مجازات روشن كردن آتش در جنگل ها چیست؟

مجازات روشن كردن آتش در جنگل ها چیست؟ پرشین رز: طی سه ماه ابتدایی امسال بیشتر از 390 مورد آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی كشور رخ داد. برمبنای ماده 675 قانون مجازات اسلامی هر كس عمداً سبب آتش سوزی در جنگل ها شود به حبس از دو تا پنج سال محكوم می شود همین طور مجازات آغاز به این جرم از شش ماه تا دو سال حبس است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، از شروع سال تابحال آتش سوزی به ۵۰۰ هكتار از اراضی جنگلی لطمه وارد كرده است. برمبنای قانون مجازات اسلامی و قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها روشن كردن آتش در جنگل جرم است و مجازات به دنبال دارد. در ادامه به ۸ نكته درباره آتش سوزی در جنگل ها اشاره شده است.

*طی سه ماه ابتدایی امسال بیشتر از ۹۰ فقره در جنگل های كشور و در مراتع ۳۰۰ فقره آتش سوزی رخ داد.

* اراضی مرتعی كشور به سبب بارندگی های خوب ابتدای سال، سطح پوشش علفی انبوهی دارند و بنا بر این آتش سوزی ها در مراتع نسبت به سال قبل افزایش پیدا كرده است.

*بررسی ها نشان داده است كه ۹۰ تا ۹۵ درصد آتش سوزی ها در منابع طبیعی منشاء انسانی دارد. برخی افراد با آتش روشن كردن در جنگل ها و انداختن ته سیگار و یا اشیایی كه نور را منعكس می كند سبب آتش سوزی در سطح جنگل ها و مراتع می شوند.

*حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آتش سوزی های امسال در جنگل های زاگرسی و هیركانی روی داده است. در خرداد ماه سال جاری نیز بیشترین آتش سوزی مربوط به استان های خوزستان، كهگیلویه و بویراحمد و كردستان بود.

*در برخی استان ها مانند قم و مركزی با وجود آنكه پوشش جنگلی كم است اما آتش سوزی در سطح مراتع رخ داده است.

*بر اساس ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی هر كس عمداً سبب آتش سوزی در جنگل ها شود به حبس از دو تا پنج سال محكوم می شود همین طور مجازات آغاز به این جرم از شش ماه تا دو سال حبس است.

*بر اساس مواد قانونی ۴۵، ۴۶ و ۴۷ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها آتش زدن نباتات در مزارع و باغات داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع می باشد در صورتیكه در نتیجه بی مبالاتی حریق در جنگل رخ دهد، مرتكب به حبس تأدیبی از دو ماه تا یك سال محكوم می شود همین طور هر كس در تنه درخت جنگلی آتش روشن كند به حبس تأدیبی از سه ماه تا یك سال و برای هر درخت كه «كت یا پی زده» و یا در آن آتش روشن كرده باشد به پرداخت جریمه نقدی از یكصد ریال تا یك هزار ریال محكوم می شود.

*رعد و برق، برق فشار قوی و حتی اختلافات منطقه ای همچون مواردی است كه سبب آتش سوزی های غیر عمدی در جنگل ها می شود. متأسفانه برمبنای آخرین گزارش ها، سازمان جنگل ها امسال برای خاموش كردن آتش در عرصه های جنگلی بالگردی در اختیار ندارد چونكه اعتبار امسال دولت برای اطفای حریق بوسیله بالگرد در اختیار سازمان های مربوطه قرار نگرفته است و بنا بر این سازمان جنگل ها هنوز نتوانسته با نهادهایی كه در اطفای حریق به این سازمان كمك می كنند، هماهنگی های لازم را انجام دهد.

منبع:

1398/04/28
11:27:56
5.0 / 5
4426
تگهای خبر: آتش , بارندگی , باغ , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه