گزارش،

توله خرسی كه میهمان خانه محیط بان مریوانی شد

توله خرسی كه میهمان خانه محیط بان مریوانی شد به گزارش پرشین رز كردستان  به دلیل اینكه توله خرس تاكنون تا این حد به انسان نزدیك نشده بود، به شدت ترسیده و مرتب فریاد می كشید اما با در آغوش گرفتن توله خرس و ناز و نوازش و حتی خواندن لالایی توانستند آنرا رام و ترس او را از بین ببرند.


این روزها تصاویر انتشار یافته از نگهداری یک توله خرس در منزل یکی از محیط بانان مریوانی غوغا کرده و سوژه کاربران فضای مجازی شده است.
حبیب الله دبستانی محیط بان مریوانی است که این دفعه ماهیت انسان نسبت به نگهداری از حیوانات را در اذهان تداعی کرده و نشان داده که نگرانی برای طبیعت در بشر نهادینه شده است.
این محیط بان به ایسنا می گوید که چهارشنبه هفته گذشته بود که از جانب اداره محیط زیست به ما اطلاع داده شد که یک قلاده خرس ماده در ارتفاعات روستای "بلچه سور" مریوان تلف شده است، بامداد روز بعد همراه با یک اکیپ متشکل از دامپزشکی، محیط زیست و مرکز بهداشت محیط مریوان به محل گزارش شده اعزام شده و لاشه قلاده خرس ماده را پیدا کردیم و احتمال آن می رفت که خرس ماده بر اثر بیماری هاری تلف شده باشد.
پس از پیدا کردن لاشه خرس ماده و نمونه برداری و کالبد شکافی از خرس مشخص شد که به بیماری هاری مبتلا بوده و بر اثر بیماری هاری هم تلف شده است.


ماجرای توله خرس نجات یافته و میهمان شدنش در منزل محیط بان مریوانی
حبیب الله دبستانی ادامه می دهد که یک کیلومتر پایین تر از لاشه خرس، یکی از محیط بانان ما را از وجود توله خرس یکساله که در زیر بوته ها مخفی شده بود، آگاه ساخت.
به علت اینکه توله تاکنون از نزدیک با انسان مواجه نشده و انسان ها تا این حد به او نزدیک نشده بودند به شدت ترسیده و مرتب فریاد می کشید، با در آغوش گرفتن توله خرس و ناز و نوازش و حتی خواندن لالایی توانستم آنرا رام و ترس او را از بین ببرم.
با ماشین اداره محیط زیست توله خرس را به داخل شهر منتقل کردیم و با گذشت زمان توله خرس آرامش خویش را بازیافته و ترسش به کلی از بین رفت و به علت اینکه توله خرس زود به انسان وابسته می شود و هنوز یک سال بیش نداشت، همینطور نیازمند مراقبت و نگهداری بود تا از تلف شدن نجات یابد آنرا به منزل خود بردم و با استقبال خانواده ام مواجه شد؛ اسمش را "هویار" به مفهوم یار خوب و خوش گذاشتیم.
روز بعد سازمان محیط زیست به علت ابتلای خرس ماده تلف شده به بیماری هاری و اینکه امکان آن می رفت که توله خرس هم ناقل بیماری هاری باشد، با ما تماس گرفت و جویای حال توله خرس شد؛ طی این تماس تصمیم گرفتم عکسی را که خرس در بغل پسرم به خواب رفته بود برای محیط زیست ارسال کنم و اینگونه این عکس در فضای مجازی منتشر گردید.


حال و هوای این روزهای توله خرس نجات یافته
دبستانی می گوید که "هویار" چهارشنبه ۳ اردیبهشت حدود ساعت ۹ بامداد در تهران به باغ پردیسان سازمان حفاظت محیط زیست تهران تحویل داده شد تا همراه سه توله خرس دیگر در این مجموعه پرورش داده شده و زیر نظر دامپزشکان و متخصصین محیط زیست نگهداری و به حیات خود ادامه دهد.
دلیل رفتار انسانی محیط بان مریوانی
محیط بان مریوانی در ادامه تعریف ماجرا شرح داد که طی کالبدشکافی انجام گرفته از خرس ماده تلف شده مشخص شد که خرس ماده حدود یک هفته هیچ غذایی نخورده و به علت بیماری قادر به شیردادن به توله خود نبوده است و زمانی که توله خرس را در زیر بوته ها پیدا کردیم از شدت گرسنگی بیحال و در معرض تلف شدن بود.
به دلیل ابتلای خرس ماده تلف شده به بیماری هاری و اینکه امکان آن می رفت که توله خرس ناقل بیماری باشد سایرین با نگهداری آن در منزل مخالف بودند اما من با عنایت به وضع وخیم توله و بیحال شدن آن از فرط گرسنگی آنرا به منزل خود بردم و با کمک همسر خود با دادن شیر خشک و موز و عسل آنرا از تلف شدن نجات دادیم.1399/02/05
21:09:12
5.0 / 5
3130
تگهای خبر: باغ , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه