امروز و فردا هوای تهران برای حساس ها ناسالم می باشد

امروز و فردا هوای تهران برای حساس ها ناسالم می باشد به گزارش پرشین رز مدیر واحد مدل سازی و پیشبینی شركت كنترل كیفیت هوای تهران از ناسالم شدن هوای تهران برای گروه های حساس بر اثر آلاینده ازن، طی امروز و فردا (۱۱ و ۱۲ تیرماه) اطلاع داد.حسین شهبازی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه كیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ بامداد امروز با میانگین ۱۰۸ ppm در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بوده است، اظهار داشت: امروز (۱۱ تیر) همزمان با افزایش تابش نور خورشید تا نیمه روز و با وجود گازهای آلاینده اولیه، شرایط برای تولید آلاینده ازن بعنوان یك آلاینده ثانویه فراهم خواهد شد و احتمال می رود غلظت این آلاینده بین ساعات ۱۳ تا ۱۸ روز جاری به بیشترین مقدار برسد.

وی تصریح كرد: با عنایت به افزایش موقتی غلظت آلاینده ازن در بعضی ساعات امروز انتظار می رود وضعیت كیفیت هوای بیشتر مناطق شهر تهران در شرایط نامطلوب بخصوص برای گروه های حساس قرار گیرد. سفارش می شود كه گروه های حساس شامل سالمندان، كودكان، زنان آبستن و بیماران قبلی-عروقی از تردد غیر ضروری در فضای آزاد اجتناب كنند.

مدیر واحد مدل سازی و پیشبینی شركت كنترل كیفیت هوای تهران ضمن اعلام وضعیت جوی كشور اظهار داشت: پیشبینی های انجام شده در شركت كنترل كیفیت هوا نشان دهنده افزایش تدریجی میزان ناپایداری جوی طی امروز (۱۱ تیر) است كه در بعضی ساعات بخصوص بعدازظهر همراه با وزش باد است و احتمال افزایش موقتی غلظت ذرات معلق طی برخی ساعات دور از انتظار نیست.

به گفته شهبازی، به تدریج امشب از میزان ناپایداری جوی كم می شود و با تداوم این شرایط تا روز بعد احتمال می رود در بعضی ساعات صبحگاه فردا (12 تیر) افزایش نسبی در غلظت آلاینده ها مشاهده شود. هرچند با تغییر شرایط جوی در طول روز، بر سرعت وزش باد افزوده خواهد شد بگونه ای كه برای برخی ساعات بعدازظهر وزش باد به بزرگی بالاتر از پنج متر بر ثانیه انتظار می رود و احتمال خیزش گرد و خاك و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به همراه خواهد داشت.

این كارشناس شركت كنترل كیفیت هوای تهران اظهار داشت: طبق نتایج پیشبینی كیفیت هوا، با عنایت به افزایش نسبی غلظت آلاینده ها همچون ذرات معلق و آلاینده ازن در بعضی ساعات چهارشنبه، انتظار می رود وضعیت كیفیت هوای بیشتر مناطق پایتخت طی برخی ساعات دوازدهمین روز از تیر ماه ۹۸ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گیرد.

وی در انتها اظهار داشت: دمای تهران تا روز آینده روند افزایشی خواهد داشت.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، ازن آلاینده ای ثانویه است كه از راه واكنش شیمیایی بر اثر تابش آفتاب و برخورد با عناصری مانند تركیبات آلی فرّار (VOC) تولید می شود. خودرو ها به صورت مستقیم آلاینده ازن تولید نمی كنند اما آلاینده «ناكس» كه از راه احتراق خودرو های دیزل و موتورسیكلت ها متصاعد می شود، در مجاورت نور شدید خورشید افزایش غلظت ازن در هوا را به دنبال دارد.

گفتنی است هفته پیش عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - در جشنواره آب كه در وزارت نیرو برگزار شد، با انتقاد از تاثیر شركت های تجاری و صنعتی بر سیاستگذاری های كشور اظهار داشت: در ۱۵ روز گذشته ۸ روز هوای ناسالم به علت ازُن داشتیم كه علت اصلی آن مشكل در عملكرد موتورسیكلت ها و خودرو های پرمصرف داخلی است.
1398/04/11
13:40:45
5.0 / 5
4428
تگهای خبر: آب , آزاد , باد , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه