علیرغم بارندگی های اخیر

سفره های آب زیرزمینی هنوز تشنه اند

سفره های آب زیرزمینی هنوز تشنه اند پرشین رز: مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به آخرین وضعیت آبخوان های كشور سپس بارندگی های اخیر اظهار داشت: عمده آبخوان های دشت های مهم و اصلی كشور بیلان منفی و تراز آبی بسیار پایینی دارند كه به هیچ وجه با یك دوره بارش خوب متعادل نمی شوند.ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه بارش های اخیر سال خوبی را برای آبخوان های كشور رقم زد، اظهار نمود: برمبنای آخرین ارزیابی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیشتر از دو میلیارد متر مكعب افزایش تغذیه در آبخوان ها به سبب اثربخشی فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری اتفاق افتاده است.

وی افزود: این به معنای آن نیست كه بیلان آبخوان های كشور مثبت شده است. عمده آبخوان های دشت های مهم و اصلی كشور بیلان منفی و تراز آبی بسیار پایینی دارند كه به هیچ وجه با یك دوره بارش خوب متعادل نمی گردد هر چند كه شاید برخی از آبخوان های كوچك كه فشار زیادی روی آنها نبود و كسری مخزن زیادی نداشتند به واسطه تغذیه طبیعی ناشی از بارش ها و طرح های آبخوان داری متعادل شده باشند.

مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینكه شاید هم اكنون آب های منابع سطحی كشور در شرایط خوبی قرار داشته باشند اما این به مدلول رفع خشكسالی نیست، اشاره كرد: باید این مورد را در نظر بگیریم به سبب نوسانات اقلیمی امكان دارد كه در سال های بعد با كم بارشی و كمبود منابع آب های سطحی مواجه شویم.

حسین پور با تاكید بر اینكه منابع آب زیرزمینی و آبخوان های كشور نیاز به حمایت های مستمری در بلندمدت دارند، اظهار داشت: خیلی از آبخوان های كشور در انتظار تغذیه بیشتر و حذف فشار اضافه برداشت ها هستند برای مثال اگر ۲۰ درصد آبخوان ها را بیشتر تغذیه نماییم نباید ۸۰ درصد اضافه برداشت چه از روش های مجاز و چه از روش های غیرمجاز داشته باشیم.

وی درانتها با اشاره به اینكه اگر آب را در دل زمین ذخیره نماییم علاوه بر حفظ رطوبت خاك جلوی وزش گرد و غبار را باز می گیریم، اظهار نمود: هدف آبخوان داری حفظ آب در طبیعت و پایداری چرخه اكوسیستم های طبیعی است.
1398/01/30
13:32:09
5.0 / 5
4803
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه