در گزارش پرشین رز مطرح شد؛

حق آبه بختگان آب رفت

حق آبه بختگان آب رفت به گزارش پرشین رز نی ریزـ شهرستان نی ریز در جنوب دریاچه بختگان قرار دارد و وضعیت نامناسب دریاچه، شرایط زیست محیطی این شهرستان را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، شرایط ویژه زیست محیطی نی ریز که روزگاری از سرسبزترین مناطق کشور بود، حالا به نحوی است که بهبود آن به یک مطالبه جدی توسط مردم منطقه و امام جمعه این شهرستان تبدیل گشته است.
حجت الاسلام سیدجواد فقیه در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مشکلات زیست محیطی نی ریز عنوان کرد: مساحت پوشش گیاهی شهرستان نی ریز ۷۵۰ هزار هکتار است که البته قبلاً بیشتر از یک میلیون هکتار بود و به علت جدا شدن یکی از مناطق در جهت تقسیمات جدید، از مساحت نی ریز کاسته شده است.
وی ضمن اشاره به تنوع پوشش گیاهی در منطقه اضافه کرد: پوشش گیاهی بخصوص مراتع و درختان به حدی قابل توجه است که در بعضی از کتب تاریخی، نی ریز به «شربتخانه استان فارس» شهرت یافته و شرایط آن در کل کشور منحصر به فرد بوده و بنه، بادام کوهی، گون های مختلف و… در این منطقه یافت می شود.
فقیه در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وضعیت کنونی دریاچه بختگان بیان نمود: متأسفانه در کنار وضعیت بدی که دریاچه بختگان از سال ۸۴ تابحال به علت اختصاص نیافتن حق آبه ها به این دریاچه دارد، مشکلات بسیاری برای تالاب بختگان بعنوان یکی از تالاب های معروف دنیا به وجود آمده است.
تخصیص حق آبه بختگان محقق نشد
امام جمعه نی ریز اضافه کرد: حق آبه نیرو باید برای بختگان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال باشد که این میزان در شرایط عادی ۷۰۰ میلیون متر مکعب و در خشکسالی ۳۴۲ میلیون مترمکعب است که از سال ۸۴ این مورد رعایت نشده و بختگان الان خشک شده است.
وی افزود: این حق مردم و موجودات زنده پیرامون بختگان است و نباید از این نعمت محروم باشند این در شرایطی است که متأسفانه برای صنایع مختلف و آلاینده، کشاورزی و… آب زیادی تخصیص داده شده و بعضی از مسؤلان هم نسبت به این مورد بی تفاوت شده اند.
امام جمعه نی ریز ضمن اشاره به اینکه خشک شدن بختگان سبب بیماری هایی همچون بیماری های تنفسی شده است، اظهار داشت: حدود ۲۵۰ استعلام معدن به اداره منابع طبیعی شهرستان نی ریز رسیده و حدود ۱۵ مورد آنها واگذار شده و مشکلی که وجود دارد این است که اصل واگذاری با کمیته ای به نام کمیته تعامل است.
وی افزود: این کمیته در سطح استان تشکیل شده و سه نفر از اعضای این کمیته از اعضای صنعت و معدن، دو نفر از استانداری و تنها یک نفر از منایع طبیعی هستند و مشخص است با این وضعیت اگر بخواهند معدنی را واگذار کنند، وضعیت آرا به چه شکل خواهد بود و نکته جالب این است اغلب ثبت های انجام شده برای این همه معدن، به نام افراد غیربومی است و این یعنی، بهره برداری از این ثروت های طبیعی در دست افراد غیربومی است.
فقیه خاطرنشان کرد: آلایندگی هایی که ایجاد می شود مضرات زیادی را برای پوشش های گیاهی، خاک، کوه، زمین و مردم به همراه دارد و حتی گاهی اوقات مردم این مورد را بیان می کنند که خاک و منابع را می برند ولی چیزی به ما نمی رسد و کمکی به ما نمی گردد.
کمبود نیروی حفاظت از منابع طبیعی در نی ریز
امام جمعه نی ریز در مورد بعضی از گونه های گیاهی که در این شهر در حال انقراض است، اظهار داشت: کارشناسان بهتر می دانند که انقراض بعضی از این گونه ها، آینده طبیعت این شهرستان را گرفتار مشکل می شود.
وی افزود: منابع طبیعی نی ریز با وجود همه این مشکلات، با کمبود شدید نیرو مواجه می باشد به نحوی تنها هفت نیروی کار دارد که شبانه روز در حال مراقبت از منابع طبیعی شهرستان هستند و این تبعیض در نی ریز کاملاً به چشم می خورد؛ چونکه در سایر شهرستان ها نیروهای بیشتری به کار گرفته شده اند.
فقیه در مورد منطقه حفاظت شده «بهرام گور» که در معرض نابودی است، اظهار داشت: این منطقه که ۴۰۸ هزار هکتار منطقه حفاظت شده در جوار استان های فارس، کرمان و یزد است، دارای ۳۲ هزار هکتار پارک ملی به نام «قطرویه» است که در ۴۰ کیلومتری شرق نی ریز واقع شده و حیات وحش آن دارای میش، قوچ، بز، روباه، تیهو و گور ایرانی بوده که به خاطر وجود معادن گوناگون و اکتشافات بیشتر از ظرفیت منطقه، در معرض نابودی است.
وی بیان نمود: این اکتشافات سبب شده در این منطقه مهم، کوه ها خراشیده شده و ماشین های سنگین که در حال کار در منطقه هستند به پوشش گیاهی صدمه رسانده و سبب تخریب محیط زیست جانوران منطقه شوند همینطور صدایی که به خاطر این اکتشافات در منطقه ایجاد می شود هم سبب صدمه به سیر بذرافشانی گیاهان و درختچه ها شده است.
امام جمعه نی ریز افزود: در جوار شهرستان هم واحدهای سنگ بری گوناگونی بوجود آمده و معادن مختلف در مجموع سبب تخریب پوشش گیاهی شده اند.
مسئولان رفع مشکلات محیط زیست را اولویت برنامه های خود قرار دهند
وی ضمن اشاره به اینکه انسان از این شرایط متأثر می شود، عنوان کرد: ایران جزو کشورهای سراسر سرسبز دنیا محسوب نمی گردد اما به تعبیری، می تواند یک ایران کوچک باشد. ما مناطقی را در نی ریز داریم که شرایط چهار فصل دارند ولی علیرغم این وضعیت منحصر به فرد، همت و دلسوزی مورد نیاز برای پیشگیری از تخریب محیط زیست را در برخی از مسؤلان نمی بینیم.
فقیه تصریح کرد: بعنوان یک روحانی فعال در این شهر از رسانه ها و افراد تأثیرگذار دعوت می کنم با عنایت به سفارش های رهبر معظم انقلاب در مورد محیط زیست و تاکید ایشان برای داشتن محیط زیست، اولویت خویش را بحث در مورد محیط زیست قرار دهند.


وی افزود: در قرآن کریم، روایات و تعابیری زیادی برای منابع زیستی مطرح شده اما به قدری مسائل محیط زیست عادی شده که حتی در پیچ و خم اعتبارات هم گم می شود و حتی نی ریز که مُشک ریز ایران بود، امروز با مشکلات جدی در حوزه محیط زیست روبرو شده است.
فقیه با اشاره به اینکه برخی مردم هم نسبت به قطع درختان بی تفاوت شده اند، اظهار داشت: برخی با این که به برکت خون شهدا به جایی رسیده اند، به جای اینکه مطالبات رهبری و مردم را پیگیری کنند، نسبت به این موضوعات توجه لازم را ندارند.
کارخانه سیمان برای ۱۱۵ نفر شغل ایجاد و ۶۰۰ نفر را بیکار کرد
وی ضمن اشاره به تخریب محیط زیست توسط بعضی از کارخانه های فعال در منطقه اظهار داشت: به صورت مثال کارخانه سیمان خاکستری در کنار شهرستان قرار گرفته که مدتی پیش به خاطر شرایط بدی که برای مردم بوجود آورده بود به حکم دادستانی تعطیل شد و با وجود مخالفت هایی که وجود داشت، این کارخانه بوجود آمد و حدود ۱۱۵ نفر مشغول به کار شدند اما متأسفانه با شاغل شدن این تعداد از افراد در کارخانه سیمان، حدود ۶۰۰ مرتع دار بیکار شدند.
فقیه اظهار داشت: ما با اشتغالزایی مخالف نیستیم، ولی اگر می خواهیم کسی را شاغل نماییم نباید شخص دیگری را از کار بیکار نماییم. برخی حتی ما را به پیگیری نکردن این مورد تشویق می کردند و حتی نسبت به مخاطرات احتمالی به ما اخطار می دادند.
وی ضمن اشاره به سخنان رئیس قوه قضائیه که بارقه امیدی را در دل همه علاقه مندان به مبحث ایجاد کرد، اضافه کرد: ما از مسؤلان دادگستری شهرستان نی ریز توقع داریم که مدافع محیط زیست باشند. برخی اوقات همکاریهای لازم به بهانه داشتن مجوز توسط بهره برداران صورت نمی گیرد بعنوان مثال در منطقه ده فاضل که نزدیک شهرستان است، کارخانه ای در حال تولید رینگ خودرو است و ایستگاه گاز و ایستگاه برق و شهرک صنعتی هم در این منطقه فعال می باشند.
فقیه افزود: معادنی هم قرار بود در این مکان راه اندازی شود و همه اینها در حالی است که چندین گونه از گیاهی در این منطقه در حال انقراض است. علاوه بر این، زباله و فاضلاب های مرکز شهرستان هم به این منطقه ریخته می شود که منظره بسیار بدی بوجود آورده که امیدواریم با عنایت به فرمایشات آیت الله رئیسی، این مجوزها باطل شود.
طرح مشکلات زیست محیطی نی ریز در خطبه های نمازجمعه
فقیه در مورد عکس العمل مسؤلان به طرح مشکلات مردم در خطبه های نماز جمعه خاطرنشان کرد: بنا بر وظیفه دینی خود چند بار به مسؤلان این مورد را تذکر دادیم اما به خاطر اعتنا نکردن به این مورد مجبور شدیم در خطبه های نماز جمعه این مورد را مطرح نماییم.
وی خاطرنشان کرد: مردم این منطقه مردمی انقلابی و ولایتمدار بوده و مرتعداری و کشاورزی شغل آبا و اجدادی آنهاست و اگر بخواهیم این طور با روستاها برخورد نماییم، روستاها خالی از سکنه می شود و این نقطه ضعفی برای جهش تولید و اقتصاد مقاومتی در منطقه خواهد بود.
فقیه ضمن اشاره به شادمانی مردم از طرح مشکلاتشان در خطبه های نمازجمعه اظهار داشت: در جامعه به خصوص در فضای مجازی مردم نسبت به این مورد ابراز خرسندی کردند و امیدواریم روحانیون، مبلغان، ائمه جمعه و.... در تریبون های مختلف در مورد محیط زیست صحبت کنند.
وی خاطرنشان کرد: همه ما باید این مطالبه رهبری را جدی تر دنبال نماییم که مطرح کردن این مورد هم سبب دلگرم تر شدن مردم می شود البته افرادی که منافعی دارند و به عناوین مختلف دنبال تخریب محیط زیست هستند، از این مورد ناراحت می شوند.


منبع:

1399/12/08
00:02:07
0.0 / 5
960
تگهای خبر: آب , باد , بیماری , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه