سازمان هواشناسی هشدار داد

وزش باد خیلی شدید در شرق كشور

وزش باد خیلی شدید در شرق كشور سازمان هواشناسی با صدور هشدارهای زرد و نارنجی رنگ نسبت به نفوذ سامانه بارشی، وقوع رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید، افزایش فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه و وقوع طوفان شن اطلاع داد.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی در هشداری نارنجی رنگ نسبت به افزایش فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه و وزش باد خیلی شدید، طوفان گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و دید افقی در شمال سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان رضوی، نوار شرقی و نیمه جنوبی خراسان جنوبی از امروز تا ‍‍پنجشنبه (۴ تا ۷ مرداد) اخطار داده است.

در چنین شرایطی خیزش گردوخاک، کاهش دید، تاخیر در پروازهای احتمالی، کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد جاده ای و خسارت به سازه های موقت و محصولات کشاورزی مورد انتظار است و خودداری از تردد غیر ضروری برای تمام گروه ها، احتیاط در تردد جاده ای، محکم کردن سازه های موقت و تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره سفارش می شود.

در ادامه این هشدار، سازمان هواشناسی از نفوذ سامانه بارشی به کشور از چهارشنبه (۶ مرداد) اطلاع داده است. بر این اساس چهارشنبه (۶ مرداد) بارش شدید باران و وقوع رعد و برق همراه با وزش باد شدید موقتی و در پاره ای نقاط گرد و خاک با احتمال تگرگ در مناطق مستعد در شمال آذربایجان غربی، گلستان، گیلان و مازندران مورد انتظار است. این شرایط ‍‍پنجشنبه (۷ مرداد) در نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه شمالی خراسان شمالی، گلستان، گیلان و مازندران رخ خواهد داد.

در ادامه اخطار آمده است: طغیان رودخانه ها، جاری شدن روان آب در مسیل ها، آبگرفتگی معابر عمومی، برخورد صاعقه، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، تاخیر و یا احتمال لغو پروازها در چنین شرایطی دور از انتظار نیست ازاین رو اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، آمادگی دستگاههای اجرایی برای مقابله با خطرات احتمالی، تقویت سازه های موقتی، احتیاط در صعود به ارتفاعات و احتیاط در چرای دام ها در مراتع مرتفع سفارش می شود.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار زرد رنگ آورده است: با نفوذ سامانه بارشی در کشور از فردا (۵ مرداد) وقوع رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ در استانهای اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران و گلستان پیشبینی می شود. این شرایط جوی چهارشنبه (۶ مرداد) برای نیمه جنوبی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، غرب خراسان شمالی و ارتفاعات استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان مورد انتظار است.

در ادامه این اخطار هم آمده است: تداوم فعالیت این سامانه بارشی پنجشنبه (۷ مرداد) برای نیمه جنوبی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، نیمه جنوبی خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان و روز جمعه (۸ مرداد) برای استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گلستان، گیلان، مازندران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استانهای قزوین، زنجان، البرز، تهران و سمنان پیشبینی می شود.

در چنین شرایطی احتمال جاری شدن روان آب در مسیل ها، احتمال برخورد صاعقه و احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب و رودخانه ها وجود دارد. ازاین رو احتیاط در توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در چرای دام در مسیل ها و مناطق مرتفع، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی و تقویت سازه های موقتی سفارش می شود.

سازمان هواشناسی در ادامه نسبت به افزایش شیو فشاری همراه با تغییر توده هوا اخطار داده و آورده است: وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در نیمه جنوبی و شرقی سمنان، نیمه شرقی اصفهان، نیمه جنوبی خراسان شمالی، نیمه غربی خراسان رضوی، نیمه شرقی کرمان، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی خراسان جنوبی و یزد طی امروز و فردا (۴ و ۵ مرداد) پیشبینی می شود.

این شرایط چهارشنبه (۶ مرداد) در نیمه جنوبی و شرقی سمنان، جنوب خراسان شمالی، نیمه غربی خراسان رضوی، شرق یزد، نیمه شرقی اصفهان، نیمه شرقی کرمان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، قم، البرز، قزوین، جنوب تهران و یزد و پنجشنبه (۷ مرداد) برای نیمه جنوبی و شرق سمنان، مرکزی، قم، نیمه شرقی کرمان، نیمه غربی خراسان رضوی و نیمه جنوبی خراسان شمالی مورد انتظار است.

در این اخطار هواشناسی به خیزش گردوخاک و کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد جاده ای، احتمال خسارت به سازه های موقت و محصولات کشاورزی، غبار آلود شدن هوا اشاره و نسبت به خودداری از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره سفارش شده است.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری هم از فعالیت سامانه بارشی، بارش باران در بعضی مناطق همراه با وقوع رعد و برق و وزش باد شدید موقتی اطلاع داده است.

در این اخطار آمده است: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی چهارشنبه (۶ مرداد) در مناطق شمالی آذربایجان غربی، مناطق شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات البرز، در استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان و بنجشنبه (۷ مرداد) هم در آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز در استانهای قزوین، البرز، تهران و سمنان رخ خواهد داد.

فعالیت این سامانه بارشی روز جمعه (۸ مرداد) در مناطق شمالی آذربایجان غربی، مناطق شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات استان های تهران و سمنان ادامه می یابد و در چنین شرایطی صدمه رسیدن به محصولات کشاورزی و برخورد صاعقه به دام ها دور از انتظار نخواهد بود ازاین رو خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها با عنایت به وقوع بارش ها، برخورد صاعقه و وزش باد شدید، بسته نگه داشتن دریچه های گلخانه ها، استقامت و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، خودداری از انجام آبیاری جهت پیشگیری از سست شدن ریشه گیاهان به علت باد، خودداری از آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با عنایت به وقوع بارش ها و تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف سفارش می شود.

همچنین پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها با عنایت به رخداد بارندگی، پیشگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با عنایت به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش و وزش باد سفارش می شود.

مزارعی که در مرحله رسیدگی قرار دارند نسبت به باز کردن دهانه خروجی کرت های شالیزاری اقدام نمایند تا از ماندابی و صدمه کاهش پیدا کند. به علت وجود شرایط مساعد جهت افزایش بیماری در مزارع شالیزاری، کشاورزان نسبت به پایش بیماری «بلاست» بخصوص در مزارعی که در مرحله خوشه رفتن و شیری شدن قرار دارند، اقدام نمایند. تسریع در برداشت شالی از مزارع رسیده برنج تا روز سه شنبه (۵ مردادماه) هم سفارش می شود.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/05/05
12:30:35
5.0 / 5
189
تگهای خبر: آب , باد , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه