ثبت بالاترین نرخ فرونشست زمین در رهنان استان اصفهان نیست

ثبت بالاترین نرخ فرونشست زمین در رهنان استان اصفهان نیست به گزارش پرشین رز مدیركل دفتر بررسی مخاطرات سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور، استان اصفهان را نماد كشور دراین زمینه دانست و اظهار داشت: فرونشست زمین در مناطقی مانند فرودگاه اصفهان دیده نمی گردد، اما در مناطقی مثل كوهستان ها و كوهپایه ها كه تغذیه آب زیر زمینی را انجام می دهند، اُفت شدید قابل مشاهده می باشد.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، رضا شهبازی استان اصفهان را نماد فرونشست زمین در کشور توصیف کرد و اضافه کرد: امروز با مخاطرات طبیعی مختلفی در کشور مواجه هستیم، اما مهمترین و بزرگترین چالش استان اصفهان، فرونشست زمین است.
وی فرونشست زمین را سخت ترین موضوع مخاطراتی کشور اعلام نمود و با اعلان اینکه بعد از فرونشست زمین، مهمترین مساله کشور ما انتشار گرد و غبار است، اظهار نمود: خطر و لطمه زایی زمینلرزه خیلی بیشتر از فرونشست است. در زمینلرزه یک گسل فعال می شود که بخشنامه ساخت وساز خاص برای مقابله با آن مشخص شده، اما در موضوع فرونشست با زیرِزمین سروکار داریم که دانش ما درباره آن محدود است و بهره برداران میلیونی در کشور در مورد آن وجود دارند.
شهبازی با اعلان اینکه اصفهان در خیلی از زمینه ها در کشور پیشتار بوده است، اشاره کرد: نرخ فرونشست اصفهان در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۵ سانتی متر در سال ثبت شده است. فرونشست در ۲۰ سال قبل در همه دشت های کشور که قابلیت این پدیده را داشتند، رُخ داده است و دیگر جای جدیدی برای فرونشست وجود ندارد و ما امروز فقط آثار جدید فرونشست را مشاهده می نماییم.
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار داشت: فرونشست زمین در مناطقی مانند فرودگاه اصفهان دیده نمی گردد، اما در مناطقی مثل کوهستان ها و کوهپایه ها که تغذیه آب زیر زمینی را انجام می دهند، اُفت شدید قابل مشاهده می باشد.
شهبازی از طرح احیا و تعادل بخشی بعنوان تنها راهکار نجات منابع آب زیرزمینی کشور یاد کرد و اظهار داشت: چاه های غیرمجاز توان تخلیه زیاد آب را ندارند، اما چاه های مجوزدار که ۱۲ درصد در سطح استان اصفهان است، با بهره گیری از تجهیزات و دستگاه های سنگین، حدود ۵۰ درصد از منابع آب استان را تخلیه می کنند و هیچ نظارتی هم بر آنها وجود ندارد.
وی با اعلان اینکه که بالاترین نرخ فرونشست در اصفهان در منطقه "رهنان" به سمت خمینی شهر با ۱۸.۵ سانتی متر قابل مشاهده می باشد، تصریح کرد: توجه به عوارض فرونشست از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ برای اینکه این پدیده یکسری عوارض و لطمه مهندسی در مورد فرودگاه ها، طرح های انتقال آب و جاده ها به دنبال دارد.
به گفته این کارشناس ارشد، آثاری که امروز از فرونشست قابل مشاهده می باشد، لزوما در جایی نیست که بیشینه فرونشست را دارد و خشکسالی و ترسالی یک موضوع نوسان دار در طبیعت است و از سال های ۷۵ تا ۸۸ شرایط ثبات در فرونشست را می توان مشاهده کرد و خشکسالی خیلی شدیدی تا سال ۷۹ در کشور به وقوع پیوست.
شهبازی با تاکید بر این که از سال ۱۳۸۸ به بعد دیگر تغذیه سفره های آب زیرزمینی انجام نشده و فقط برداشت صورت گرفته است، اضافه کرد: فرونشست زمین و شکاف ها و ترک خوردگی های شدید ناشی از آن در مهیار، مسیر اصلی اصفهان- شیراز، خط راه آهن، خطوط انتقال برق، و لوله های بنزین و نفت را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی با اعلان اینکه امروز فرونشست های مشابهی در نقاط دیگر کشور همچون تهران و کرج نیز در حال وقوع است، اشاره کرد: در صورتیکه فرونشست اصفهان را بطور دقیق بشناسیم، می توانیم در سایر نقاط کشور نیز از نتایج آن استفاده نمائیم.
بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان زمین شناسی، بگفته مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دشت کاشان خاصیت خیلی خاص و جالبی دارد و گسل این خطه، مرز فرونشست را به خوبی کنترل می کند.
منبع:

1399/06/15
23:44:18
5.0 / 5
2085
تگهای خبر: آب , دستگاه , زیست محیطی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه