هوای تهران در فروردین در شرایط پاك و قابل قبول

هوای تهران در فروردین در شرایط پاك و قابل قبول پرشین رز: كیفیت هوای پایتخت در فروردین ماه امسال ۱۴ روز در شرایط پاك و ۱۷ روز در شرایط قابل قبول قرار داشت.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، تهرانی ها در حالی ۱۴ روز هوای پاك در فروردین ماه تنفس كردند كه از آغاز سال جاری باتوجه به تغییرات دستورالعمل محاسبه شاخص كیفیت هوا، آلاینده دی اكسید نیتروژن در پنج روز آلاینده شاخص بود.

این آلاینده از آغاز سال جاری بر مبنای دستورالعمل جدید اندازه گیری شاخص كیفیت هوا سختگیرانه تر محاسبه می شود. آلاینده «ناكس» از منابع مختلفی همچون منابع متحرك، نیروگاه ها، مصارف خانگی و تجاری، صنایع، جایگاه های سوخت و... تولید می شود. این منابع هر كدام سهم متفاوتی در تولید ناكس دارند. برای مثال در شهر تهران ۳۵ درصد آلاینده ناكس توسط منابع متحرك و ۳۲ درصد آن توسط نیروگاه ها تولید می شود. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع هم هر كدام به ترتیب سهم ۱۴ و ۸ درصدی در تولید این آلاینده دارند.

طی فروردین ماه سال قبل هم كیفیت هوای تهران ۲۱ روز در شرایط پاك و ۱۰ روز در شرایط قابل قبول قرار داشت كه این وضعیت به شكلی طی ۱۰ سال گذشته بی سابقه بود. كیفیت خوب هوای پایتخت در این بازه زمانی مدیون وزش باد و بارش های بهاری بود.

پایتخت نشینان در نخستین ماه سال ۹۷ تنها سه روز هوای پاك تنفس كردند. در فروردین ۹۷ هوا ۲۲ روز در شرایط قابل قبول و ۶ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

در نخستین ماه بهار سال ۹۶ كیفیت هوا در تهران ۲۷ روز در شرایط مطلوب قرار داشت كه از این بین سهم هوای پاك ۹ روز و سهم هوای قابل قبول ۱۸ روز بود. تهران در این زمان چهار روز هوای ناسالم برای گروه های حساس را هم تجربه نمود.

خوشبختانه كیفیت هوا در فروردین سال ۹۵ طی هیچ روزی نامطلوب گزارش نشد. در این سال فروردین ۱۰ روز هوای پاك و ۲۱ روز هوای قابل قبول داشت.

بر اساس اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوای تهران، كیفیت هوا در فروردین سال ۹۴، ۱۰ روز پاك، ۱۸ روز قابل قبول و سه روز ناسالم برای گروه های حساس بود.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا شاخص كیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاك، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط كیفی هوا خطرناك می باشد.

گفتنی است در هوای پاك كه با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط كیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم كه به رنگ زرد شناخته می شود، كیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها كمتر از حدی است كه بر سلامت انسان تأثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس كه به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد كه در نتیجه آن گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم كه به رنگ قرمز است، كلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی امكان دارد گروه های حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم كه به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.

منبع:

1399/02/01
14:11:55
5.0 / 5
2761
تگهای خبر: آلودگی , باد , بارش , پاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه