ازن درهوای تهران چطور اندازه گیری می شود؟

ازن درهوای تهران چطور اندازه گیری می شود؟ به گزارش پرشین رز به دنبال طرح انتقاداتی به نحوه اعلام غلظت «آلاینده ازن» در تهران، مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی كیفیت هوای تهران اشاره كرد: غلظت ازن بطور هشت ساعته محاسبه می شود تا آلوده ترین بازه زمانی در هر روز و آلوده ترین ساعت مشخص شود همین طور بوسیله شاخص آنلاین یا برخط غلظت آلاینده ازن اطلاع رسانی می شود.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، هفته پیش یك كارشناس حوزه آلودگی هوا به نحوه اعلام شاخص آلاینده ازن در شهر تهران انتقاد نمود و اظهار داشت: از آنجائیكه تولید ازن به شدت به نور خورشید بستگی دارد معمولاً كمترین غلظت ازن در شب ها، اوایل بامداد و اواخر غروب و بیشترین غلظت آن در ساعات ظهر و بعدازظهر بین۱۲ تا ۱۶ است، درحالی كه معمولا شاخص میانگین كیفیت هوای تهران در ساعت ۱۱ بامداد اعلام می شود. در نتیجه اعلام شاخص كیفیت هوا و ازن در ساعت ۱۱ بامداد واقعیت ازن را بیان نمی كند.

در این باره حسین شهبازی - مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی عددی شركت كنترل كیفیت هوای تهران - توضیحاتی ارائه داد و در گفت و گو با ایسنا اشاره كرد: شركت كنترل كیفیت هوا اندازه گیری و ارائه گزارش میزان گاز ازن را مانند سایر آلاینده‎ های معیار از بیشتر از ۲۰ سال قبل در دستور كار خود قرار داده است و برمبنای دستورالعمل تهیه شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت - كه متولی این امر در كشور می باشند - شاخص مربوط به ازن محاسبه می شود و در اختیار عموم قرار می گیرد.

وی با بیان این نكته كه شاخص ازن هر روز در پایگاه مهار (مركز هماهنگی اطلاع رسانی) محیط زیست تایید سپس اعلام عمومی می شود، اشاره كرد: بر طبق استاندارد روزانه تعیین شاخص كیفیت هوا (AQI)، محاسبه كیفیت هوا بین ساعت ۱۱ بامداد روز گذشته و ۱۱ بامداد هر روز انجام می گیرد و شاخص هر آلاینده در این بازه محاسبه و گزارش می شود. گفتنی است برمبنای استاندارد، نحوه محاسبه شاخص برای هر آلاینده متفاوت می باشد. برای مثال برای ذرات معلق میانگین ۲۴ ساعته غلظت مد نظر قرار می گیرد همین طور بیشینه غلظت ساعتی در شبانه روز و یا بیشینه میانگین هشت ساعته در طول ۲۴ ساعت بر حسب «نوع آلاینده» باید ملاك قرار گیرد.

این كارشناس شركت كنترل آلودگی هوا در مورد نحوه اعلام غلظت ازن اظهار داشت: در مورد آلاینده ازن مشابه استانداردهای جهانی و به سبب حساسیت آن، هم شاخص برمبنای بیشترین میانگین هشت ساعته محاسبه می شود تا آلوده ترین بازه زمانی روز مد نظر قرار گیرد و هم شاخص برای آلوده ترین ساعت روز محاسبه می شود. در نهایت به منظور حفظ احتیاط بیشتر برای سلامتی شهروندان، بزرگترین شاخص به دست آمده از این دو روش محاسبه، بعنوان شاخص آن روز معرفی می شود.

مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی عددی شركت كنترل كیفیت هوای تهران اضافه كرد: با عنایت به ماهیت آلاینده ازن كه تولید آن ارتباط زیادی به شدت تابش دریافتی از خورشید دارد معمولا بیشترین غلظت در ساعات بعدازظهر و به خصوص در ایام گرم سال مشاهده می شود و با عنایت به اعلام شاخص در ساعت ۱۱ صبح، طبیعتاً شاخص اعلام شده برای ازن مربوط به بعدازظهر روز قبل خواهد بود اما برای حفظ سلامت شهروندان و اطلاع رسانی بموقع و امكان ستاندن تصمیم لازم توسط شهروندان و مدیران شهری، شركت كنترل كیفیت هوا از سال ۱۳۹۵ مبادرت به ارائه شاخص برخط (آنلاین) در مورد آلاینده ازن و همین طور آلاینده ذرات معلق كرده است.

به گفته شهبازی، شاخص برخط ساعت به ساعت محاسبه می شود و برمبنای آخرین ساعت، شاخص كیفیت هوا در اختیار عموم قرار می گیرد. نحوه محاسبه این شاخص برمبنای روش سازمان محیط زیست آمریكا است و در مورد آلاینده ازن، هشت ساعت آخر روز با تاكید بر آخرین ساعت دریافت داده در نظر گرفته می شود بدین سبب برخلاف ادعای مطرح شده، شهروندان به راحتی از آخرین میزان این آلاینده باخبر می شوند.

وی اصرار كرد كه در كنار تهیه این شاخص و به منظور امكان بهره مندی همه شهروندان و مسئولان از گزارش های به روز كیفیت هوا، طی چند سال قبل روش های متنوعی توسط این شركت ارائه شده است كه از آن جمله می توان به سامانه airnow.tehran.ir، پایگاه اطلاع رسانی air.tehran.ir و اپلیكیشن تلفن همراه «كیفیت هوای تهران» اشاره نمود.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، «ازن» آلاینده هوا در فصول تابستان و بهار و زمانی است كه شدت تابش خورشید افزایش می یابد. با عنایت به وجود دی اكسید نیتروژن (NO۲)، تابش موجب شكسته شدن آن و ایجاد رادیكال اكسیژن و در نهایت هم تولید «ازن» می شود بدین سبب یكی از مكانیسم های تولید ازن، چرخه ای است كه با نور خورشید ارتباط دارد و هر چه شدت نور خورشید بیشتر باشد، «ازن» هم بیشتر می شود.

بنا به اعلام وزارت بهداشت، پس از ذرات معلق ۲.۵ میكرون، "ازن" خطرناك ترین آلاینده برای انسان است. خصوصا برای بیماران تنفسی، مبتلایان آسم و كودكان. زمانی كه غلظت ازن افزایش می یابد، احتمال بروز علائم تنفسی و سرفه در كودكان و افرادی كه فعالیت زیادی در فضای بیرون دارند، بیشتر است. همه افراد به ویژه كودكان، مبتلایان به آسم و افرادی كه در فضای بیرون فعالیت سنگین دارند، تا حد امكان فعالیت هایشان در فضای بیرون از منزل را كاهش دهند و به ویژه از ساعت ۱۱ بامداد تا ۱۶تا حد امكان در فضای آزاد حضور نیابند.

منبع:

1398/05/28
20:42:57
5.0 / 5
4739
تگهای خبر: آزاد , آلودگی , باد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه