در دیدار فعالان رسانه ای ارسباران با مدیركل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی مطرح شد؛

ضرورت توجه ویژه به حفظ محیط زیست قره داغ

ضرورت توجه ویژه به حفظ محیط زیست قره داغ فعالان رسانه ای و محیط زیست ارسباران با مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی دیدار و بر ضرورت توجه ویژه به حفظ محیط زیست قره داغ تاکید نمودند.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، این دیدار که بامداد جمعه با میزبانی اداره کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی برگزار شد، دغدغه ها و مسائل زیست محیطی منطقه قره داغ (ارسباران) با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، معاونین اداره کل و فعالان رسانه ای و محیط زیست منطقه مطرح و درباره موضوعات مختلف زیست محیطی بحث و گفت و گو شد.
منطقه قره داغ به سبب داشتن اکوسیستمی منحصر به فرد، وجود ذخایر غنی معدنی، رویشگاه گسترده ترین پهنه ی جنگلی شمالغرب کشور، داشتن تنوع زیستی بسیار و پارک های ملی، مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع از اهمیت زیست محیطی بسیاری برخوردارست بطوریکه قسمتی از این منطقه به سبب ارزش های اکولوژیکی فراوانی که دارد بعنوان ذخیره گاه بیوسفر در یونسکو ثبت شده است.
با توجه به این مساله فعالان رسانه ای و محیط زیست منطقه قره داغ در دیداری صمیمی با مدیرکل و معاونین اداره ی کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی درباره مسائل و مشکلات زیست محیطی منطقه ی قره داغ (ارسباران) به بحث و گفت و گو نشستند. در این دیدار ابتدا مسائل کلی زیست محیطی منطقه ی قره داغ (ارسباران) مطرح و سپس موضوعات موردی شهرستان های منطقه بررسی گردید.
محیط زیست و طبیعت مرز و جغرافیا نمی شناسد
امیر یوسفیان، فعال رسانه ای و محیط زیست منطقه ارسباران موضوعات کلی محیط زیست منطقه ی قره داغ (ارسباران) را بیان کرد و با اشاره به اینکه محیط زیست و طبیعت مرز و جغرافیا نمی شناسد و این مساله می طلبد تا در این چرخه همه انسان ها همدل و یکصدا از محیط زیست حفاظت و حمایت کنند.
وی در ادامه اضافه کرد: منطقه قره داغ به سبب داشتن ارزش های اکولوژیکی بسیار و یکپارچه و دارا بودن تجانس تاریخی و فرهنگی، بایستی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی همین طور درباره موضوعاتی همچون مسئله ی ثبت جهانی جنگل های قره داغ (ارسباران)، اعطای مجوز به اکتشافات معدنی و آلودگی های زیست محیطی توسط معادن، لزوم تحقیقات و برنامه ریزی های دقیق جهت فراهم کردن فضایی برای همکاری بیشتر مردم بومی و استفاده از دانش و تجربه جوامع محلی برای حفظ منابع زیستی و مقابله مؤثر با چالش های زیست محیطی، استفاده از ظرفیت های منطقه در امتداد بهره گیری از توریسم تخصصی مبتنی بر حفاظت و پشتیبانی از محیط زیست و کاهش صدمات توریسم انبوه و غیر ضابطه به طبیعت سوالاتی را بیان نمود.

منطقه ارسباران در کمربند جهانی طلا و مس قرار گرفته است
حسن عباس نژاد مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان شرقی نیز در این نشست از توجه فعالان رسانه ای و محیط زیست منطقه قره داغ به محیط زیست قدردانی کرد و در پاسخ به سوالات مطرح شده توسط فعال رسانه و محیط زیست منطقه اظهار داشت: خیلی از دغدغه هایی که بیان کردید جزو دغدغه های ما نیز هست. درباره مسئله ی معدن و صنایع معدنی، توجه به این نکته لازم است که منطقه ارسباران در کمربند جهانی طلا و مس قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: در طرفی مسئله ی معدن در کشور ما که کشوری در حال توسعه است بعنوان پتانسیلی شناخته می شود که می تواند در توسعه و نه رشد تأثیر گذار باشد. پس خیلی از برنامه ریزی ها بر این محور تنظیم شده اند که منطقه ارسباران می تواند قابلیت بسیاری در تحرک اقتصادی و اجتماعی منطقه و حتی کشور داشته باشد. به عبارتی در دید عموم ما می توانیم به معادن بعنوان یک ظرفیت بسیار بالای اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و حتی سیاسی نیز بنگریم که معادن در جامعه و منطقه اشتغالزایی کرده و ثروت تولید کنند.
وی افزود: بهره برداری از معادن بدون توجه و رعایت ملاحظات زیست محیطی خطری مهمست و از طرفی دیگر عدم بهره برداری از معادن نیز به سبب مقابله با راهکارهای توسعه خطری دیگر برای منطقه است. کسب درآمد از معادن بدون توجه به مسائل زیست محیطی منجر به تهدید سلامت مردم و تخریب محیط زیست می شود اما نبود اقتصادی پویا نیز خود منجر به تخریب های زیست محیطی خواهد شد.
عباس نژاد اضافه کرد: البته ما نبایستی محیط زیست را فدای اقتصاد نماییم چونکه چنین اقتصادی خود تبدیل به مشکل اقتصادی خواهد شد و نمونه ی این مساله را در طرح های اقتصادی گسترش کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه به خوبی تجربه کرده ایم و این یعنی ایجاد یک اختلال در اکوسیستم به خلل مختلفی منتهی می شود. اگر ما در حفاظت از جنگل های ارسباران و مراتع منطقه کوتاهی نماییم نه فقط جنگل ها را از دست داده ایم بلکه منابع آبی لطمه خواهند دید و حتی بارش ها کاهش شایان توجهی خواهند داشت.

در کارهای معدنی باید استانداردهای زیست محیطی لحاظ شود
وی اظهار داشت: حال ما نیز بیاییم و بگوییم که از معادن بهره برداری نخواهیم کرد دروغ گفته ایم اما ذکر این نکته الزامی است که در کارهای صنایع معدنی بایستی حتما استانداردهای زیست محیطی لحاظ شوند، یعنی ما به جد باید دنبال توسعه پایدار باشیم. ما با معدن مخالف و موافق هم نیستیم اما سیاست اداره کل بر این است که تضامین لازم جهت رعایت قوانین زیست محیطی ستاندن شود.
وی در ادامه در رابطه با بهره گیری از ظرفیت های جوامع محلی و بومنشینان اظهار داشت: ما اگر بتوانیم ارتباطات خودمان را با جوامع محلی افزایش دهیم و از آنها آموزش بگیریم و آموزش نیز دهیم می توانیم نقاط قوت مان را در کارآ بودن اقداماتمان افزایش دهیم. در استفاده از تشکل های نیز باید از ظرفیت هایمان نهایت همکاری را داشته باشیم.، البته در این میان باید ملاحظات قانونی و حدود و اختیارات تشکل ها به خوبی تبیین و تشریح شود تا خدایی ناکرده اعضا و تشکل با مشکل روبه رو نشوند. مثلاً ما به سبب محدودیت های قانونی نتوانستیم از تشکلی که با یکی از شکارچیان درگیر شده بود حمایت های لازم را انجام دهیم.
وی اظهار داشت: ما در رابطه با جوامع محلی و برنامه های آموزشی با عشایر نیز نتوانسته ایم اقدامات مؤثری را انجام دهیم و دلیل این امر مشکلات مالی اداره کل محیط زیست است.
عباس نژاد در ارتباط با موضوع گسترش گردشگری نیز اضافه کرد: بعنوان مثال تالاب کانی برازان در استان آذربایجان غربی که با کوشش های بنده و همکارانمان بعنوان تالاب بین المللی در سایت کنوانسیون رامسر ثبت شده است، میان دو روستا واقع شده است. در آن زمان خیلی از روستاییان از ما گلایه داشتند که چرا اجازه می دهید تالاب آبگیری شود و اراضی کشاورزی ما زیر آب برود. تا اینکه با برنامه ریزی های انجام شده و مساعدت هایمان و فعال سازی سایت های پرنده نگری و با همکاری تشکل منطقه ای، سبب رونق گردشگری و در نتیجه حفاظت از تالاب و محیط زیست شد و خود مردمان آن دو روستا حافظان اصلی آن تالاب شده اند. اجرای چنین طرح هایی در منطقه ارسباران نیز امکان پذیر است چونکه منطقه پتانسیل های بسیاری در توسعه ی گردشگری دارد.
ابوالفضل پورحسینقلی یکی از فعالان رسانه ای در حوزه محیط زیست نیز با تاکید بر اینکه قره داغ دارای یک روح واحد است و توجه به محیط زیست منطقه مستلزم توجه به محیط زیست همه شهرستان های آنست.
وی با این پرسش که آیا اداره کل محیط زیست با سیاسی کاری ها و فشارهای سیاسی در تصمیم گیری برای تغییرات مدیریتی کنار می آید و محیط زیست را فدای منافع سیاسی می کند، به وضعیت سیستم فاضلاب شهری کلیبر پرداخت و خواهان رسیدگی به موضوع مدیریت پسماندها در شهر کلیبر شد.
پورحسینقلی در ادامه خواهان فراهم کردن فضایی جهت ایجاد روح جمعی برای مقابله با تخریب ها و آلودگی های زیست محیطی شد و در آخر سخنانش اظهار داشت: ما نیز در سیاستگذاری های زیست محیطی و فرهنگسازی ها برای محیط زیست توسط اداره ی کل همراه هستیم و خواهیم بود.
در ادامه این دیدار مرتضی خضوعی فعال رسانه ای منطقه قره داغ با اشاره با این نکته که دغدغه های مطرح شده از جانب روزنامه نگاران و فعالین محیط زیستی منطقه با در نظر داشتن واقعیتت های موجود مطرح می شوند، اظهار داشت: ما با علم بر محدودیت ها و مشکلات سازمان حفاظت از محیط زیست و وضعیت کلی حاکم بر محیط زیست کشور به مشکلات موجود می پردازیم و در عین اینکه منتقد وضعیت موجود هستیم اما واقعیت های میدانی و محدودیت های موجود را نیز مدنظر داریم.

این فعال رسانه در ادامه با بیان شرایط و اهمیت خاص منطقه ارسباران باتوجه به اکوسیستم منحصربفرد آن و وجود معادن گوناگون در منطقه اضافه کرد: ما رویاپردازانه به مسائل نگاه نمی نماییم و تنها خواهان توجه ویژه به مسائل محیط زیستی این منطقه همسطح با اهمیت خود منطقه ارسباران هستیم.
وی در ادامه با انتقاد از عملکرد اداره محیط زیست اهر و با اشاره به برخی مشکلات محیط زیستی منطقه ازجمله محل دپو زباله شهری اهر و برخی مسائل درباب سدهای موادباطله معادن فعال در منطقه اظهار داشت: باتوجه به این مصادیق، سازمان حفاظت از محیط زیست همیشه یک گام از رسانه ها و فعالین محیط زیستی عقب است و در این موارد پس از بازتاب مشکلات در رسانه ها به موضوع ورود کرده است.
این روزنامه نگار اهری درباب فعالیت معادن در منطقه نیز اضافه کرد: ما به هیچ عنوان مخالف فعالیت معادن و توسعه اقتصادی نیستیم چون امری اجتناب ناپذیر است، بلکه ما خواهان حرکت در راه توسعه پایدار با درنظر داشتن اولویت ها و دغدغه های محیط زیستی و فرهنگی و اجتماعی هستیم. معادن علاوه بر کمک به توسعه اقتصادی منطقه و ایجاد اشتغال می توانند در حوزه محیط زیست و مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز سرمایه گذاری هدفمند انجام دهند که اگر این مهم عملی شود ما نیز پشتیبان این حرکت خواهیم بود.
علی مرادی عکاس و فعال محیط زیست نیز مسئله ی آلودگی رودخانه ایلیقینا چای بواسطه فعالیت مس سونگون را اشاره کرد و خواهان ایجاد زیرساخت ها و مراکز آموزشی جهت پژوهش های زیست محیطی ارسباران در کلیبر شد.
وی همین طور باتوجه به بودجه ی کم ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان های منطقه پیشنهاد کرد تا شرایطی فراهم گردد معادن جهت تحقق توسعه ی پایدار به کمک محیط زیست بیاییند.
در ادامه یعقوب زمانی دبیر تشکل زیست محیطی آوای طبیعت ارسباران نیز از مسائل مهم منطقه خصوصاً آلودگی رود ارس در شهرستان خداآفرین نکاتی را بیان نمود.
وی همین طور اظهار داشت: با عنایت بر اینکه بنده در کسوت معلمی هستم، پیشنهاد می شود تا همکاریهای مستمری میان ادارات محیط زیست و مدارس برقرار شود. از سویی دیگر ما به هنگام تابستان در ییلاقات چیچکلو شهرستان ورزقان حضور می یابیم و می توانیم با تعامل با ادارات محیط زیست در پیشبرد بهتر امور مؤثر باشیم.

احیای نسل مارال در پارک جنگلی فندقلو
پس از اختتام پرسش ها و مسائل گفته شده توسط فعالان رسانه ای و محیط زیست منطقه ی قره داغ (ارسباران) داود غنی پور، معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی در ارتباط با مباحث مطروح حوزه محیط طبیعی اظهار داشت: جنگل های ارسباران هیچ گاه جزو منطقه ی جنگل های هیرکانی محسوب نمی گردد و دارای اکوسیستم متفاوتی با یکدیگر هستند و برنامه های اجرا شده نیز در همین راستا است.
وی افزود: ما می توانیم با تعریف نماد در منطقه نوعی همکاری و یکپارچه سازی در قالب حفاظت محیط زیست عمل نماییم و سیاست های ما همه در راه تعامل وهمکاری با نیروهای مردمی است. در ارتباط با موضوع گردشگری در محیط طبیعی نیز برنامه ریزی های لازم با همکاری اداره کل صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است و امیدواریم نتایج خوبی حاصل شود.
غنی پور درادامه اشاره کرد: در ارتباط با برخی موضوعات نیز مسئله بیشتر میان سازمانی است و بایستی همه ی نهادها با همکاری یکدیگر، حفاظت از محیط زیست را اولویت خویش قرار دهند.
وی در ادامه سخنانش اضافه کرد: مسئله ی احیای نسل مارال در پارک جنگلی فندقلو جزو اصلی ترین برنامه هایمان است و این سایت بعنوان گله ی پشتیبان برای آینالو در نظر گرفته ایم که به سبب وجود مشکلات مالی این پروژه هنوز بطور کامل تکمیل نشده است.
وی درباره ایجاد زیرساخت های پژوهشی برای ارسباران اظهار داشت: مرکز مدیریت ارسباران در منطقه عاشقلو در حال راه اندازی است.
در اختتام نیز رضا فدایی، معاون محیط انسانی اداره کل نیز توضیحاتی را در ارتباط با دغدغه های فعالان منطقه ارائه کرد و اظهار داشت: متأسفانه آلودگی هایی در ایلقینا چای به صورت مقطعی به وجود می آید که آن هم به سبب منشأ طبیعی و روباز بودن کارهای معدنی است که هنگام بارش باران موادی سرازیر رودخانه می شود اما خوشبختانه آلودگی های ایلقینا چای به ارس نمی رسد و رودخانه خودپالایی می کند. البته ما نیز برخوردهایی نیز با معدن مس سونگون انجام داده ایم. معدن مس انجرد و سد مواد باطله نیز توسط ما بررسی شده است.
مدیر اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی در خاتمه این جلسه ضمن تشکر از حضور فعالان رسانه ای و محیط زیست منطقه و بیان دغدغه هایشان، به موضوع رود ارس اشاره نمود و اظهار داشت: از با اهمیت ترین موضوعاتی که حساسیت ویژه ای برایمان دارد موضوع آلودگی رود ارس است و کارگروه ویژه ای جهت بررسی این مساله توسط استانداری تشکیل شده است و پایش های مستمری انجام می شود.
وی در ادامه خواهان همکاری هرچه بیشتر رسانه ها و مردم با ادارات محیط زیست شد و با سیاستگذاری های مناسب و اجرای طرح های زیست محیطی از تخریب ها و آلودگی های احتمالی جلوگیری شود تا نسل حاضر و آتی محیط زیستی سالم داشته باشند و از تنوع زیستی مناطقی همچون منطقه ارسباران به خوبی حفاظت شود.

1399/12/03
12:14:06
0.0 / 5
798
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارش , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه