یك مسئول:

ضلع جنوب شرقی كویر میقان تحت مطالعات بیابانزدایی قرار می گیرد

ضلع جنوب شرقی كویر میقان تحت مطالعات بیابانزدایی قرار می گیرد به گزارش پرشین رز مركزی رئیس اداره بیابانزدایی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مركزی اظهار داشت: امسال مطالعات بیابانزدایی در ضلع جنوب شرقی كویر انجام می شود.


آتنا فرجی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نقش موثر کویر میقان در انتشار گردوغبار به سمت شهر اراک، اظهار نمود: شمال کویر میقان یکی از اصلی ترین کانون های فرسایش بادی در استان مرکزی است و در واقع منشاء اصلی گردوغبار اراک نیز شمرده می شود.
وی با اشاره به بوته کاری های صورت گرفته در این منطقه از کویر و راه اندازی بادشکن های غیر زنده، اظهار داشت: راه اندازی بادشکن، بوته کاری و انجام اقدامات بیومکانیک و مکانیک در واقع قسمتی از اقدامات موثر است و قسمت عمده ای از کار مبتنی بر مشارکت، مراقبت، حفاظت و قرق منطقه از طرف جوامع محلی حاشیه کویر است و در این راستا حفاظت از بوته کاری های صورت گرفته باید در اولویت کاری قرار داشته باشند.
فرجی اشاره کرد: در کنار جوامع محلی و نقش آنها در حفاظت از بوته کاری ها، در این منطقه از کویر اراضی کشاورزی گسترده ای وجود دارد که می تواند در تولید گردوغبار که به سمت اراک حرکت می کند، نقش موثری داشته باشند. در این بخش نیز استفاده بهینه از اراضی کشاورزی با محوریت سازمان جهاد کشاورزی بسیار اهمیت دارد.
وی با تاکید بر ضرورت انجام مطالعات بیشتر در مناطق فاقد پوشش گیاهی و بوته که شاید نیازمند راه اندازی بادشکن های غیرزنده باشند، اضافه کرد: منابع طبیعی استان مرکزی درصدد است که امسال در ضلع جنوب شرقی کویر مطالعات لازم را انجام دهد تا بر طبق این مطالعات علمی، عملیات راه اندازی بادشکن های غیر زنده و استفاده از روش های بیومکانیک و یا مکانیک صورت گیرد.
رییس اداره بیابانزدایی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با اشاره به استفاده از مشارکت شرکت معدنی املاح ایران که در منطقه بهره بردار است، اظهار داشت: با توجه به این که برداشت املاح از سطح منطقه تاثیر مستقیمی در ایجاد گرد و غبار در شهر اراک دارد کوشیدیم این شرکت در کناربوته کاری ۵۰ هکتاری که باید هرساله انجام دهد، به مشارکت در اجرای پروژه هایی چون راه اندازی بادشکن غیرزنده یا انجام مطالعات در مناطق مختلف کویر میقان مجاب شود.
منبع:

1399/04/29
17:06:03
5.0 / 5
2856
تگهای خبر: آب , باد , حفاظت , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه