در بیانیه ستاد مردمی احیای كركس كوه مطرح شد؛

تخریب محیط زیست و خام فروشی به بهانه  تحریم و اشتغالزائی

تخریب محیط زیست و خام فروشی به بهانه  تحریم و اشتغالزائی ستاد مردمی احیای كركس كوه با انتشار اطلاعیه ای از صدور مجوز جدید بهره برداری از معادن بدون ارزیابی محیط زیستی و سكوت سازمان محیط زیست بعنوان متولی طبیعت انتقاد نمود.


به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، ستاد مردمی احیای کرکس کوه با انتشار اطلاعیه ای از صدور مجوز جدید بهره برداری از معادن بدون ارزیابی محیط زیستی و سکوت این سازمان بعنوان متولی محیط زیست انتقاد نمود. متن این بیانیه به شرح زیر است: «تحفظوا من الارض فإنها أمکم»؛ از زمین حفاظت کنید به درستی که آن مادر شماست. پیامبر اکرم حضرت محمد (ص) اصل پنجاهم قانون اساسی: در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می شود. بدین جهت کارهای اقتصادی و غیر آنکه با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع می باشد. شنیده ها حاکی از رویکرد جدید وزارت صمت در صدور مجوزهای جدید بمنظور بهره برداری از معادن بدون ارزیابی محیط زیستی می باشد متأسفانه سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع که متولی امر حفاظت و صیانت از طبیعت ایران هستند همچون گذشته سکوت اختیار کرده و هیچ گونه اقدام محسوس و مؤثری با وجود ابلاغ الزامات و مقررات محیط زیستی از طرف قانونگذار در حوزه فعالیت معدنی انجام نمی دهند. امروزه بهره برداری بی حساب و کتاب از طبیعت مهمترین معضلی است که بشر با آن دست و پنجه نرم می کند، انگار نه انگار که نفس انسان ها به طبیعت و تنوع زیستی آن بند است.
برمبنای قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۴۰۰-۱۳۹۶) دولت موظف بوده تا با بازبینی در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیست و همین طور تعریف و تقسیم بندی جدید از مناطق باتوجه به تقسیمات نوین اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN مناطق جدید را از نظر درجه حفاظت محیط زیستی معرفی نماید امر مهمی که تمام این سال ها مغفول مانده است. برمبنای همین قانون شورای عالی معادن موظف است قبل از هرگونه واگذاری پروانه (قبل از بهره برداری) رعایت ملاحظات محیط زیستی و تاکید بر حداقل تخریب منابع طبیعی را درنظر بگیرد و از بهره برداری غیر منطقی جلوگیری و با آن به شکلی سختگیرانه برخورد کند. نمونه بارز بهره برداری بی ضابطه و بدون حساب و کتاب از منابع طبیعی بواسطه وجود معادن مخرب را در منطقه حفاظت شده کرکس شهرستان نطنز (به ویژه روستای اوره، کمجان و شهر طرق رود) شاهد می باشیم. با روشی که دولت در پیش گرفته است دیری نخواهد گذشت که سراسر ایران به سبب عدم توجه به توسعه ی پایدار و بهره برداری غیرعلمی و گسترده از منابع و مواهب طبیعی تبدیل به سرزمینی خشک و بی آب و علف شود. مهاجرت و خالی شدن مناطق از ساکنان بومی و در نتیجه نا امنی، تخریب زیستگاه، خام فروشی، ورود نیروهای غیر بومی کار ارزان قیمت به بهانه تولید. و اشتغال و سوء استفاده های گوناگون از این افراد در مناسبات سیاسی تنها برخی از نتایج تصمیمات بعضی از مدیران در پشت درهای بسته است. اینگونه مدیران در صدور مجوزهایی که منجر به تخریب محیط زیست و خام فروشی به بهانه تحریم و اشتغالزائی صادر می کنند کار را به جایی رسانده اند که مدتی پیش رهبر انقلاب نیز به آن اعتراض و هشدار داده اند که باید از خام فروشی در سنگ های معدنی قیمتی و فرآوری آنها در خارج و بازگرداندن به کشور با چندین برابر قیمت جلوگیری به عمل آید و آنرا همچون مواردی دانستند که نشان میدهد باید دراین زمینه کار جدی صورت گیرد. مقام معظم رهبری قبل تر نیز در ارتباط با جلوگیری از تخریب محیط زیست به بهانه اشتغال فرموده بودند: مسأله محیط زیست و حفظ منابع طبیعی، برای ما مسأله ای تجمّلاتی و درجه دو نیست؛ یک مسأله حیاتیست و در تلاش ما برای توسعه کشور، اولویّت باید در این بخش باشد. پس ستاد مردمی احیای کرکس کوه (سماک) ضمن اعتراض به این روند ناصواب، از همه دوستداران محیط زیست و فعالان و کنشگران اجتماعی و نیز مسئولین ذیربط درخواست می کند، این مساله حیاتی را در کانون توجهات خود قرار داده و در جهت جلوگیری از نابودی سرزمین مان و ادای وظیفه نسبت به مسئولیت تاریخی خود واکنش های مؤثر و سازنده ای از خود بروز دهند. بدیهی است که در عصر حاضر با فراگیر شدن دامنه آگاهی ها و شرایط انتشار و ثبت وقایع (به خصوص در موضوعات محیط زیستی) هرگونه تجاهل، بی مسئولیتی و چشم پوشی از وظایف اخلاقی، عرفی و قانونی در یاد و حافظه تاریخی ملت ایران ثبت و محفوظ شده و مستندی برای داوری های آیندگان خواهد شد.

1399/08/06
22:23:06
5.0 / 5
1211
تگهای خبر: آب , آلودگی , برگ , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه