استاندار خوزستان:

40 هزار هكتار بیابان در خوزستان كنترل شد

40 هزار هكتار بیابان در خوزستان كنترل شد به گزارش پرشین رز استاندار خوزستان اظهار داشت: بیشتر از ۴۰ هزار هكتار بیابان در چند سال گذشته در استان كنترل شده است.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، غلامرضا شریعتی ظهر امروز در آیین كاشت ۳۵۰ هزار نهال در خوزستان با شعار ملی نهال كاری همگانی برای ایرانی سرسبز اظهار نمود: در طرح مقابله با ریزگردها در طول چند سال قبل اقدامات مؤثر خوبی انجام دادیم و تابحال بیشتر از ۴۰ هزار هكتار را كنترل كردیم؛ یعنی برای ۲۵ هزار هكتار كشت نهال با درصد موفقیت های متفاوت كاشته شده و حدوداً ۱۲ هزار هكتار را قرق، مدیریت و كنترل كردیم؛ بیشتر از ۲۰ هزار هكتار كانون شن های روان را مالچ پاشی و نهال كاری كردیم.
وی با اشاره به اینكه سطح زیر كشت رفته بیابان ها و كنترل شن های روان طی سه سال گذشته به بالای ۵۰ هزار هكتار می رسد، اضافه كرد: برنامه ریزی سه سال برای حدود ۸۰ هزار هكتار بود كه شاید تمام آن محقق نشود ولی به حدود ۶۰ هزار هكتار می رسیم.
استاندار خوزستان با اشاره به اینكه بیشتر اقدامات در كانون شماره دو (جنوب شرق اهواز) بوده است، خاطرنشان كرد: كانون های ماهشهر، هندیجان، امیدیه و دشت آزادگان هم اقداماتی انجام شد ولی عمده فعالیت ها در كانون شماره دو بود؛ چون فعال ترین و حادترین كانون ریزگرد بود كه همیشه برای اهواز و شهرهای جنوب استان مشكلات گرد و غبار ایجاد می كرد.
شریعتی خبر داد: دو سامانه لیدا را برای آبادان و بستان خریداری كردیم كه یكی از آنها رسیده و در حال نصب است؛ این سامانه پیشبینی برای بروز ریزگردها را به صورت كامل متحول می كند و كمك شایانی به پیشبینی های دقیق هواشناسی خواهد داشت.
با اشاره به اینكه زمان نصب این سامانه ها چند ماه زمان می برد، در مورد سیستم های ILS فرودگاه اظهار داشت: دو دستگاه از این سیستم هم خریداری شده كه یكی از آنها وارد استان شده و دومی هم بزودی وارد می شود؛ سیستم در زمان بروز ریزگرد یا پدیده مه امكان هدایت هواپیما را محقق می كند تا دیگر پروازها كنسل نشود.
شریعتی افزود: سازگاری و ایستادن در مقابل ریزگردها را با خرید این تجهیزات افزایش می دهیم؛ در عین حال هم نسبت به نهال كاری به منظور كنترل كانون های ریزگردها اقدام كردیم.
وی عنوان كرد: منابع طبیعی و محیط زیست بر مبنای وظیفه ذاتی خود هر سال نسبت به نهال كاری اقدام می كنند ولی طی سال های اخیر كار مضاعفی را انجام داده اند؛ امیدواریم كه كار با جدیت تداوم داشته باشد تا با مدیریت و حفظ نهال ها تا سه الی چهار سال آینده شاهد تبدیل تهدید (كانون های ریزگرد) بزرگ به یك فرصت بزرگ (فضای سبز) باشیم.
استاندار خوزستان با اشاره به اینكه نهال كاری های انجام شده در بهبود هوای استان تأثیرگذار است، بیان كرد: شرایط زندگی استان را توسعه و ارتقا می دهد، همینطور توسعه پایدار و سبز را برای خوزستان رقم می زند.
شریعتی خاطرنشان كرد: كار ارزشمندی كه امروز انجام شده این است كه انجمن داروسازان استان برای كاشت نهال ۲۰ هكتار اقدامات لازم را انجام می دهد؛ درختكاری هم مثل مدرسه سازی و درمانگاه سازی كار خیریه به حساب می آید.
وی در انتها اظهار داشت: نگهداری به مدت سه سال از این اراضی را هم خود انجمن داروسازان استان خوزستان برعهده گرفته و از تمام مردم، خیران و سازمان های مردم نهاد هم تقاضا داریم تا در امر خیریه درختكاری مشاركت داشته باشند.

1398/09/17
14:20:52
5.0 / 5
4831
تگهای خبر: آب , آزاد , باد , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه