توسط جهاد دانشگاهی استان و با نظارت اداره كل محیط زیست استان كرمان صورت گرفت

برگزاری كارگاه سوم تدوین برنامه جامع مدیریت و احیای تالاب جازموریان

برگزاری كارگاه سوم تدوین برنامه جامع مدیریت و احیای تالاب جازموریان پرشین رز: توسط جهاد دانشگاهی استان و با نظارت اداره كل محیط زیست استان كرمان، كارگاه سوم تدوین برنامه جامع مدیریت و احیا تالاب جازموریان اجرا شد.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، این كارگاه با حضور مهندس شاكری (مدیركل حفاظت محیط زیست استان كرمان)، دكتر رضا كامیاب مقدس (رئیس جهاد دانشگاهی استان كرمان)، دكتر امینی (از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست كشور)، معاون اداره كل حفاظت محیط زیست استان سیستان بلوچستان و مسئولین و كارشناسان شركت آب منطقه ای استان های كرمان و سیستان و بلوچستان، مدیران و كارشناسان محیط زیست شهرستان های چابهار، ایرانشهر و دلگان، دكتر نقوی (رئیس مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان كرمان)، برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه تحصیلات تكمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته كرمان و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر سازمان های ذینفع در استان های كرمان و سیستان و بلوچستان انجام شد.

دكتر رضا كامیاب مقدس، رئیس جهاد دانشگاهی استان كرمان در این نشست به ارائه گزارشی از وضعیت تالاب جازموریان و اقدام صورت گرفته توسط جهاد دانشگاهی استان كرمان در امتداد تدوین برنامه جامع مدیریت و احیا تالاب جازموریان پرداخت و بر اهتمام جهاد دانشگاهی بر مشاركت حداكثری تمامی سازمان های مربوطه و پژوهشگران و نخبگان و سازمان های مردم نهاد در حوزه مسائل زیست محیطی اصرار كرد.

وی در ادامه اشاره كرد: در چنین جلسات تخصصی باید به تمامی راهكارها و حتی عناوینی كه به صورت تابو درآمده اند پرداخت. بعنوان مثال تخلیه بعضی از روستاها كه كاركرد مولد خودرا از دست داده و صرفاً با اتكا به سوبسیدهای پیدا و پنهان به حیات خود ادامه می دهند، از این موارد است. البته پیش بینی معیشت جایگزین برای ساكنان چنین روستاهایی و تجمیع آنها به منظور جلوگیری از هدر رفت آب بوسیله كشاورزی به شیوه سنتی و در مقیاس مراكز كوچك لازم است.

مهندس "مرجان شاكری" مدیركل حفاظت محیط زیست استان كرمان نیز در این نشست ضمن تشكر از اقدامات جهاد دانشگاهی استان كرمان در امتداد تدوین برنامه جامع احیای این تالاب با تاكید بر اینكه در احیای تالاب جازموریان باید از نگاه های تخصصی و تعاریف جهانی بهره ببریم اظهار نمود: خوشبختانه وفاق بسیار خوبی در سطح استان كرمان و سیستان و بلوچستان برای احیای این تالاب شكل گرفته است و امیداواریم بتوانیم با جلسات مختلفی كه استاندار كرمان در همین راستا با رئیس سازمان حفاظت زیست كشور صورت داده برای احیای تالاب و افزایش سهم استان كرمان از اعتبارات طرح مقابله با ریزگردها، استان به صورت ویژه برخوردار شود.

در ادامه این نشست كارشناسان، مدیران، نخبگان و اعضای هیأت علمی در سه گروه تنوع زیستی، آب، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی در امتداد پروتكل های پایشی به منظور جمع آوری داده ها در مورد برنامه مدیریت جامع تالاب و وضعیت تالاب؛ به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بر اساس این گزارش در ابتدای این نشست نیز دكتر امینی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست كشور به ارائه گزارشی از خدمات و كاركردهای تالاب ها، مشكلات اصلی تالاب های ایران، مدیریت اكوسیستمی و تعهدات ایران، گام های اجرایی رویكرد زیست بومی و … پرداخت.


منبع:

1398/04/06
11:04:28
5.0 / 5
4410
تگهای خبر: آب , آزاد , باد , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه