توسط محققان كشور صورت گرفت

بررسی میزان فلزات سنگین و سرطان زایی آنها در هوای شهر تهران

بررسی میزان فلزات سنگین و سرطان زایی آنها در هوای شهر تهران به گزارش پرشین رز محققان در پژوهشی میزان فلزهای سنگین در ذرات معلق هوای شرق و غرب شهر تهران را بررسی كردند و به این نتیجه رسیدند كه میانگین غلظت فلزهای سنگین در PM4 شرق تهران بالاتر از غرب آن است.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، ذرات معلق از مهم ترین آلاینده های هوا در شهر تهران بوده که بر مبنای مطالعات بیماری های همه گیر، برای سلامتی انسان بسیار مخاطره آمیز است. ذرات معلق ریز یا قابل استنشاق احتمال بالای نفوذ به قسمت تحتانی دستگاه تنفسی را داشته و در برونش ها و کیسه های هوایی می توانند باقی بمانند. محققان در پژوهشی با عنوان "بررسی میزان فلزهای سنگین در ذرات معلق(PM4) هوای شهر تهران و ارزیابی ریسک سلامت ناشی از آن ها" این مورد را بررسی نموده اند.
در این پژوهش که توسط سهراب مظلومی، عباس اسماعیلی ساری و نادر بهرامی فر از گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس نور انجام شده، آمده است: «نمونه برداری از ذرات معلق PM4 در دو منطقه مسکونی تهرانپارس در شرق و اکباتان در غرب در زمستان و تابستان سال ۲۰۱۶ توسط دستگاه نمونه بردار ذرات معلق هوا به صورت همزمان در دو ایستگاه و هر ۶ روز یک مرتبه انجام شد.»
در این مقاله آمده است: «نمونه برداری در هر دو منطقه در پشت بام یک ساختمان دو طبقه در ارتفاع حدود ۱۲ متری از سطح زمین انجام شد.»
محققان بعد از تعیین غلظت ذرات معلق و آنالیز شیمیایی و انجام مراحل دیگر، ریسک سلامت را ارزیابی کردند. بر مبنای آن چه در این مقاله آمده است، برای ارزیابی ریسک سلامت، دو مساله باید مورد توجه قرار گیرد. ۱- افراد در یک دوره زمانی مشخص چه مقدار آلاینده تنفس می کنند که به صورت معمول به صورت میزان آلاینده به ازای واحد حجم هوای اندازه گیری شده بیان می شود. ۲- بیماری ها و مشکلات در رابطه با سلامتی که به وسیله آلاینده ایجاد می شود و بیشتر به طبقه بندی آلاینده از نظر بیماری زایی و پتانسیل آن برای ایجاد سرطان اشاره دارد.
جهت ارزیابی ریسک سلامت فلزات سنگین در ذرات معلق هوای تهران، خطر سرطان زایی محاسبه شد. خطر سرطان زایی با استفاده از واحد ریسک و غلظت فلزهای سمی همراه با ذرات معلق محاسبه می شود. واحد ریسک به این مفهوم است که اگر غلظت یک آلاینده یک واحد افزایش یابد، احتمال وقوع تأثیر منفی ناشی از آن بر سلامتی انسان به چه میزان است.
نویسندگان این مقاله می گویند: «در هر دو ایستگاه نمونه برداری شرق و غرب تهران، بالاترین غلظت در تمام نمونه های PM4 مربوط به آلومینیوم و آهن بود. پس از آلومینیوم و آهن غلظت های بالای دیگر به صورت عمده به Zn، Pb و Cu مربوط می شود. پایین ترین غلظت مربوط به Cd بود. (در ایستگاه نمونه برداری غرب غلظت Cd به اندازه ای پایین بود که تشخیص داده نشد.)
در این پژوهش آمده است: «مقایسه غلظت عنصرهای Zn، Pb، Cu، Cr، Ni و Sn که بیشتر ناشی از وسایل نقلیه است، در نمونه های PM4 بین دو ایستگاه نمونه برداری شرق و غرب تهران نشان داد که میانگین غلظت Cu، Sn و Ni در PM4 شرق به صورت مفهوم دار بالاتر از PM4 غرب است. این امر می تواند در اثر ترافیک بیشتر و تراکم زیادتر وسایل نقلیه در محدوده ایستگاه نمونه برداری شرق تهران باشد.»
در بخش دیگری از این مقاله آمده است: «در میان عنصرهای مورد مطالعه، Cd، Cr، Ni، Pb و As بعنوان فلزهای سمی برای انسان بخصوص از راه تنفس محسوب می شوند. در بین پنج عنصر سمی و سرطان زای مورد مطالعه، بالاترین غلظت مربوط به Pb بود. در بین عناصر مورد مطالعه، بالاترین خطر سرطان زایی مربوط به (Cr (VI بود. این امر به علت سمی بودن بالاتر و همینطور بالاتر بودن واحد ریسک آن است، به صورتی که یک ماده سرطان زای شناخته شده از راه تنفس به حساب می آید.»
نویسندگان این مقاله می گویند: «بررسی فلزهای سنگین در PM4 شرق و غرب تهران نشان داد عنصرهایی مانند As، Cr، Cu، Pb، Zn و cd به صورت عمده منشا غیرطبیعی داشته و ناشی از فعالیتهای انسانی بخصوص حمل و نقل و وسایل نقلیه هستند. میانگین غلظت فلزهای سنگین در PM4 شرق تهران بالاتر از غرب بود که در نتیجه آن، خطر سرطان زایی ناشی از فلزهای سمی همراه با این ذرات هم در شرق بالاتر از غرب است.»
در بخش پایانی این مقاله نوشته شده است: «در میان فلزهای سمی همراه با PM4 بالاترین غلظت مربوط به Pb ولی بالاترین خطر سرطان زایی مربوط به (Cr (VI بود. ازاین رو مخاطره آمیزترین عنصر همراه با ذرات معلق هوای شهر تهران از نظر سرطان زایی (Cr (VI است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و منابع انتشار انسانی آن کنترل شود.»
این پژوهش در نخستین شماره هجدهمین دوره فصلنامه علوم محیطی انتشار یافته است.1399/02/07
18:37:44
5.0 / 5
3379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه