روزهای سالم و پاك امسال بهتر از سال گذشته است

روزهای سالم و پاك امسال بهتر از سال گذشته است به گزارش پرشین رز میانگین شاخص كیفیت هوای تهران در دوره ابتدای سال تا ۷ اردیبهشت نسبت به سال ۹۷ بهبود یافته است.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، میانگین شاخص كیفیت هوای تهران در دوره ابتدای سال تا ۷ اردیبهشت نسبت به سال ۹۷ بهبود یافته است. شرایط پاك در سی و هشت روز ابتدایی سال ۹۷، در ۳ روز رخ داده كه میانگین شاخص در این روزها برابر عدد ۴۶ بوده است. در مدت مشابه امسال این شرایط به ۲۳ روز افزایش یافته و میانگین شاخص ایستگاههای شهر تهران در این روزها به عدد ۴۰.۳ رسیده است.
شرایط سالم طی بازه مورد بررسی امسال در ۱۵ روز اتفاق افتاده است و میانگین شاخص كیفیت هوا در این روزها برابر با ۵۸.۲ بوده كه این شرایط طی ۲۸ روز در مدت مشابه سال قبل رخ داده و میانگین شاخص در آن دوره برابر با ۷۳.۵ بوده است.
در بازه مورد مطالعه طی سال قبل ۷ روز با شرایط ناسالم برای گروه های حساس هم رخ داده كه خوشبختانه امسال این شرایط در هیچ یك از روزها مشاهده نشده است تا نشان دهد امسال هوای بهتری نسبت به سال ۹۷ داشته ایم.
حسین شهیدزاده سرپرست شركت كنترل كیفیت هوای تهران دراین باره اظهار داشت: شاخص كیفیت هوا كه به صورت ساعتی و روزانه ساعت ۱۱ بامداد هر روز در تهران اعلام می شود، بر اساس تقسیم بندی های ۵۰ واحدی اعلام می شود كه برای آن سفارش های استاندارد شده بهداشت عمومی اعلام می شود.
نخستین شاخص هوای پاك (۰ تا ۵۰) است كه مبین كیفیت هوا خوب است پیامدی بهداشتی ندارد.
شاخص دوم كیفیت، هوای سالم (۵۱ تا ۱۰۰) است یعنی كیفیت هوا قابل قبول و در شرایط استاندارد است.
شاخص سوم، هوای ناسالم برای گروه های حساس (۱۰۱-۱۵۰) است یعنی افراد گروه حساس ازجمله افراد مبتلا به بیماری های قلبی ریوی، بیماران قلبی، كودكان و سالمندان امكان دارد گرفتار مشكل و ناراحتی تنفسی شوند و باید از تردد طولانی مدت در هوای آزاد اجتناب كنند.
چهارمین شاخص هم هوای ناسالم (۱۵۱-۲۰۰) است یعنی همه افراد در صورت قرار گرفتن بلند مدت در معرض هوای با این شدت آلودگی امكان دارد گرفتار علایم تنفسی شوند و به تبع، افراد گروه حساس امكان دارد گرفتار نتایج خطرناك تری شوند.
شاخص بعدی هم كه تابحال به ندرت طی ساعاتی در شهر پدید آمده، بسیار ناسالم (۲۰۱-۳۰۰) است و یعنی اخطار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی. با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می افتد.
نكته دیگر كه شهیدزاده به آن اشاره نمود اینكه طی كل سال ۹۷ و روزهای گذشته از ۹۸، از نظر تعداد روزها، روزهای پاك و سالم بیشتری در مقایسه با مدت مشابه گذشته داشته ایم و این یعنی كیفیت هوای پایتخت در مقیاس نقطه به نقطه هم ارتقای مشهودی داشته است.
از سویی آن گونه كه سرپرست شركت كنترل كیفیت هوای تهران اعلام نموده، میانگین عددی در ۲ دوره میانگین شاخص از آغاز سال تا ۷ اردیبهشت و میانگین شاخص كل سال ۹۷ هم مؤید این نكته بوده كه هوای تهران در مقایسه با هر سالی از دهه گذشته، مطلوب تربوده است.
مثلاً میانگین شرایط پاك در سال ۹۷ از آغاز سال تا ۷ اردیبهشت عدد ۴۶ بوده درحالی كه در مدت مشابه سال ۹۸ این عدد ۴۰.۳ بوده كه نشان دهنده كیفیت بهتری است.


منبع:

1398/02/11
13:23:59
5.0 / 5
4340
تگهای خبر: آزاد , آلودگی , برگ , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه