حفظ طبیعت پیش شرط توسعه است

جدال تیغ صنعت با طبیعت نیلكوه

جدال تیغ صنعت با طبیعت نیلكوه به گزارش پرشین رز فعالیت كارخانه سیمان گالیكش كه به جهت مشكلات زیست محیطی از هفتم مهرتعطیل بود با نصب سیستم های فیلتراسیون باردیگر از سرگرفته شد اما نگرانی ها برای افزایش مجدد آلودگی همچنان ادامه دارد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: یکی از مطالبات قدیمی اقشار مختلف گلستان، استقرار و راه اندازی صنایع بزرگ و مادر در استان بوده تا از این طریق بخشی از چالش ها همچون اشتغال و سطح درآمد پایین و دیگر محرومیت ها کاهش پیدا کند که در این راه اهتمام و تلاشهای ناکافی و ابتری را در زمینه پتروشیمی گلستان شاهد می باشیم.
علیرغم تمامی دستاوردهای ناشی از استقرار و فعالیت کارخانه سیمان اما همچنان پارادوکس صنعت با طبیعت به دغدغه خیلی از اهالی منطقه و طرفداران محیط زیست تبدیل گشته است.
کارخانه سیمان گلستان به علت انقضای بگ هاوس (فیلتراسیون) به علت آلایندگی از هفتم مهرماه خاموش شد و هفته گذشته پس از ۲۳ روز تعطیلی با ترخیص فیلتر از گمرک تهران فعالیت خویش را با مجوز محیط زیست از سر گرفت.
کارخانه سیمان علاوه بر آلودگی هوا، مشکلات زیست محیطی دیگری مانند تخریب رویشگاه های جنگلی و دست اندازی به چشم اندازهای محیطی و آلودگی بصری در نیلکوه را به دنبال دارد که در این خصوص نیازمند طرح ریزی تمهیدات همچون احیا گونه های گیاهی در معادن برداشت شده هستیم.
طبق نظر فعالان و صاحبنظران محیط زیست استقرار واحدهای صنعتی در مجاورت رویشگاه های جنگلی استان، رویه ناصواب و مذمومی است که لزوم دارد با اعمال اصلاحات و ضوابط آیین نامه های مربوطه برای استقرار واحدهای صنعتی، دیگر شاهد تکرار راه اندازی چنین واحدهایی پیرامون مناطق مسکونی و زیستگاه های پرارزش نباشیم.

استاندار گلستان در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: در سال مزین به جهش تولید با تمام تلاش تلاش کردیم مشکل کارخانه را رفع نماییم.
هادی حق شناس اضافه کرد: برای ترخیص فیلترهای کارخانه سیمان که به علت مشکل ارزی در گمرک بودبه وزیر صمت و رئیس گمرک نامه نوشته تا ترخیص صورت گرفت.
وی بیان نمود: الان کارخانه با سیستم جدید فیلتراسیون کار خویش را آغاز کرده و مشکلی در این خصوص ندارد.
پایش آنلاین خروجی ذرات غبار کارخانه
معاون نظارت و پایش محیط زیست گلستان هم در مورد مشکلات کارخانه به خبرنگار مهر اظهار داشت: فیلترهای کارخانه سیمان در مرحله آزمایش بوده و پایش آنلاین آن به سامانه محیط زیست متصل است.
عبدالوحید ریاضی فر اضافه کرد: از یک آبان شروع مجدد فعالیت کارخانه را شاهد بودیم که باید با نمونه گیری، ادامه فعالیت آن توسط آزمایشگاه محیط زیست تأیید شود.
اگر فعالیت کارخانه با آلودگی ادامه می یافت بر روی گونه های گیاهی و جانواری و زیست انسان ها اثر مخربی داشت وی بیان نمود: در ابتدا کارخانه سیمان مشکل آلایندگی نداشت و فیلترهای آن به صورت مرتب کار می کرد و پایش آنلاین و خود اظهاری هم انجام می شد ولی در ادامه به دلیل انقضای فیلترها گرفتار مشکل شد.
ریاضی فر توضیح داد: به علت اینکه تاریخ انقضای فیلترها سال ۹۹ به پایان می رسید مسؤلان کارخانه به دنبال خرید فیلتر بودند اما به علت مشکلات ارز ترخیص در گمرک زمان برد.
وی افزود: کارخانه این مورد را به محیط زیست اعلام و درخواست مهلت کرد و نتایج تست های محیط زیست هم نشان داد که خروجی کارخانه بیش از اندازه مجاز بوده و اخطارهای لازم داده شد.
ریاضی فر با اشاره به اینکه اخطارهای سازمان محیط زیست ۲۰ روز است، اضافه کرد: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به کارخانه یک ماه مهلت داد تا خروجی خویش را استاندارد کند چونکه در سال جهش تولید باید از این بخش حمایت شود.

وی خاطرنشان کرد: مسؤلان کارخانه نتوانستند بموقع فیلترها را از گمرک ترخیص کنند در نتیجه کوره ها از هفتم مهر خاموش شد.
معادن کارخانه آلودگی منظر دارند
ریاضی فر بیان نمود: خروجی کارخانه غبار است و باید در حد استاندارد باشد که فیلتر این عمل را انجام می دهد تا مواد مضر وارد محیط زیست نشود.
وی اظهار داشت: معادن کارخانه، مجوز لازم را داشته و از نظر ضابطه مشکلی ندارد اما به علت جانمایی نامناسب، مشکل آلودگی بصری و آلودگی منظر دارد بنابراین محیط زیست به مسؤلان اعلام نموده که در پهنه هایی که کار برداشت آن تمام شده باید با گونه های درختی سازگار با منطقه احیا شود.
ریاضی فر با اشاره به اینکه کارخانه پساب خاصی ندارد، توضیح داد: هر واحد صنعتی که بیشتر از ۵۰ پرسنل داشته باشد باید تصفیه خانه داشته باشد تا مشکلی در زمینه پساب ایجاد نشود.
ذرات خروجی کارخانه به بیش از اندازه استاندارد رسید
رئیس محیط زیست گالیکش و مینودشت هم در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: استانداردی که محیط زیست برای ذرات خروجی کارخانه سیمان تعریف کرده ۱۰۰ میلی گرم است ولی در گالیکش با آخر مهلت انقضای فیلترهای بگ هاوس کارخانه این رقم به ۲۵۰ میلی گرم رسید.
علی اکبر یزدی با اشاره به اینکه الان مشکل کارخانه برطرف شده است، بیان نمود: کارخانه جزو واحدهای آلاینده نیست چونکه سیستم های آن طبق استاندارد و به روز است.
وی با اشاره به اینکه علاوه بر پایش آنلاین ذرات خروجی غبار، به صورت ماهیانه و فصلی توسط آزمایشگاه محیط زیست نمونه گیری انجام می شود، اظهار داشت: کارخانه کمتر از یک ماه با آلایندگی فعالیت و باوجود داشتن مهلت کوره های خویش را خاموش کرد.

یزدی خاطرنشان کرد: اگر فعالیت کارخانه با آلودگی ادامه می یافت مطمئناً بر روی گونه های گیاهان و جانوری و زندگی انسان ها تاثیر می گذاشت.
وی اظهار داشت: کارخانه خارج از مناطق چهارگانه محیط زیست و در مناطق آزاد قرار دارد و محیط زیست بر نحوه برداشت مواد اولیه و معادن نظارت می کند.
طبق نظر کارشناسان محیط زیست رسوب غبار سیمان بر روی فتوسنتز، ترشح و باروری گیاه تاثیر گذاشته و تحقیقات عمده ای که در مورد تاثیر مواد آلاینده بر روی پوشش گیاهی مناطق اطراف صنایع سیمان در بیشتر نقاط دنیا انجام شده، به صورت واضح تخریب حیات گیاهی در نتیجه ورود مواد متصاعد شده به اثبات رسیده است بنابراین باید موارد زیست محیطی کارخانه سیمان گالیکش و همینطور نحوه استحصال معادن با دقت بیشتری صورت گرفته تا علاوه بر حفظ اشتغال، از تخریب طبعیت جلوگیری شود.


منبع:

1399/08/09
13:55:18
5.0 / 5
2097
تگهای خبر: آب , آزاد , آلودگی , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه