زمین خواری در اطراف شهر تهران از عمده معضلات زیست محیطی استان

زمین خواری در اطراف شهر تهران از عمده معضلات زیست محیطی استان به گزارش پرشین رز مدیر كل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران سوژه زمین خواری در اطراف شهر تهران را از عمده ترین مشكلات استان دانست و اظهار داشت: تمام توان خودرا به كار خواهیم گرفت تا عرصه را بر زمین خواران و شكارچیان سنگدلی كه به دنبال از بین بردن ذخایر ژنتیك و باارزش هستند، تنگ نماییم.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، سعید محمودی در مراسم تكریم و معارفه مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه در دنیای امروز مسائل و چالش های محیط زیستی عمده ترین مسائل دنیا هستند، اظهاركرد: اگر مسائل سیاسی را كنار بگذاریم موضوعات محیط زیستی دومین مساله حادی هستند كه در دنیای امروز مورد بررسی قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینكه انسان ها سالانه ۴۰ میلیارد تن كربن وارد جو می كنند كه باید از آن استفاده كنند، اظهار داشت: مسائل محیط زیست بسیار گسترده و پیچیده است و شرایط به شكلی است كه امروزه هیچ شهری در دنیا حتی در كشورهای پیشرفته از آلودگی در امان نیست.

محمودی افزود: حدود ۹۰ درصد از جمعیت كشورمان در معرض آلودگی هوا قرار دارند و چیزی در حدود ۶ میلیون نفر در دنیا سالانه به سبب مسائل آلودگی هوا جان خودرا از دست می دهند.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران اضافه كرد: این ها موضوعاتی است كه در دنیا بررسی شده است و اگر بخواهیم به سمت و سوی بهتری درباب حل مشكلات محیط زیست پیش برویم باید از تجربیات سایر كشورها استفاده نمائیم.

محمودی با اشاره به اینكه پس از جنگ جهانی دوم در دهه ۵۰ میلادی اوج رونق اقتصادی خصوصاً در غرب صورت گرفت و جمعیت به سمت كلانشهرها سرازیر شد و در این شرایط تولید و اقتصاد در اوج خود قرار داشت و استفاده از منابع در طول تاریخ بی نظیر بود، اظهار داشت: در نتیجه چنین وضعیتی در اوایل دهه ۷۰ میلادی هزاران نفر در این شهرها جان خودرا از دست دادند و مشكلات گوناگون محیط زیستی گریبانگیر این شهرها شد.

وی با اشاره به اینكه در ۵۰ سال قبل برای محیط زیست كشور تلاش های بسیاری شده است، اظهاركرد: اما آن چیزی كه سبب شده به هدف نهایی خود نرسیم این بود كه هدف مشترك و طرح جامعی نداشته و اجرای قانون را مد نظر قرار نداده و به صورت سلیقه ای عمل كرده ایم.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: اگر گذشته كلانشهرهای دنیا را بررسی نماییم، می بینیم این شهرها مشكلات زیست محیطی مانند ما داشتند، طرح و برنامه هم داشتند اما برای اجرای این برنامه ها قانونی وجود نداشت كه موجب همگرایی و دنبال كردن هدف مشترك شود. اگر می خواهیم كلانشهر تهران - كه یكی از بزرگترین شهرهای دنیاست - به لحاظ محیط زیستی وضعیت مطلوب تری داشته باشد ضمن وجود طرح و برنامه های كلان باید اجرای قانون را مد نظر قرار دهیم.

محمودی به وجود قوانین محیط زیستی خوب و مترقی در كشور خصوصاً در حوزه پسماند و آلودگی هوا اشاره نمود و اظهار داشت: همگرایی و تعریف یك وظیفه مشترك و مشخص شدن نقطه ای بعنوان هدف همین طور كار اشتراكی در كشور ما مشكل داشته و عمده مشكلات ما نیز به این علت است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینكه آموزش درست كسانی كه برای آینده این كلانشهر تصمیم می گیرند بسیار حائز اهمیت می باشد، اظهاركرد: اگر این افراد آموزش درست نبینند مشكلات به صورت تصاعدی رشد خواهد داشت بدین سبب داشتن طرح و برنامه هدفمند، اجرای قانون و همگرایی راه نجات كلانشهر تهران در طول زمان خواهد بود.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه حفظ محیط زیست در تعریف عام خود وظیفه همه بوده است و فقط سازمان محیط زیست درقبال آن وظیفه ندارد، اظهار داشت: در واقع محیط زیست یك سوژه بین بخشی است و همه باید به دنبال حل آن در یك برنامه جامع و هدفمند باشند.

محمودی با اشاره به اینكه كشور ما صاحب تولید اقتصاد و نظام هماهنگ و برنامه بین المللی است و در چنین كشوری مردم مطالبه محیط زیستی دارند و این مطالبات ناشی از پیشرفت جامعه است و باید آنرا به فال نیك بگیریم، اظهاركرد: با همگرایی كه استان تهران وجود دارد و اراده مسئولان تهران برای حل مسائل محیط زیستی امیدواریم شاهد روزهای خوبی در كلانشهر تهران باشیم و به توانیم به صورت جدی و هدفمند مسائل محیط زیست را در كنار اقتصاد حل نماییم.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران درانتها با اشاره به اینكه پایه و روش در سازمان محیط زیست برمبنای محیط بانی است و انتظار از محیط بانان در این عرصه بسیار زیاد است، اشاره كرد: بدنه كارشناسی در اوج تصمیم گیری ها خواهد بود همین طور حفظ حرمت و كرامت كاركنان بسیار حائز اهمیت می باشد و عملكرد واقعی همه ما اخلاق مداری و نام نیكی است كه از ما باقی خواهد ماند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران سعید محمودی قبل از این مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس را در كارنامه مدیریتی خود داشته است. از دیگر سوابق وی می توان به مدیركل حفاظت محیط زیست استان های مركزی و سیستان و بلوچستان و رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دورود اشاره نمود.

منبع:

1398/07/02
13:49:02
5.0 / 5
4853
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه