پیشنهاد اصلاح بخشنامه فنی قانون هوای پاك درباب اجرای طرح كهاب

پیشنهاد اصلاح بخشنامه فنی قانون هوای پاك درباب اجرای طرح كهاب پرشین رز: سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد اصلاح ماده (16) بخشنامه فنی ماده (2) قانون هوای پاك، سوژه كنترل و كاهش آلودگی ها با محوریت اجرای طرح كهاب را به دولت ارسال كرده است.


به گزارش پرشین رز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، با عنایت به خطرات ناشی از استنشاق بخار بنزین برای سلامتی انسان و هم چنین خطرات زیست محیطی انتشار بخارات هیدروكربنی در هوا، ضرورت كاهش انتشار این بخارات و آلاینده های محیطی بر كسی پوشیده نیست. بنابراین در خیلی از كشورهای جهان، قوانین و مقرارت زیست محیطی شدیدی برای كنترل و كاهش انتشار آنها وضع شده است. از طرفی، با عنایت به هزینه بالای تولید یا واردات بنزین و مصرف بسیار این فرآورده استراتژیك در كشور، بازیافت بخارات این فرآورده، از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار می باشد.
در میان طرح های موجود در این حوزه می توان از طرح كهاب نام برد كه با اهداف زیست محیطی و صرفه جویی اقتصادی در مصرف سوخت و كاهش از دست رفتن بخار بنزین در مراحل مختلف سوخت گیری پایه گذاری شده است. این طرح برگرفته از كلمات كاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین است.
طرح كهاب در سال ۱۳۸۷ طی مصوبه هیئت دولت بعنوان یك طرح ملی ارائه شد. از اهداف اصلی این طرح، شناسایی مكان های انتشار بخار بنزین در محدوده فعالیت خود از زمان دریافت بنزین تا تحویل آن به خودروی سواری است.
همچنین، مطابق ماده (۱۶) بخشنامه فنی ماده (۲) قانون هوای پاك در زمینه كنترل و كاهش آلودگی ها كه شهریور سال قبل در دولت به تصویب رسید وزارت نفت موظف به اجرا و تكمیل طرح كهاب (كاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار) بنزین در كلیه جایگاه های سوخت رسانی شهری با اولویت كلان شهر و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در چارچوب طرح شركت های توزیع سوخت صاحب نشان (برندینگ) تا آخر سال ۱۳۹۸ شد.
ولی با وجود مصوبات بسیار هیئت وزیران در این حوزه، اجرای این طرح در جایگاه های بنزین و انبارهای نفت با تاخیر زمانی مواجه بوده و از سویی منوط نمودن اجرای طرح فوق در چارچوب شركت های زنجیره ای توزیع سوخت صاحب نشان، سبب مشمول شدن تعداد كمی از جایگاه های عرضه سوخت بنزین نسبت به اجرای این طرح شده است.
لذا به منظور رفع موانع اجرایی، تسهیل و تسریع در انجام طرح مذكور كه علاوه بر مزیت های زیست محیطی، از توجیه اقتصادی مناسبی نیز برخوردار است، سازمان حفاظت محیط زیست، پیشنهاد اصلاح ماده (۱۶) بخشنامه فنی ماده (۲) قانون هوای پاك را به دولت ارسال نموده است.
منبع:

1398/09/11
23:05:28
5.0 / 5
4203
تگهای خبر: آلودگی , برگ , پاك , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه