رئیس سازمان بازرسی كل كشور:

سازمان بازرسی كشور حق آلایندگی خوزستان را پیگیری می كند

سازمان بازرسی كشور حق آلایندگی خوزستان را پیگیری می كند به گزارش پرشین رز رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: اختصاص 3 درصد از درآمد نفتی به استان خوزستان و عوارض آلایندگی استان حق مردم است، سازمان بازرسی آنرا پیگیری می کند.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد ضمن اشاره به حادثه سیل در استان، اظهار نمود: به خاطر سیل و آب گرفتگی که سال قبل اتفاق افتاد، به تمام بازرسی های کل کشور و بخصوص بازرسی کل استان خوزستان مأموریت داده ایم که درباره این مورد ورود کنند و گزارش مفصل آن به همراه پیشنهادهای سازمان در جهت رفع این مشکل برای مسؤلان ذی ربط ارسال شده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به اینکه مشکل آب گرفتگی و سیل در استان خوزستان با استان های دیگر متفاوت می باشد، اضافه کرد: وضعیت شبکه فاضلاب استان بسیار اسف بار است؛ بر اساس گزارش مسؤلان استانی طرح اصلاح فاضلاب اهواز و کارون از سال ۸۵ کلید خورده ولی متأسفانه تا امروز تنها ۴۰ درصد پیشرفت کار داشته ایم؛ ضمن اینکه این طرح به خاطر تغییر اقلیم استان خوزستان و افزایش بارندگی و همینطور افزایش جمعیت استان بخصوص شهر اهواز و حاشیه شهر باید بازبینی شود.
وی درباره بودجه اختصاص یافته به طرح فاضلاب اهواز اظهار داشت: دستور مقام معظم رهبری در خصوص اختصاص ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به طرح اصلاح فاضلاب اهواز نشان دهنده اهمیت این مورد است؛ قرار بود ۵۰ میلیون یورو سال جاری و ۵۰ میلیون یورو سال آینده تخصیص داده شود اما بخش زیادی از این بودجه هنوز تخصیص داده نشده است و طبق بررسی ما این مبلغ هم کفاف رفع مشکلات فاضلاب اهواز و کارون را نمی دهد.
حجت الاسلام والمسلمین درویشیان خاطرنشان کرد: یک مشکل فاضلاب اهواز در حوزه آب های سطحی است که شهرداری مسئول آن است که بین شهرداری و آب و فاضلاب در این خصوص اختلاف است که سازمان بازرسی اعتقاد دارد که باید دو اقدام در این حوزه صورت بگیرد؛ یکی در کوتاه مدت است که اگر مجدداً بارندگی اتفاق افتاد، پیشبینی های لازم صورت بگیرد و ستاد بحران استان سریع فعال شود.
وی اضافه کرد: در ساختار ستاد بحران نیز اشکالاتی وجود دارد و متأسفانه هنوز پیوست استانی قانون مدیرت بحران تصویب نشد که سازمان این مورد را دنبال می کند که چرا این کار انجام نشده است؛ این ها آمادگی و راهکار موقتی است که با عنایت به پیشبینی ها درباره احتمال ادامه بارندگی ها این موضوعات حائز اهمیت می باشد.
وی در تشریح راهکار بلندمدت برای حل مشکل استان خوزستان اظهار داشت: اقدامات بلندمدت هم رفع مشکل اصلی یعنی اعتبارات است و سازمان بازرسی این مورد را از دو منشأ قانونی که حق مردم و استان است، دنبال می کند که یکی اختصاص سه درصد از درآمد نفتی به استان است که بخش زیادی پرداخت نشده است.
وی افزود: موضوع دیگر بحث عوارض آلایندگی واحدهای نفت و گاز در استان است که تا سال ۹۶ به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت نشده است که باید بررسی نماییم از سال ۹۶ تا امروز چقدر است و چرا پرداخت نشده است؟ ما معتقدیم اگر موقع حتی ۲۰ درصد این اعتبارات پرداخت شده بود شاید امروز اهواز با این مشکلات مواجه نمی شد.
آب، فاضلاب و اشتغال
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به مشکلات دیگر استان خوزستان و شهر اهواز اظهار داشت: یکی از اشکالات دیگر شهر اهواز، مترو است که از ۲۰ سال قبل ۲۵ درصد بیشتر پیشرفت نداشته است و این مورد عمدتاً به خاطر تأمین نشدن اعتبارات لازم است؛ گفته شد پیمانکار مترو اهواز بیشتر از مبلغی که کارکرده به خاطر خسارت تجهیزاتی که در پروژه مانده است، گرفته است که واقعاً به نظرم کوتاهی و سو مدیریت صورت گرفته وگرنه مدلول ندارد پروژه ای به این شکل ۲۰ سال معطل شود.
وی افزود: مقرر است در جلسه ای با حضور استاندار این مسائل مجدداً بررسی و جمع بندی سازمان مطرح شود و آنچه در ارتباط با استان است اگر در استان قابل حل است، تصمیم گیری شود و آنچه در ارتباط با دستگاههای ملی است، از راه دستگاههای ملی پیگیری نماییم و اگر کوتاهی و قصوری هم در دستگاه ها صورت گرفته است، آن هم بنا به دستور رئیس قوه قضائیه پیگیری می نماییم تا اگر محرز شد، پیگرد قانونی صورت گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین درویشیان اظهار داشت: مایه تأسف است استانی که از نعمت های خدادادی و ظرفیت های منحصربه فرد در منابع آب، نفت و گاز برخوردار است، این طور محروم باشد و حتی بعضی از مناطق از آب آشامیدنی نیز محروم باشند و این در شرایطی است که بالغ بر ۲۰۰ میلیارد مترمکعب ظرفیت سدهای آب استان است.
وی ضمن اشاره به بازدید از مناطق سیل زده، اظهار نمود: ما از چند منطقه بازدید کرده ایم و فردا هم برنامه بازدید از شهرهای دیگر استان در دستور کار است؛ عمده حرف مردم در این بازدیدها این است که مشکلشان و خسارت ها فکری شود و این ها حداقل های خواسته های مردم است که باید به آن توجه شود؛ امروز قرار بود بنیاد مسکن گزارش خویش را راجع به میزان کلی خسارت ها به دولت بدهد و همینطور قرار شد فعلاً از اعتبارات بنیاد مسکن خسارات مردم پرداخت گردد.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اهواز هم در این دیدار با بیان مشکلات عدیده استان خوزستان به موضوعاتی مانند آب شرب و فاضلاب شهرها و روستاهای استان، نرخ بیکاری، استفاده از نیروهای بومی در شرکتهای نفتی، حل مشکلات هفت تپه و… اشاره نمود و دغدغه رهبر معظم انقلاب و مسؤلان دلسوز نظام را رسیدن مردم استان به حقشان دانست و اظهار داشت: آب، فاضلاب و اشتغال سه مشکل اصلی استان است و باید به همت و توجه مسؤلان و نگاه کارشناسی و روحیه جهادی، حل و فصل شود.


منبع:

1399/09/20
12:43:08
5.0 / 5
1330
تگهای خبر: آب , بارندگی , بحران , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه