اما و اگرهای یك بازدید؛

هورالعظیم از بالا آب دارد و در عمق، هیچ!

هورالعظیم از بالا آب دارد و در عمق، هیچ! پرشین رز: خوزستان کاهش بارندگی ها و در پی آن خشکسالی، در تابستان امسال شرایط بسیار سختی برای تالاب هورالعظیم ایجاد کرده و موجب مرگ ماهیان و سایر آبزیان و گاومیش ها شده است. خشکی هورالعظیم مشکلاتی نیز برای ساکنان حاشیه تالاب در تامین آب آشامیدنی دام ها ایجاد کرده است.بر اساس آنچه سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نموده، برای بهبود وضعیت هورالعظیم از چند روز پیش ۱۰۰ میلیمتر در ثانیه آب از سد کرخه به سمت پایین دست رهاسازی شده است.

صبح امروز (۱۳ تیرماه) نیز استاندار خوزستان در بازدید هوایی از تالاب هورالعظیم با اشاره به رهاسازی آب از سد کرخه اظهار داشت که ۵۰ درصد از هورالعظیم آبگیری شده است.

در مقابل اما نماینده دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بازدید هوایی انجام شده از تالاب هورالعظیم اظهار داشت: بحرانی که امروز در تالاب هورالعظیم و روستاهای اطراف آن به وجود آمده است را باید از نزدیک مشاهده کرد و بازدید هوایی از تالاب اثر چندانی ندارد، برای اینکه نمی توان به عمق فاجعه ای که در تالاب درحال اتفاق است، پی برد.

قاسم ساعدی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بازدید هوایی مسئولان از تالاب هورالعظیم مطلوب نمی باشد و بی فایده است برای اینکه وقتی از بالا به تالاب نگاه می نماییم ممکنست آب ببینیم اما عمق آب را نمی توانیم تشخیص دهیم.

وی اضافه کرد: مساله اصلی در هورالعظیم، عمق آب است. باتوجه به شرایط دمایی در خوزستان و گرمای هوا، عمق آب در تالاب باید موثر باشد و هر عمقی در تالاب پذیرفتنی نیست.

نماینده دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مسئولان به جهت اینکه از وضعیت هورالعظیم به درستی باخبر شوند باید بازدید میدانی داشته باشند و به همراه افراد خبره، فعالان محیط زیست و اصحاب رسانه، از تالاب بازدید میدانی کنند.

ساعدی اشاره کرد: بحرانی که امروز در تالاب هورالعظیم و روستاهای اطراف آن به وجود آمده است را باید از نزدیک مشاهده کرد و بازدید هوایی از تالاب اثر چندانی ندارد برای اینکه نمی توان به عمق فاجعه ای که در تالاب درحال اتفاق است، پی برد.

وی اظهار داشت: وقتی از بالا به هورالعظیم نگاه نماییم، هر جایی که حداقل آبی وجود داشته باشد، آبگیری تلقی می شود در صورتیکه از نظر مسائل زیست محیطی این امر مطلوب نمی باشد.

منبع:

1400/04/14
10:47:43
5.0 / 5
365
تگهای خبر: آب , آزاد , بارندگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه