در گزارش پرشین رز عنوان شد؛

فرایند احیاء تالاب گمیشان ادامه دار باشد

فرایند احیاء تالاب گمیشان ادامه دار باشد به گزارش پرشین رز مدیركل حفاظت از محیط زیست گلستان با اشاره به اینكه تالاب گمیشان به كانون گرد و غبار تبدیل گشته است، از انجام مطالعات احیاء این تالاب اطلاع داد و اظهار داشت: فرایند احیاء باید ادامه دار باشد.


خبرگزاری مهر، گروه استان ها: گلستان دارای تنوع زیستی بالایی است و در کنار این تنوع با چالش های محیط زیستی زیادی هم دست و پنجه نرم می کند.
با محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان حول محور موضوعات محیط زیستی استان به گفتگو نشستیم؛ گفتگویی که با صحبت راجع به آخرین وضعیت تالاب های استان آغاز و به چالش های محیط زیستی موجود گلستان ختم شد.
*وضع تالاب های استان این روزها خوش نیست. گویا تالاب گمیشان کانون ریزگرد شده است؟
با بارندگی سال قبل و ابتدای سال و همینطور آبگیری مناسب اترک، وضعیت مجموعه تالاب های بین المللی استان (آلاگل، آلماگل و آجی گل) خوب است اما تالاب گمیشان شرایط خوبی ندارد و به کانون گرد و غبار تبدیل گشته است؛ پیگیری هایی انجام و اعتباری به استان تخصیص داده شد؛ مشاور مشخص شده و دو مطالعه برای احیاء و علاج بخشی تالاب در حال انجام می باشد.
*چه میزان اعتبار تخصیص یافته؟ مشخصاً چه مطالعاتی انجام می شود؟
با پیگیری های انجام شده بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از سازمان حفاظت محیط زیست به استان اختصاص یافته و مطالعه حق آبه تالاب و مطالعات احیاء و علاج بخشی تالاب در حال انجام است؛ امید داریم با اعتبار تخصیصی مطالعات سال جاری به پایان رسیده و بخشی از اجرا را شروع کنیم؛ فرآیند ادامه دار است تا تالاب را احیاء نماییم.*برخی از کارشناسان معتقدند حال نامساعد امروز تالاب گمیشان ناشی از راه اندازی مجتمع پرورش میگوی گمیشان است.
آبی که از کانال های آب رسان به مجتمع میگو منتقل می شود آب دریاست اما کانال های آب رسان ارتباط تالاب در مرز جمهوری اسلامی ایران را با تالاب در مرز ترکمنستان قطع کرده است؛ در اردیبهشت ماه جلسه ای در دفتر معاونت محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان با مبحث تالاب گمیشان و با حضور مسؤلان شیلات کشور و استان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان، مشاور شیلات که مطالعات مجتمع میگو را انجام داده و مشاور آب و خاک ما برگزار گردید.
مشاور ما و شیلات مطالعات را مطرح نمودند و خروجی جلسه این بود که جلسه کارشناسی با حضور کارشناسان برگزار گردد و راهکارهای تبادل هیدرولیکی در تالاب در کشور ترکمنستان و تالاب در ایران تعیین و خروجی این برنامه ریزی در ستاد مطرح شود.
در واقع ما دغدغه ها را به شیلات مطرح کردیم؛ مشاوران دو سازمان (شیلات و محیط زیست) جلساتی دارند تا راهکارهایی عرضه کنند که هم میگوی گمیشان که برای استان حائز اهمیت می باشد و به بحث اشتغال مناطق محروم استان کمک کرده، حفظ شود و هم آب به تالاب برسد تا تالاب کارکردهای خویش را حفظ کند؛ پیگیری ها در عالی ترین سطح در حال انجام می باشد و امید داریم تا کمتر از یکماه دیگر جلسات کارشناسی به اتمام رسیده و راهکارها در ستاد ملی تالاب کشور مطرح و مصوب شود.
*راجع به نتایج تشکیل کارگروه ویژه خلیج گرگان و تالاب میانکاله هم توضیح می دهید؟
سال گذشته با عنایت به حساسیت هایی که وجود داشت پیگیری های زیادی انجام شد و همین جا باید از پیگیری های مجدانه استاندار در این عرصه تشکر کنم؛ در ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور که با حضور دکتر جهانگیری برگزار گردید مبحث خلیج گرگان مطرح و مصوب شد کارگروه ویژه ای تشکیل گردد.
قبل از عید این کارگروه تشکیل و جلسات منظم برنامه ریزی و دو جلسه آن برگزار گردید ولی با شیوع بیماری کرونا جلسه سوم با تاخیر برگزار گردید.*راجع به مبحث جلسات هم توضیح می فرمایید؟
موضوع جلسه اول کمیت آب، جلسه دوم کیفیت آب خلیج گرگان و مبحث جلسه سوم تصرفات محدوده تالاب و بستر و … بود. در جلسه دوم نمایندگان آبفا و شهرک صنعتی از استان های مازندران و گلستان حضور داشتند؛ یکی از بحث هایی که به جد مطرح و بررسی گردید توسعه سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب در سکونتگاه های نزدیک خلیج گرگان بود. خوشبختانه در گلستان در شهر بندرگز و بندرترکمن سیستم جمع آوری فاضلاب داریم در این نشست توسعه شبکه این دو شهر و راه اندازی سیستم جمع آوری فاضلاب شهر نوکنده در دستور کار قرار گرفت. این مورد در ستاد ملی مصوب شد و اساسا برای آن اعتبار درنظر گرفته می شود.
همچنین مصوب شد که کنسرسیومی با حضور اساتید مرکز اقیانوس شناسی، دانشگاه منابع طبیعی و دانشگاه شریف تشکیل و تمام داده های مطالعات دستگاه های اجرایی مختلف را بررسی، تلفیق و در نهایت راهکارهای تبادل خلیج و دریا را ارائه نمایند. در واقع جمع بندی این سه جلسه، نقشه راه ما برای احیاء خلیج گرگان می شود. تلاش بر این است هم برای تالاب گمیشان و هم خلیج گرگان با جمع بندی مطالعات پلن داشته باشیم.
*محیط زیست گلستان حوزه پر چالشی است؟ از چالش های موجود بگویید.
در دو سال گذشته شاهد افزایش نزولات جوی در استان بودیم؛ هرچند این افزایش نزولات جوی بهبود وضعیت زیست مندان و افزایش گونه ها را در استان به همراه داشته اما افزایش پوشش گیاهی، گلستان را مستعد آتش سوزی کرده و دغدغه حریق در عرصه های طبیعی و مناطق تحت مدیریت را داریم؛ امکانات و تجهیزات کافی برای مقابله وجود ندارد و پیگیر تأمین امکانات و تجهیزات برای مقابله با حریق احتمالی هستیم.
صید و قاچاق پرندگان شکاری از دیگر دغدغه ماست؛ این مورد (صید و قاچاق پرندگان شکاری) سبب قطع زنجیره اکولوژیک شده و در کنار تاثیر منفی بر تولیدات گیاهی، آمار جوندگان و بیماری سالک در منطقه را زیاد می کند.
از آخر خردادماه در هفت کیلومتر از نوار مرزی استان در شهرهای بندرترکمن، گمیشان و مراوه تپه درگیر این مورد خواهیم بود، در کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و شورای تأمین استان بحث صید و قاچاق پرندگان شکاری استان طرح مبحث شده و مکاتبه با دادستان مرکز استان برای بهره گیری از ظرفیت سایر ارگان ها مانند پلیس مرزبانی، بسیج و … برای جلوگیری از صید و قاچاق پرندگان انجام شده است.
شکار غیرمجاز و آلودگی ها از دیگر چالش های حوزه محیط زیست استان است و برنامه منظم پایش استانی و شهرستانی از واحدهای تولیدی و صنعتی استان در دستور کار قرار دارد و در حال انجام می باشد.


منبع:

1399/04/08
21:45:13
5.0 / 5
2954
تگهای خبر: آب , آتش , آلودگی , اقیانوس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه