روحانی در مراسم روز درختكاری:

نیاز چوب كشور از مسیر زراعت تامین شود

نیاز چوب كشور از مسیر زراعت تامین شود به گزارش پرشین رز رئیس جمهور در مراسم روز درختکاری اظهار داشت: باید نیاز چوب کشور از مسیر صحیح زراعت چوب تامین شود که این مهم به درآمدزایی، اشتغال زایی، ثروت آفرینی و هوای پاک کمک می نماید.به گزارش پرشین رز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیس جمهور روز پنجشنبه و در آستانه روز ملی درختکاری و هفته منابع طبیعی، یک اصله نهال سیب در محوطه باغ گیاه شناسی ملی ایران غرس کرد.
حجت الاسلام حسن روحانی بعد از کاشت نهال در سخنانی با تاکید بر اینکه حفظ و گسترش درختان و مراتع کشور به مفهوم امنیت غذایی و ملی است، گفت: روز درختکاری و هفته منابع طبیعی برای آگاه سازی جامعه به ویژه نسل جوان نسبت به اهمیت درخت و مرتع، حفظ آب و خاک و سالم بودن هوای تنفس بسیار حائز اهمیت می باشد.
روحانی با اشاره به اینکه روز ملی درختکاری یک روز نمادینی است که نباید تنها در یک روز به دنبال کاشت درخت باشیم، افزود: درخت مایه حیات و نشاط و زندگی بشر است و برای شهرها و روستاها زیبایی می آفریند.
رئیس جمهور همین طور به خدمات و اقدامات دولت های گذشته در زمینه حفظ محیط زیست و درختکاری در کشور اشاره و تاکید کرد: در دولت تدبیر و امید اقدامات بسیار ارزشمندی در زمینه حفظ آب و خاک انجام شد و در زمینه جنگل کاری از ۷۷۰ هزار هکتار به ۹۵۰ هزار هکتار رسیدیم که این روند مهم باید همچنان ادامه یابد.
روحانی ایجاد دوره های تنفس برای جنگل های کشور را بسیار مهم توصیف و اشاره کرد: حفظ درخت در کنار درختکاری باید ادامه یابد و همین طور باید جلوی درخت زدایی گرفته شود و نباید اجازه دهیم بجای باغ و درخت ساختمان سازی صورت گیرد.
رئیس جمهور با اعلان اینکه ایران ذاتاً کشوری ثروتمند است اما در طول قرن های قبل نسبت به درختکاری و درخت افراط صورت گرفت، اضافه کرد: باید نسبت به مسأله درخت نیز، احسان و نیکوکاری داشته باشیم و اجازه ندهیم جنگل هایی همانند هیرکانی که از لحاظ تاریخی و تمدنی مهم هستند از دست برود.
روحانی زراعت چوب را یکی از راه های مهم برای جلوگیری از بین رفتن جنگل ها و باغات در کشور توصیف و تاکید کرد: باید نیاز چوب کشور از مسیر صحیح زراعت چوب تامین شود که این مهم به درآمدزایی، اشتغال زایی، ثروت آفرینی و هوای پاک کمک می نماید.
رئیس جمهور ترویج زراعت چوب را یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید برشمرد و از مسئولان ذیربط درخواست نمود تا در زمینه ترویج این صنعت تلاش و اقدامات لازم را انجام دهند. همین طور از جنگل بانان بعنوان سربازان خط مقدم حراست از جنگل ها قدردانی کرد.
روحانی با تاکید بر اهمیت خاک و آب و همین طور ضرورت تلاش بیشتر برای جلوگیری از فرسایش خاک افزود: خاک و آب بسیار باارزش و غیرقابل جایگزین است.
رئیس جمهور همین طور به کوشش های دولت و وزارت جهادکشاورزی در زمینه آبخیزداری و آب خوان داری اشاره نمود و افزود: برای جلوگیری از گرد و غبار و ریزگرد چاره ای جز درختکاری نداریم و اقدامات انجام شده در استان خوزستان دراین زمینه بسیار بزرگ و حائز اهمیت می باشد.
روحانی افزود: باید همه طوایف در کشور کاری کنند که یک درخت برای آنها باشد و یک نوجوان یک درخت را به نام خود بکارد.
رئیس جمهور با اعلان اینکه کاشت درخت در دین اسلام همیشه تشویق، تاکید و ترغیب شده است، اظهار داشت: امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) در روزهایی از سال به راه اندازی قنات و درختکاری مشغول بودند و پیامبر بزرگوار اسلام (ص) در اهمیت درختکاری می فرمایند که اگر کسی احساس کرد روز قیامت نزدیک است و در حال غرس یک درخت است ابتدا باید آن درخت را بکارد.
روحانی با قدردانی از کوشش های وزارت جهاد کشاورزی برای تأسیس باغ گیاه شناسی ملی ایران، تاکید کرد: باید مردم تشویق شوند از این مکان بازدید کنند چونکه این مکان از لحاظ تنوع درختان از بخش های مختلف دنیا بسیار باارزش است و مکانی سالم و مناسب برای گردشگری و آشنایی با طبیعت است.
رئیس جمهور از صدا و سیما درخواست نمود تا با پخش برنامه های مناسب مردم را به بازدید از باغ گیاه شناسی ملی ایران تشویق کند.
روحانی افزود: در سالهای شروع دولت آرزو می کردم که این مکان توسعه یابد که متأسفانه خانه سازی پیشی گرفت و جلوی توسعه این باغ گیاه شناسی گرفته شد.


منبع:

1399/12/14
22:45:00
0.0 / 5
610
تگهای خبر: آب , امنیت , باغ , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه