تهی شدن منابع آب و مرگ تدریجی 2 اخطار فرونشست در كشور

تهی شدن منابع آب و مرگ تدریجی 2 اخطار فرونشست در كشور به گزارش پرشین رز رئیس سازمان نقشه برداری كشور از تعیین نقطه صفر مبدایی، برای برآورد وضعیت ارتفاعی كشور اطلاع داد و اظهار داشت: نرخ فرونشست در تهران نسبت به دو دهه گذشته قابل توجه است؛ ازاین رو ما پایش های دائمی را در این خصوص داریم.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، مهندس شفیعی در نشست خبری امروز با تاكید بر این كه بررسی تغییرات هندسی زمین را از دو دهه قبل در دستور كار قرار دادیم، اضافه كرد: امروزه تغییرات هندسی زمین ابعاد گسترده تری یافته است؛ ازاین رو لازم است كه نسبت به كنترل و مهار آن اقدام گردد.
وی بررسی تغییرات ارتفاعی و سطحی زمین را جزو مأموریت های سازمان های نقشه برداری در دنیا نام برد و اظهار نمود: در ایران هم سازمان نقشه برداری كشور به منظور بررسی تغییرات ارتفاعی و سطحی احتیاج به تعیین نقطه صفر مبدایی داشت كه بر مبنای آن بتوانیم وضعیت ارتفاعی كشور را اندازه گیری نماییم.
شفیعی با تاكید بر این كه در بندر شهید رجایی نقطه صفر مبدا كشور را تعیین كردیم، خاطرنشان كرد: با تعیین نقطه صفر كشوری، ارتفاع كشور بر مبنای آن سنجیده خواهد شد. مدل ارتفاعی رقومی كشور با دقت ۵ تا ۱۰ متر برآورد شده است.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور اشاره كرد: بررسی حوادثی مانند سیل كه پهنه های زیادی از كشور را در بر می گیرد و همینطور پیشبینی روان آب ها احتیاج به مؤلفه های دارد كه یكی از مهمترین آنها مدل ارتفاعی زمین است.
وی افزود: در این عرصه هم به مدل ارتفاعی در دشت ها نیاز داریم كه در این زمینه هم با كمبودهای مواجه هستیم و لازم است در این عرصه تمركز كنیم؛ چون كه تعیین مدل ارتفاعی در دشت ها یكی از اولویت های كشور به حساب می آید.
شفیعی، تغییرات ارتفاعی زمین را ناشی از پدیده ای به نام "فرونشست" ذكر كرد و اظهار داشت: بر مبنای اعلام متخصصان حوزه زمین شناسی پدیده فرونشست عموما به سبب تغییرات سطح آب سفره های زیر زمینی است. ازاین رو این تغییرات ارتفاعی زمین در ایران تماما مربوط به كاهش سطح آب های زیر زمینی است.
وی اشاره كرد: كاهش سطح آب های زیر زمینی دو اخطار مهم را به ما می دهد كه یكی از آنها تهی شدن منابع آب كشور است كه میلیون ها سال طول كشیده تا جمع آوری شود و دیگری مرگ تدریجی سرزمین ما خواهد بود.
به قول رئیس سازمان نقشه برداری كشور، از دست دادن آب و نشست زمین، ظرفیت نفوذپذیری خاك را به حداقل می رساند، زمین مستعد سیل می شود و جهت شیب زمین هم تغییر می یابد.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور نرخ فرونشست در تهران را قابل توجه توصیف كرد و خاطرنشان كرد: بر این اساس ما دائما در حال پایش پدیده فرونشست در كشور هستیم.1398/08/09
19:20:39
5.0 / 5
4618
تگهای خبر: آب , سفر , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه