گزارش پرشین رز؛

تلاش همگانی برای توسعه طلای سبز در استان مركزی

تلاش همگانی برای توسعه طلای سبز در استان مركزی باتوجه به کاهش سرانه جنگل در استان مرکزی باید برای توسعه جنگل کاری کوشش کرد و این مهم تلاش همگانی و عزم عمومی را می طلبد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها- فریده خدادادی: جنگل کاری در ایران از گذشته مرسوم بوده است و تا حالا ادامه دارد. جنگل همیشه با فواید بسیاری هم راه است همچون اینکه با عمل فتوسنتز با کمک برگ درختان سبز و نور خورشید، انیدریک کربنیک هوا را جذب و با کربن آن مواد آلی تولید و اکسیژن آنرا آزاد کرده و به پاک سازی و سالم سازی هوا کمک می کنند. جنگل ها با کنترل آب های هرز از حرکت سریع آب های سیل آسا جلوگیری و مانع از فرسایش خاک می شوند.
در استان مرکزی نیز همه ساله سنت حسنه کاشت نهال با مشارکت علاقه مندان این حوزه برگزار می گردد بطوریکه همگان با تلاش همگانی اهتمام در افزایش توسعه فضای سبز و زیست بوم خود دارند. با اهمیت خاصی که جنگل در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در هر جامعه ای داراست باید به طریق اصولی و صحیح و منطقی از آن برداشت کرد تا در دراز مدت و بطور مستمر بتوان از کلیه مواهب آن بهرمند شد.

در این زمینه خبرنگار مهر با چند نفر از مردم و استقبال بی نظیر آنها در نهالستان ها هنگام تحویل نهال به گفت و گو پرداخته است.
یک شهروند اراکی اظهار داشت: من هنگام دیدن درختان زنده می شوم به نظر من درختان حیات بخش هستند.
رضا کرمی بیان کرد: هر سال اسفند ماه این رسم زیبای کاشت نهال را انجام می دهم از گذشته این کار زیبا در خانواده ما مرسوم بوده است.
چقدر زیباست که هر فردی یک درخت از خود به یادگار بگذارد
زهرا امیدی دیگر شهروند اراکی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: به کاشت نهال واقعاً علاقمند هستم و همه را به این انجام این کار تشویق می کنم چقدر زیباست که هر فردی یک درخت از خود به یادگار بگذارد.
وی بیان کرد: کاشت نهال یک بخش قضیه است اما حفظ و نگهداری از آن نیز بخش دیگر است که همیشه باید به آن توجه کرد.
رضا تهرانی دیگر شهروند اراکی اظهار داشت: امروز با توسعه شهرنشینی می طلبد که به توسعه فضای سبز و بحث درختکاری در شهرها بیشتر توجه گردد.
وی اشاره کرد: درخت زندگی بخش است و با کاشت نهال به توسعه جنگل کمک می شود و باید برای افزایش نهالستان ها در استان تلاش شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در سالهای اخیر یکی از کارهای مهم در حوزه منابع طبیعی جنگل کاری در استان مرکزی خصوصاً در شهرهایی مانند اراک، ساوه و شازند که در معرض آلودگی هوا قرار دارند، بوده است.
عبدالحسین محمدی اضافه کرد: سال قبل در شهرستان شازند ۵۳۵ هکتار جنگل کاری، در شهرستان اراک در منطقه چپقلی ظرف دو سال ۱۲۰۰ هکتار جنگل کاری انجام شده و در پارک آب خیز کوی رضوی شهر اراک نیز یکصد هکتار جنگل کاری در حال انجام می باشد.
وی با اعلان اینکه پیگیری اعتبارات لازم برای توسعه جنگل کاری در سه شهرستان اراک، شازند و ساوه در دستور کار است، اظهار داشت: در شهرستان ساوه نیز پیمانکار در حال اجرای پروژه جنگل کاری است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی بیان کرد: با توجه به این که پروژه های جنگل کاری توسط دولت انجام می شود، پروژه های دیگری نیز باید برای توسعه فضای سبز با مشارکت مردم صورت گیرد که می توان به توسعه نهالستان و افزایش تعداد نهال در این عرصه اشاره نمود.
توزیع ۱.۳ میلیون نهال در استان مرکزی
محمدی عنوان کرد: توزیع نهال از شروع اسفند ماه سال جاری در استان مرکزی شروع شده است و یک میلیون و ۳۰۰ هزار نهال در دستور کار قرار دارد بطوریکه ۳۰۰ هزار نهال آن صنوبر و یک میلیون نهال غیر مثمر انواع گونه های مختلف افرا، زبان گنجشک و… را شامل می شود.

وی با اشاره به افزایش درخواست بخش خصوصی برای دریافت نهال عنوان کرد: یکی از هدف گذاری ها دراین زمینه حرکت به سمت تولید و توزیع ۲ میلیون اصله نهال در سال آینده است.
مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی اظهار داشت: هم اکنون نهال برای شهرداری ها، دهیاری ها و مردم تامین شده است و بازتاب کار تا به این مرحله خوب بوده است.
محمدی با اشاره به کمبود اعتبارات استان مرکزی در بخش جنگل اظهار داشت: اداره کل منابع طبیعی برای جنگل کاری در استان مرکزی نزدیک به ۴۰۰ میلیون اعتبار را برآورد کرده است این در حالیست که بیشترین اعتبار را از صندوق توسعه ملی جذب کردیم.
وی لزوم توسعه جنگل کاری را منوط به افزایش اعتبارات در این عرصه دانست و اضافه کرد: با افزایش اعتبارات از طرف سازمان برنامه در این بخش می توان اطراف شهرهای اراک، شازند، دلیجان و… جنگل کاری بیشتری انجام داد.
پایین بودن سرانه جنگل کاری در ایران
محمدی اشاره کرد: میزان جنگل کاری در ایران نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین است بطوریکه سرانه جنگل به ازای هر نفر ۲ هزار متر مکعب در کشور است در صورتیکه این رقم در استان ۴۰ متر مکعب است و قابل قیاس نیست.

وی بیان کرد: پارک های جنگلی به وجود آمده در حریم شهرها به شهرداری ها تحویل می شود و حفظ و نگهداری به آنها محول شده است و خارج از حریم بر عهده خود اداره کل منابع طبیعی استان است.
محمدی بیان کرد: ذخیره گاه جنگلی بلوط شازند که شامل ۷۰ هکتار ذخیره گاه و ۱۴۰ هکتار ضربه گیر است و امسال ۵۳۵ هکتار جنگل کاری را در این ذخیره گاه افزوده شد.
وی با اعلان اینکه دغدغه آبخیزداری شهری به سبب وجود سیلاب در حوزه های شهری است، اظهار نمود: منطقه گردشگری «گردو» اراک از حوزه های سیلابی است. برای اینکه روان آب ها در این منطقه به خاطر وضعیت خاصی که دارد وارد اراک می شود. پس در این منطقه نیز برای کنترل سیلاب ها با دقت عمل بیشتر کارهای مؤثری صورت گرفته است.
اولین پارک آب خیز استان مرکزی افتتاح شد
محمدی از افتتاح پروژه نخستین پارک آب خیز استان مرکزی در منطقه گردشگری گردو شهر اراک آگاهی داد و اظهار داشت: سطح جنگل کاری در این پارک یکصد هکتار است و با این اقدام از ورود سیلاب به شهر جلوگیری شده و آنرا کنترل کرده است و همین کنترل این نقطه را بعنوان فضای گردشگری و تفرجگاهی است.
وی اظهار داشت: ظرف دو سال آینده نیز دومین پارک آب خیز در دره شهباز شهرستان شازند نیز افتتاح می گردد.
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان شازند نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: همه ساله از ۱۵ الی ۲۱ اسفند ماه هفته منابع طبیعی نامگذاری شده است.
معرفی ۲۴۰ متقاضی کاشت صنوبر به نهالستان در شازند
محمدی بیان کرد: نخستین اقدام در سطح شهرستان شازند این بوده است که ۲۴۰ متقاضی کاشت صنوبر را تحت عنوان عملیات زراعت چوب به نهالستان برای دریافت ۱۱۰ هزار اصله نهال صنوبر رایگان معرفی گشتند.
وی اظهار داشت: تعداد ۲۲ دهیاری و شهرداری شهرستان برای دریافت ۱۱۰ هزار اصله درخت فضای سبزی تحت عنوان نهضت سبز به نهالستان استان مرکزی عرضه شدند که با کاشت این نهال تا یکصد هکتار به فضای سبز شهرستان شازند افزوده می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان شازند اظهار داشت: سال ۹۸ به مساحت ۴۰۰ هکتار جنگل کاری در سطح شهرستان شازند در محدوده ذخیره گاه جنگلی بلوط سرسختی انجام شد و سال ۹۹ در تکمیل این روند ۱۵۰ هکتار دیگر آن انجام شد.

محمدی عنوان کرد: در سطح شهرستان شازند ۲۲۰ هکتار جنگل طبیعی که مربوط به ذخیره گاه بلوط و سماق است، وجود دارد. مابقی فضای سبز به صورت دستی و مصنوعی توسط شهرداری ها و دهیاری ها به وجود آمده است.
وی عنوان کرد: باتوجه به میزان آلایندگی شهرستان شازند هر اندازه فضای سبز شهرستان توسعه پیدا کند، باز هم کم است. پتانسیل جنگل کاری به صورت طبیعی و مصنوعی در این شهرستان وجود دارد.
محمدی عنوان کرد: امسال در امتداد کاشت صنوبر و نهضت سبز با جهش خوبی نسبت به سال قبل مواجه بودیم و نسبت به سطح استان عملکرد مطلوبی برخوردار بودیم.
به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، سرانه جنگل کاری در ایران نسبت به سایر کشورها بسیار پایین است و این سرانه در استان مرکزی باوجود تهدیدات زیست محیطی که با وجود صنایع آلاینده دارد بغرنج تر است. این شرایط ایجاب می کند علاوه بر تلاش مسئولان، علاقه مندان به حوزه محیط زیست و سمن های زیست محیطی نیز برای حل این دغدغه اجتماعی با کمک مردم، مراقبت و صیانت از محیط زیست و فضای سبز و درختکاری را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنند.

1399/12/25
13:52:32
0.0 / 5
996
تگهای خبر: آب , آزاد , آلودگی , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه