از باغ وحش های قدیمی و بزرگ جهان چه می دانید؟

از باغ وحش های قدیمی و بزرگ جهان چه می دانید؟ خراسان رضوی باغ وحش ها فقط مکانی جذاب برای سفرهای میدانی نیستند، بلکه مکانی با هدف حفظ، تحقیق و یادگیری هستند. باغ وحش ها با هدف جذب توریست و درآمدزایی ساخته نشده اند (اگر چنین باشد، دیگر باغ وحش نیست، بلکه زندانی برای حیوانات ناراضی است)، بلکه بعنوان پناهگاهی امن برای کاهش خطراتی ایجاد شدند که حیوانات در معرض آن قرار دارند. باغ وحش ها با حفاظت از حیوانات به بازدیدکنندگان این پیغام را می دهند که حیوانات باید برای همه ما مهم و موردتوجه باشند.


اگر حیوانات در این مکان قرار گرفتند دلیلی بر احتیاج به مداخله انسان در حیات حیوانات است. تحقیق در مورد سبک زندگی و زیستگاه این حیوانات ما را به یافتن چاره ای برای تبدیل جهان به مکانی امن برای حیوانات نزدیک می کند. انقراض گونه ها و کاهش تعداد آنها به صورت تصادفی اتفاق نمی افتد. امکان دارد یک عامل خارجی وجود داشته باشد که ما هنوز از آن اطلاع نداریم؛ ازاین رو باید برای بازگشت این حیوانات به خانه خود با تحقیق بیشتر تلاش نماییم.
پیام باغ وحش ها این است که: «این حیوانات وجود و به کمک ما نیاز دارند.» باغ وحش این فرصت را به شما می دهند تا وضعیت واقعی موجودات دیگر جهان را مشاهده و تلاش کنید تا اقامت آنها در زمین را راحتتر و طولانی تر کنید.
باغ وحش ها از حیوانات خود در قفس های جداگانه یا در مناطقی که اطراف آن حصار یا دیوار قرار دارد، نگهداری می کنند. بااین حال، بیشتر این حیوانات دوست ندارند تنها زندگی کنند و حتی احساس هیجان زندگی که در طبیعت داشتند را از دست می دهند.
امروزه باغ وحش ها تلاش در ایجاد محیطی دارند که برای حیوانات و بازدیدکنندگان طبیعی تر باشد. این مکان ها بیشتر شبیه طبیعت واقعی با سنگ ها، گیاهان و درختانی است که حیوانات به طورمعمول با آنها روبرو می شوند. خیلی از باغ وحش ها به جای نگهداری حیوانات در قفس، مناطق وسیعی دارند که حیوانات می توانند آزادانه در آنجا حرکت کنند و کارهایی را انجام دهند که در طبیعت هم انجام می دهند.
خیلی از باغ وحش ها گونه های سازگار با یکدیگر را در یک مکان نگهداری می کنند. بعنوان مثال، شیرها، ببرها و گربه های بزرگ امکان دارد در بعضی موارد باهم نگهداری شوند. حیواناتی که در یک آب وهوا یا بیوم بعنوان مثال چمنزارها یا بیابان ها زندگی می کنند هم امکان دارد در یک گروه قرار داده شوند.
در بیشتر موارد، بازدیدکنندگان می توانند حیوانات را مشاهده کنند اما آنها را لمس نمی کنند. بعضی از باغ وحش ها از صفحات شیشه ای استفاده می نمایند، برخی دیگر بازدیدکنندگان را از حیوانات با بهره گیری از رودخانه ها، چاله ها یا سایر موانع طبیعی دورنگه می دارند.


چگونگی زندگی حیوانات در باغ وحش
باغ وحش های نخستین، معمولا حیواناتی را می خریدند که در طبیعت اسیر می شدند؛ اما همان گونه که حیوانات وحشی کمیاب شدند، خیلی از باغ وحش ها به تولیدمثل حیوانات بیشتر توجه کردند. آنها برای تولیدمثل حیوانات بعضی اوقات آنها را از باغ وحش های دیگر هم قرض می گیرند. تولیدمثل فرایند بسیار دشواری است. باغ وحش ها ابتدا باید رفتار حیوانات را مطالعه کنند تا بتوانند آنها را با موفقیت پرورش دهند. پس از آن باغ وحش ها اغلب این حیوانات را به باغ وحش های دیگر قرض می دهند یا می فروشند. هرساله هزاران حیوان مانند پلنگ برفی، پنگوئن یا میمون مبادله می شوند.
مراقبت از حیوانات
نگهداری از حیوانات در باغ وحش نیازمند افراد آموزش دیده است که از نیازهای روزمره حیوانات آگاه باشند و از آنها مراقبت کنند. آنها به حیوانات غذا می دهند، قفس ها و هم چنین منطقه زندگی حیوان را تمیز می کنند. غذای حیوانات در آشپزخانه های مخصوص تهیه و برای خرید گوشت، غلات، میوه و سبزی ها مبلغ زیادی پرداخت می شود.
باغ وحش ها اغلب زمان خاصی را برای تغذیه حیوانات اعلام می کنند تا بازدیدکنندگان بتوانند حیوانات را در این زمان مشاهده کنند. برای خیلی از حیوانات غذا باید با دقت تهیه شود. بعنوان مثال، در بیابان، پاندای غول پیکر عموما بامبو می خورد. در باغ وحش ها نگهبانان بامبو را با مواد غذایی دیگر مخلوط می کنند. در تغذیه حیوانات از ویتامین ها و مکمل ها هم استفاده می شود. اغلب باغ وحش های بزرگ، کارکنان تمام وقت، دامپزشکان و سایر متخصصان بهداشت را دارند که حیوانات را معاینه و در صورت بیماری آنها را معالجه می کنند. بااین حال، امکان دارد حتی در باغ وحش ها حیوانات صدمه ببینند. در صورت ضرورت عمل حیوانات در بیمارستان های کوچک انجام می شود.
نگهداری از حیوانات مسن
با افزایش سن حیوانات باغ وحش، تغییرات جسمی و روحی می تواند فرصت های آنها را برای داشتن بهزیستی مثبت محدود کند. دقیقا مانند انسان ها، هر چه سن حیوانات بیشتر شود، تغییرات جسمی و رفتاری بسیاری را تجربه می کنند. همان گونه که علوم پزشکی به انسان ها اجازه می دهد عمر طولانی تری داشته باشند، مراقبت و تغذیه دامپزشکی، پیشرفت در فناوری و پیشرفت در مطالعات تحقیقاتی به طولانی شدن عمر حیوانات در باغ وحش ها کمک می کنند. حالا خیلی از حیوانات در باغ وحش ها در صورت بیماری، رژیم های غذایی و مکمل های ویژه، فیزیوتراپی و حتی شیمی درمانی دریافت می کنند. بعضی از حیوانات باغ وحش تحت مراقبت های پزشکی کامل قرار می گیرند و درنهایت بسیار طولانی تر از زندگی در طبیعت به زندگی خود ادامه می دهند.
مراقبت از حیوانات مسن در باغ وحش ها به مراقبت های کاملا فردی در سطح مهارت های مختلف ازجمله متخصصان تغذیه، متخصصان دامپزشکی، رفتار شناسان و مربیان نیاز دارد. برنامه ریزی برای مراحل مختلف زندگی، نظارت مداوم و ارزیابی های مداوم رفتاری برای رفاه همه حیوانات باغ وحش حیاتی می باشد. تمرکز فعلی باغ وحش ها رفاه حیوانات و ارتقاء تجارب مثبت رفاهی آنان است. بهمین منظور، غنی سازی رفتاری، آموزش تقویت مثبت و فراهم آوردن موقعیت هایی برای کنترل حیوانات در زندگی روزانه، همه می توانند به حفظ حیوانات باغ وحش ازنظر جسمی و روانی در طول زندگی کمک نماید.
تاریخچه باغ وحش ها
هزاران سال مردم حیوانات وحشی را نگهداری و رام کرده اند. یکی از نخستین باغ وحش ها حدود ۳۰۰۰ سال پیش در مصر باستان تاسیس شد. امپراتوران چین، هند و شمال آفریقا باغ وحش های بزرگی ایجاد کردند تا نشان دهند ثروت آنان چه میزان است. حاکمان و افراد ثروتمند در روم باستان و یونان باغ وحش های خصوصی داشتند.
باغ وحش های اروپا در دوران اکتشاف مشهور شدند، زمانی که کاوشگران و دریانوردان با حیواناتی که اروپاییان قبلا هیچگاه آنها را ندیده بودند، از دنیای جدید بازگشتند. خرس ها، شیرها یا ببرها مانند حیوانات خانگی نگهداری می شدند. بعدها این مجموعه ها گسترش یافتند و حیوانات بیشتری در آنها نگهداری شدند.
قدیمی ترین باغ وحشی که امروز هم همچنان پذیرای علاقه مندان است، باغ وحش شون برون (Schönbrunn) در وین است. قدمت آن به سال ۱۷۵۲برمی گردد و باغ وحش های بزرگ دیگر در مادرید، پاریس و برلین قرار دارند.


باغ وحش ها چگونه کار می کنند
خیلی از باغ وحش های بزرگ تحت مالکیت و اداره دولت های محلی و بعضی از آنها متعلق به سرمایه گذاران خصوصی یا سازمان های غیرانتفاعی هستند. آنها علاوه بر دریافت مقداری پول از سوی دولت، هزینه ورود از افراد دریافت می کنند. هزینه های موردنیاز آنها توسط خیرین و کمک های مالی دیگر هم تأمین می شود.
یک باغ وحش باید کارکنان زیادی داشته باشد که به درستی کار کند. مدیر باغ وحش بر کارگران نظارت می کند. نگهبانان و دامپزشکان از حیوانات مراقبت و دانشمندان رفتار حیوانات را مطالعه می کنند و کارهای تحقیقاتی انجام می دهند. علاوه بر این، افراد زیادی وجود دارند که با حیوانات تماس مستقیم ندارند و شامل کارمندان ادارات هستند که بعنوان کارکنان امنیتی و راهنمای تور کار می کنند.
مراقبت از حیوانات در دوران کرونا
برای کمک به کاهش سرعت گسترش کووید-۱۹ در جامعه به صورت موقت باغ وحش ها تعطیل شدند. باوجود تعطیلی، کارکنان هنوز هم به باغ وحش ها می آیند تا مطمئن شوند که نیاز همه حیوانات مانند روزهای گذشته برآورده می شود. نگهبانان، دامپزشکان و سایر افراد از حیوانات مراقبت می کنند و مطمئن می شوند که حیوانات روز خوبی را سپری می کنند. کارکنان برای حیواناتی که تحت مراقبت آنان است مقدار زیادی غذا، آب و دارو در دسترس قرار می دهند، هم چنین افراد مرکز پشتیبانی در دوران کرونا در باغ وحش ها حضور دارند و برنامه های احتمالی برای قطع برق، حوادث شدید آب و هوایی یا هر چیز دیگری که امکان دارد بر عملکرد روزانه تأثیر داشته باشد، اجرا می شوند؛ رفاه و ایمنی حیوانات از اولویت های اصلی کارکنان باغ وحش هاست.
برای حیوانات تعطیلی یا باز بودن باغ وحش تفاوتی ندارد بنا بر این کارکنان از اینکه حیوانات در همه زمان فرصت های یکسانی برای لذت بردن از زیستگاه های داخلی و خارجی داشته باشند همواره تلاش می کنند.
کارکنان مراقبت های دامپزشکی ۲۴ ساعته در دسترس هستند. باآنکه هیچ نیاز اضافی به مراقبت های بهداشتی در این زمان پیشبینی نمی گردد اما باغ وحش ها آماده هستند هر حیوانی را که احتیاج به مراقبت پزشکی دارد، درست مثل هرروز درمان کنند.
بزرگترین باغ وحش های جهان
باغ وحش مکانی برای نگهداری حیوانات است و تنها با هدف حفظ حیات وحش و آموزش مردم ایجادشده است. درواقع، باغ وحش های زیادی در جهان وجود دارند که گونه های نادر و در معرض خطر را حفظ و تولید می کنند. این مکان ها هم چنین سبب آگاهی بیشتر افراد از رفتار، شرایط زندگی و تولیدمثل حیوانات می شوند.
می توانیم باغ وحش ها را از نظر مساحت، تعداد حیوانات و گونه های مختلف حیوانات دسته بندی کنیم؛ بعنوان مثال پارک های جانورشناسی وجود دارند که هزاران هکتار وسعت دارند، اما اغلب حدودا ۲۰ گونه را در خود جای می دهند؛ بنابراین، ایجاد لیست بر مبنای همه معیارها مهم می باشد. درحالی که باغ وحش ها به حفظ حیوانات کمیاب و در معرض خطر کمک می کنند، مکان های محبوب گردشگری هم هستند. درواقع، باغ وحش ها مکانی جذاب برای هر گروه سنی محسوب می شوند.


پارک سافاری وایلدز، اوهایو
پارک سافاری وایلدز (Wilds Safari) در اوهایو ازنظر مساحت، بزرگترین باغ وحش در جهان و مکان زندگی ۳۰۰ حیوان است که به کمتر از ۲۵ گونه تعلق دارند. بااین حال، این باغ وحش ۹۱۵۴ هکتار (۳۷۰۴ هکتار) زمین را برای جمعیت اندک خود اشغال کرده است. در این مکان همینطور تحقیقات حفاظت و پرورش حیوانات انجام می شود.


پارک جانورشناسی سری ونکاتسوارا
پارک جانورشناسی سری ونکاتسوارا به بازدیدکنندگان اسطوره شناسی و اهمیت حیوانات در اساطیر هندو را آموزش می دهد. این باغ وحش یک پردیس ۵۵۳۲ هکتاری در شهر تیروپاتی است. این باغ وحش بزرگترین باغ وحش آسیاست. به طرز چشمگیری، این باغ وحش چندین طرح حفاظتی از قبیل مراکز حفاظت از تولیدمثل، آموزش های حفاظتی و برنامه های آموزشی را اجرا می کند، همینطور دارای یک مرکز نجات حیوانات و برنامه های توان بخشی است. افراد می توانند شیرها و گوزن ها را در زیستگاه طبیعی خود در سافاری باغ وحش مشاهده کنند. از خصوصیت های منحصربه فرد آن Mayuravani (خانه پرندگان)، Mrugavani (خانه گیاه خواران) و Vrukavani (خانه گوشت خواران) است.


باغ وحش کارولینای شمالی
باغ وحش کارولینای شمالی در قلب کارولینای شمالی در فاصله ۲۶۰۰ هکتار (۱۰۵۲ هکتار) جنگل واقع شده است. این باغ وحش از بیشتر از ۲۵۰ گونه مختلف و درمجموع از بیشتر از ۱۸۰۰ حیوان نگهداری می کند. ازنظر مساحت بزرگترین باغ وحش در جهان نیست، اما بزرگترین باغ وحش در آمریکای شمالی است.


باغ های جانورشناسی ملی آفریقا با زیستگاه های طبیعی
آفریقای جنوبی به دارا بودن حیوانات وحشی مشهور است. این مکان که در یک زیستگاه طبیعی واقع شده مساحتی حدود ۲۱۰ هکتار در پرتوریا، آفریقای جنوبی دارد. منحصربه فرد بودن آن در برنامه ریزی های در ارتباط با ساختار باغ وحش نهفته است. یک قسمت عموما از زمین های هموار تشکیل شده است و قسمت دیگر کمی تپه ای است و این قسمت ها توسط رودخانه Apies که از باغ وحش عبور می کند، جدا می شوند. در اینجا می توانید از حیات وحش غنی آفریقای جنوبی دیدن کنید. با طیف گسترده ای از گونه های نگهداری شده در باغ وحش و تعداد کل حیوانات حدود ۹۰۰۰ مورد است. این باغ وحش یکی از محبوب ترین باغ وحش های جهان است.


باغ وحش لندن، قدیمی ترین باغ وحش علمی جهان
باغ وحش لندن نه تنها در بین بزرگترین باغ وحش های جهان قرارگرفته بلکه قدیمی ترین باغ وحش علمی جهان است که به صورت انحصاری برای تحقیقات علمی در سال ۱۸۲۸ تاسیس شده است. این باغ وحش هم برنامه اقدامات حفاظتی را اجرا می کند و در سال ۱۸۴۷ برای عموم مردم افتتاح شده و فقط در ۳۶ جریب زمین ۱۶ هزار حیوان را در خود جای داده است.


باغ وحش سن دیگو
این باغ وحش کالیفرنیا، یکی از باغ وحش های کمیاب برای نگهداری و پرورش پاندای غول پیکر است. اعتقاد بر این است که سن دیگو یکی از بهترین و بزرگترین باغ وحش های جهان است. با مساحت تقریبی ۱۰۰ هکتار، چندین گونه و زیرگونه از حیوانات را در خود جای داده است. این باغ وحش نه تنها در زمینه حفظ و محافظت از حیوانات وحشی فعالیت می کند، بلکه نمایشگاهی را برای هر حیوان در فضای باز بوجود آورده است.


باغ وحش هنری دورلی، بزرگترین صحرای سرپوشیده جهان
باغ وحش Henry Doorly واقع در نبراسکا حدود ۱۷ هزار حیوان را اسکان داده است و یکی از بزرگترین باغ وحش های جهان در نظر گرفته می شود که در سال ۱۸۶۴ ساخته شده است. دارای بزرگترین مجموعه گربه در جهان و بزرگترین صحرای سرپوشیده جهان است. در اینجا می توان گنبد ژئودزیکی لعاب دار و دیدنی که گفته می شود بزرگترین گنبد جهان است را مشاهده کرد. این خصوصیت های منحصربه فرد و خارق العاده باغ وحش Henry Doorly را به یکی از معروف ترین باغ وحش های جهان تبدیل نموده است.


باغ وحش مسکو در بین قدیمی ترین باغ وحش های اروپا
باغ وحش مسکو یکی از قدیمی ترین باغ وحش های اروپا، بزرگترین باغ وحش در روسیه و محل زندگی ۶۰۰۰ حیوان است، این باغ وحش یک نمونه برجسته از توسعه در گذشت زمان است. با بازسازی باغ وحش در دهه ۱۹۹۰ مکانی برای یک آکواریوم جداگانه و یک نمایشگاه شیر دریا بوجود آمده است. این مکان همینطور دارای جاذبه های مختلفی است که فقط مخصوص کودکان است و دارای یک پل پیاده روی است که قسمت های مقابل باغ وحش را به هم متصل می کند.


باغ وحش پکن، بزرگترین مجموعه حیوانات در چین
این مکان یکی از برترین باغ وحش های جهان است. باغ وحش پکن اهمیت زیادی برای اقوام چینی دارد و در سال ۱۹۰۶ در زمان حکومت سلسله چینگ تاسیس شد. این باغ وحش بیشتر از ۹۵۰ گونه حیوان را در خود جای داده و بزرگترین مجموعه حیوانات در چین است. در این مکان می توان حیوانات کمیاب مانند پانداهای غول پیکر و ببرهای جنوب چین را مشاهده کرد.


باغ وحش اوکلند با یک بیمارستان بزرگ دامپزشکی
باغ وحش اوکلند، یکی از بزرگترین باغ وحش های جهان است چونکه حیوانات را در زیستگاه های طبیعی خود نگهداری می کند. این باغ وحش با مساحت ۱۰۰ هکتار گسترش یافته و میزبان حدود ۶۶۰ حیوان است. علاوه بر این، آنها یک بیمارستان دامپزشکی ۱۷ هزار فوت مربع تاسیس کردند که یکی از بزرگترین بیمارستان ها در شمال کالیفرنیاست. این مکان در بین بزرگترین پارک جانورشناسی در جهان قرار گرفته است.


باغ وحش چستر، اقامتگاه کمیاب ترین حیوانات
باغ وحش چستر یکی از بزرگترین باغ وحش های جهان است که در چشایر انگلیس واقع شده است. مساحت آن ۱۲۵ هکتار است و در سال ۱۹۳۱ توسط خانواده George Mottershead راه اندازی شد. ازنظر تعداد حیوانات، یکی از بزرگترین باغ وحش ها در جهان با بیشتر از ۲۱ هزار حیوان در ۵۰۰ گونه یا بیشتر است. همینطور اقامتگاه حیوانات در آستانه انقراض است.


باغ وحش سنت لوئیس، نوآوری در حفاظت از حیات وحش
باغ وحش سنت لوئیس در سال ۱۹۱۰ با تشکیل انجمن جانورشناسی سنت لوئیس رسما راه اندازی شد. این باغ وحش با مأموریت ارتباط مردم با حیوانات شکل گرفت. در آن بیشتر از ۱۷ هزار حیوان ازجمله چندین گونه نادر و در معرض انقراض قرار دارند. از خصوصیت های این باغ وحش این است که از انواع روش های ابتکاری برای حفاظت از حیات وحش و مدیریت حیوانات استفاده می نماید. باغ وحش در ۹۰ هکتار زمین گسترده شده است و دارای زیستگاه های زنده حیوانات، نمایشگاه های حیوانات، جاذبه های دیدنی، فضای غذاخوری و خرید است.


نکاتی برای بازدید از باغ وحش ها
در اینجا چند نکته برای بازدید از باغ وحش ها و همینطور یادآوری موارد ضروری عرضه شده است:
به مرزها احترام بگذارید و هیچگاه وارد محوطه حیوان نشوید. ورود به این مناطق می تواند شما و حیوانات را به شدت در معرض خطر قرار دهد.
هیچگاه به حیوانات چیزی ندهید. تغذیه حیوانات تا زمانی که تحت نظارت و غیر زمان فعالیت تغذیه باغ وحش باشد، کاملا ممنوع می باشد.
در اطراف محل زندگی حیوانات زباله نریزید و مواد زائد را در سطل زباله قرار دهید.
در باغ وحش موسیقی پخش نکنید چون می تواند مشکلاتی را هم برای بازدیدکنندگان و هم برای حیوانات ایجاد نماید.
زیستگاه طبیعی را به هیچ وجه از بین نبرید.
با خود مواد غذایی حمل نکنید و در فضای باغ وحش آنرا میل نکنید.
استعمال دخانیات در باغ وحش ها کاملا ممنوع می باشد.
حمل اشیاء تیز و آتش زا کاملا ممنوع می باشد.
هیچگاه حیوانات را اذیت نکنید و قفس ها یا دیواره های شیشه ای را دست کاری نکنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین و مقررات خاص به وبسایت های باغ وحش ها مربوطه رجوع کنید.
منابع

wowtravel.me

triponzy.com

holidaynomad.com

mapquest.com

traveltriangle.com

english-online.at

oregonzoo.org

faunalytics.org
منبع:

1399/11/12
20:50:10
0.0 / 5
847
تگهای خبر: آب , آتش , آزاد , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه