صانعی خبر داد؛

كتاب تحقیق و مدیریت برای حفاظت از پلنگ ایرانی منتشر گردید

كتاب تحقیق و مدیریت برای حفاظت از پلنگ ایرانی منتشر گردید مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، از انتشار کتاب تحقیق و مدیریت برای حفاظت از پلنگ ایرانی خبرداد.آرزو صانعی، مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ارتباط میان تحقیق و مدیریت در حوزه امور حفاظتی گربه سانان در کشور، یکی از موضوعات چالش برانگیز در سالهای گذشته بوده و هست. اینکه چگونه می توان ارتباط موثری میان نتایج تحقیقات علمی و آکادمیک و اقدامات مدیریتی با در نظر گرفتن ابعاد وسیع آنکه شامل مشارکت گروه های ذی اثر گوناگونی هم می شود برقرار کرد، بگونه ای که به واسطه آن از دستاوردهای این تحقیقات بتوان برای مدیریت هدفمند این گونه ها در کشور بهره گرفت، از موضوعاتی است که برای سالیان متمادی یکی از کمبودهای اساسی در زمینه حفاظت از حیات وحش در کشور بوده است.
صانعی اضافه کرد: بدیهی است که مدیریت حیات وحش مولفه های گوناگونی را شامل می شود که تحقیقات در جهت شناسایی وضع موجود به همراه آگاهی از سایر یافته های علمی در رابطه با گونه ها، در زمره این موضوعات است.
وی افزود: با این مقدمه، اهمیت پرداختن به مضمون بهم پیوستگی تحقیقات و مدیریت در جهت اجرای اقدامات حفاظتی هدفمند قابل درک است که در کتاب اخیر با عنوان تحقیق و مدیریت برای حفاظت از پلنگ ایرانی، به این مورد پرداخته شده است.
صانعی در این رابطه اظهار داشت: طرح اولیه این کتاب که اخیراً توسط انتشارات علمی اسپرینگر انتشار یافته است، قریب به پنج سال قبل توسط این انتشارات مورد تایید قرار گرفت و متعاقباً بخش های تحقیقاتی و اقدامات مدیریتی مندرج در این کتاب در سال ۲۰۱۸ تکمیل شد.
وی تصریح کرد: این کتاب شامل دو بخش تحقیقات و مدیریت است که در بخش تحقیقات، هر فصل پایه و اساسی برای اجرای فصول بعدی بوده که نهایتاً در فصل ششم این بخش، با استفاده از دستاوردهای فصل های تحقیقاتی قبل از آن به عرضه مدل نوآورانه ای برای تخمین میزان اثرگذاری تغییرات در حوزه های کاربری اراضی و پوشش گیاهی بر بقای منطقه ای پلنگ ایرانی می پردازد.
صانعی افزود، این مدل نوآورانه که برای نخستین بار ارائه شده است شامل پنج فرمول ریاضی به همراه حدود آستانه ای است که نشان داده است در صورتی که تغییری در حوزه امور یاد شده در منطقه رخ دهد، چگونه می توان با تغییر سایر فاکتورها، اثرات تجمعی تغییرات کاربری اراضی و پوشش گیاهی را در محدوده ای حفظ کرد که مجموع مطلوبیت منطقه برای حضور و زیست گونه در محدوده مناسب قرار بگیرد.
وی در ارتباط با اهمیت این تحقیقات و مدلهای ارائه شده افزود، عموماً اثرات تغییرات کاربری اراضی و پوشش گیاهی به صورت فاکتورهایی مجزا بررسی می شوند که این مورد در حقیقت کاملاً درست نیست. چونکه شاخص های مختلف می توانند اثرات یکدیگر را کم، زیاد و یا تشدید کند که بر این اساس، در این مطالعات به اثرات تجمعی شاخص های مختلف پرداخته شده است و کاملاً مصرف مدیریتی دارد.

مدیرعامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی موضوعاتی چون مدل سازی مطلوبیت زیستگاه به صورت منطقه ای که نهایتاً کلیه استان های کشور را پوشش می دهد به همراه ارزیابی و راستی آزمایی مدلهای ارائه شده از راه تحقیقات میدانی و مقایسه دقت برخی روش های تعیین حدود آستانه در سه استان پایلوت را از دیگر فصول بخش تحقیقات این کتاب بر شمرد.
صانعی که در سالهای اخیر تهیه و تدوین برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی و نظارت راهبردی بر اجرای این برنامه را طی همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست هم بر عهده داشته است، در ارتباط با بخش مدیریتی این کتاب به اقداماتی اشاره نمود که در بخش تحقیقات بعنوان نیاز شناسایی شده و در این بخش به صورت مدلهای نوآورانه ای طراحی و بخشی از آنها تابحال در کشور اجرایی شده است.
وی افزود: به صورت کلی این کتاب در ۱۰ فصل تالیف شده که همکاران گوناگونی در مراحل تحقیقات آن مشارکت داشته اند. همچون همکاریهای صورت گرفته در جهت فعالیتهای مندرج در این کتاب می توان به همکاریهای موضوعی ادارات کل حفاظت محیط زیست استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، بوشهر، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، گلستان، لرستان، اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید (عنوان سابق) سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه عمران سازمان ملل متحد اشاره نمود.
صانعی در مورد قشر هدف این کتاب به محققان حیات وحش به خصوص گونه های گربه سانان بزرگ در داخل و خارج از کشور، مدیران و تصمیم گیرندگان در زمینه تغییرات کاربری اراضی و پوشش گیاهی، مجریان برنامه های مدیریتی و حفاظتی در ارتباط با پلنگ ایرانی در منطقه جنوب غرب آسیا، دانشجویان و متخصصین در ارتباط با روش های حفاظتی و تحقیقاتی و مدلسازی های مربوطه، همینطور تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان در مورد عرصه های زیستگاهی پلنگ ایرانی اشاره نمود.
وی افزود، برخی روش های نوآورانه معرفی شده در این کتاب قابلیت بومی سازی برای سایر مناطق در گستره پراکنش پلنگ در آسیا و آفریقا و یا بهره برداری برای توسعه روش های مشابهی در مورد گونه های گوشتخواران بزرگ جثه و یا سایر گونه های گربه سانان بزرگ را دارا می باشند.
این کتاب از راه سایت رسمی انتشارات اسپرینگر که در پورتال تخصصی پلنگ ایرانی هم به لینک دسترسی آن اشاره شده است، برای علاقمندان قابل دسترسی است.


منبع:

1399/11/01
12:08:14
0.0 / 5
1188
تگهای خبر: حفاظت , حیات وحش , سایت , گل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه