه دیگر سگ های گله تهدیدی برای یوزپلنگ بعنوان نماد محیط زیست استان وجود ندارد.
قاضی نژاد تصریح كرد: برای حفاظت از یوز، این گونه پرارزش حیوانی، محدوده میاندشت-عباس آباد در شهرستان میامی فنس كشی و تابلوهای اخطار دهنده در این محل نصب گردید.
تشكیل ۷۶ پرونده برای واحدهای آلاینده
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان همینطور بابیان اینكه پس از گذشت ۳۰ سال گورخر در پارك ملی كویر مجدداً در سال ۹۷ معرفی شده است، اظهار داشت: این امر یكی از مهم ترین اقدامات محیط زیست در استان بود كه مراحل آن در سال ۹۸ هم با جدیت دنبال و پیگیری می شود.
قاضی نژاد در ادامه خاطرنشان كرد: از نظر آلودگی زیست محیطی هم یگان محیط زیست طی سال قبل به ۷۶ واحد آلاینده در سطح استان سمنان اخطار داده و برای بعضی از این واحدها پرونده قضائی هم تشكیل شد كه از لحاظ این شاخص همینطور در سطح استان نسبت به سال ۹۶ كاهش را شاهد بوده ایم.
وی افزود: در جهت فرهنگ سازی و ارتقای فرهنگ زیست محیطی مردم هم ۱۶ هزار و ۱۵ دانش آموزان استان سمنان تحت پوشش طرح هایی نظیر یك ساعت با محیط بان، توسط كارشناسان محیط زیست آموزش های زیست محیطی قرار گرفته اند.
مردم مراقب محیط زیست باشند
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان ضمن اشاره به روز سیزده فروردین نیز، بیان كرد: ۵۰ درصد آتش سوزی ها از بطری های آب و شیشه های به جای مانده از طبیعت ناشی می شود.
قاضی نژاد اضافه كرد: از مردم استان سمنان تقاضا می شود ضمن جمع كردن زباله های خود در طبیعت، از خرید سمندر، مارهای آبی و ماهی به صورت جد پرهیز و از رهاسازی آنها در طبیعت اجتناب كنند چونكه هیچكدام آنها بومی منطقه نیستند و در صورت رهاسازی بعنوان گونه مهاجم صدمه های بسیاری را به طبیعت وارد می كنند.

1398/01/13
13:22:42
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: آب , آتش , آزاد , آلودگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه