دبیر خانه كشاورز استان سمنان:

كشاورزی شاهرود تهدید می شود

كشاورزی شاهرود تهدید می شود به گزارش پرشین رز دبیر خانه كشاورز استان سمنان با اعلان اینكه شاهوار بزرگترین منبع آبی شرق استان است، اظهار داشت: شاهرود قطب كشاورزی است اما معدنكاری بزرگترین منبع آب و كشاورزی شهرستان را در خطر قرار داده است.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، محمد حسین خنکال عصر شنبه در گردهمایی مردمی پشتیبانی از شاهوار که به میزبانی شبستان امامزاده محمد (ع) بسطام برگزار شد، ضمن اشاره به قطب کشاورزی بودن شاهرود، اشاره کرد: شاهوار متعلق به یک گروه خاص یا حزبی و… نیست بلکه شاهوار یک منبع آب ساز برای کل منطقه شمرده می شود.
وی با اعلان اینکه حیات شاهرود و دشت بسطام از شاهوار نشئت می گیرد، اضافه کرد: از مسئولان می خواهیم تا حداقل آب را برای ما مردم شاهرود و کشاورزانی که فقط از خاک و آب ارتزاق می کنند، نگه دارند امروز مسئولان به ما بگویند چه تعهدی وجود دارد که معدن کاری و انفجارها جلوی منابع آبی را مسدود نکند یا مسیر آنها را در سفره های زیر زمینی تغییر ندهد یا دبی آنها را کاهش ندهد؟ چه تضمینی وجود دارد که صدمه ای به منابع آبی نرسد؟ کشاورزان ۱۲ درصد کل اقتصاد کشور را تامین می کنند، آیا این درست است که چنین رفتاری با کشاورزان منطقه شاهرود شود و تنها منبع آبی آنها را در معرض خطر قرار دهند؟
حیات شاهرود با شاهوار عجین است
رئیس بنیاد گندم کاران ایران با اعلان اینکه تمام کشاورزی شاهرود با شاهوار عجین است، اشاره کرد: مردم شهرستان زندگی شأن را با شاهوار تنظیم می کنند و وقتی در شاهوار برف باشد کشاورزان سال آبی خوبی را خواهند داشت پس وقتی می توان بوکسیت را از جای دیگر تامین کرد چرا باید به این منبع آبی فشار وارد شود؟
خنکال با اعلان اینکه معادن مس، پتاس و… در شهرستان شاهرود وجود دارد ولذا چرا مردم با آن مخالف نیستند؟ بیان کرد: شاهوار برای شاهرودی ها کانون حیات بخش است و مردم حیات شهرستان را از آن می دانند حال باید دید که چرا مسئولان اصرار دارند که حتما معدن کاری در این منطقه صورت گیرد؟
اسناد تخریب شاهوار موجود است
یکی از موثران شهرستان شاهرود نیز در این مراسم با اشاره به اینکه ۴۰۰ صفحه سند و مدرک از تخریب شاهوار شاهرود موجود است، اظهار داشت: طومار امضا شده مردم شاهرود به همراه نامه امامان جمعه شاهرود و بسطام و دیگر روحانیان معظم شهرستان به دفتر مقام معظم رهبری و رئیس جمهور ارسال شده است همین طور یک نسخه از مدارک تخریب شاهوار در تاریخ شانزدهم بهمن ماه ۹۸ به دفتر سازمان بازرسی کل کشور ارجاع داده شده تا بتوانیم جلوی تخریب بیشتر در شاهوار را بگیریم.
حسن حلاجی با اعلان اینکه وقتی مردم ما از مسئولان شهرستانی و استانی خسته شده اند روی به مسئولان کشوری و ملجع شأن یعنی رهبر معظم انقلاب اسلامی آورده اند، اشاره کرد: اسناد بسیاری برای تخریب شاهوار گردآوری شده است که همراه ۱۷ متر طومار مردمی نشان از عزم مردم برای تعطیلی معدن می دهد اما تا کنون اتفاق منطقی از سمت مسئولان استان رخ نداده است.
وی اضافه کرد: برای تعطیلی معدن بوکسیت شاهوار گروه های مختلف مردمی، هیئت های مذهبی، روحانیان، خانواده شهدا، دوست داران محیط زیست، گروه های ورزشی و کوهنوردی، گردشگری و ده ها و ده ها گروه مردمی دیگر پای کار آمده اند و پس تعطیلی کامل معدن یکی از مهمترین خواسته های مردم این شهرستان شمرده می شود.
به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، رونمایی از سرود حماسی شاهوار یکی از بخش های این گردهمایی بود.


منبع:

1399/06/17
12:29:48
5.0 / 5
2016
تگهای خبر: آب , برف , برگ , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه