گزارش پرشین رز؛

زنگ خطر آلودگی هوا در تبریز

زنگ خطر آلودگی هوا در تبریز پرشین رز: سال جاری هم همچون سالهای گذشته با سرد شدن هوای شهر تبریز و افزایش مازوت سوزی در نیروگاه تبریز شاهد نواخته شدن زنگ خطر آلودگی هوا در این شهر هستیم.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- محمدرضا علی اشرفی؛ در سالهای اخیر آلودگی هوا به چالشی جدی برای همه شهرها و بخصوص کلان شهرها تبدیل گشته که بخش بزرگی از علل پیدایش این آلودگی ها در ارتباط با صنایع و نیروگاه ها می شود.
در این بین کلان شهر تبریز هم که یک شهر بزرگ صنعتی است از این معضل مستثنی نبوده و صنایع بزرگ و واحدهای تولیدی سهم بزرگی در تشدید آلودگی محیط زیست و هوای آن دارند ولی آلودگی ناشی از فرایند تولید در صنایع مختلف منبع اصلی و مهم مواد آلوده کننده منتشره در اتمسفر را تشکیل می دهد.
چند سالی است که افزایش استفاده از سوخت مازوت به جای گاز طی فصل پاییز و زمستان در نیروگاه حرارتی تبریز، سبب بالا رفتن آلودگی هوا شده است با بررسی عوامل آلوده کننده هوای شهر تبریز به نیروگاه این شهر می رسیم؛ چند سالی است که افزایش استفاده از سوخت مازوت به جای گاز طی فصل پاییز و زمستان در نیروگاه حرارتی تبریز، سبب بالا رفتن آلودگی هوا شده تا باردیگر این نیروگاه به تنهایی مسئولیت بخش عمده افزایش آلودگی هوای تبریز، اسکو، خسروشهر، ایلخچی و آذرشهر را داشته باشد.
نیروگاه حرارتی تبریز در کیلومتر ۱۶ جاده تبریز- آذرشهر واقع شده که بخش هایی از آن در سال ۱۳۵۷ شروع به فعالیت کرد و در سال ۱۳۶۵ هم واحدهای دیگر آن وارد مدار ساخته شده است.
نیروگاه حرارتی تبریز در این سالهای اخیر به علت استفاده از مازوت برای تولید برق در فصول سرد سال و آلودگی هوا همواره مورد انتقاد مردم و مسؤلان شهر تبریز بوده است. مازوت مورد استفاده این نیروگاه هم توسط خط لوله ای از پالایشگاه تبریز تأمین می شود.

نیروگاه تبریز مازوت می سوزاند
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نیروگاه تبریز مازوت می سوزاند که سبب آلودگی هوای این شهر و مناطق اطراف نیروگاه شده است.
حسن عباس نژاد با تکیه بر این که طی روزهای اخیر شاهد سکون هوای شهر تبریز بودیم، اضافه کرد: سکون هوا در کنار افزایش مازوت سوزی سبب آلودگی هوای تبریز شده و با این وضعیت طی روزهای آینده وضعیت هوا در این شهر خطرناک می شود.
در شهر تبریز غیر از نیروگاه دیگر صنایع مازوت سوزی ندارند وی ضمن اشاره به این که تمهیدات لازم برای تغییر سوخت نیروگاه تبریز از مازوت به سوخت پاک انجام شده است، اظهار داشت: در شهر تبریز غیر از نیروگاه دیگر صنایع مازوت سوزی ندارند.
وی ضمن اشاره به آلودگی هوای شهر تبریز و لزوم تأمین برق و گاز مصرفی مردم، خواهان افزایش سهمیه گاز نیروگاه حرارتی تبریز به منظور حذف سوخت مازوت در این نیروگاه شد.
عباس نژاد با تکیه بر این که استفاده از تجهیزات و فیلترهای سوختی برای استاندارد سازی دودکش های این نیروگاه ضروری می باشد، اظهار داشت: با این که چندین بار به مدیران این نیروگاه تذکر داده ایم ولی توجهی به این هشدارهای ما نداده اند.

دستورالعمل عجیب شرکت ملی گاز برای نیروگاه تبریز
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس هم ضمن اشاره به دستورالعمل عجیب شرکت ملی گاز برای نیروگاه تبریز عنوان کرد: در تابستان سال جاری دستورالعمل عجیبی توسط یکی از مدیران شرکت ملی گاز ایران صادر شد که در آن مصرف گاز نیروگاه های حرارتی کشور تعیین شده و تنها مصرف گاز دو نیروگاه حرارتی تبریز و سهند در استان آذربایجان شرقی صفر ارزیابی شده است.
روح الله متفکرآزاد اضافه کرد: این بدین مفهوم است که روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر مازوت باید در تبریز مصرف کنند که معادل پتانسیل ۳۵۰ تن گوگردی است که در هوای تبریز خالی می شود و در خلال آن ۴۰ تا ۵۰ واحد این شهر را آلوده تر خواهد نمود.
وی خواهان لغو مصوبه شرکت ملی گاز ایران پیرامون نحوه ارزیابی مصرف گاز نیروگاه های حرارتی کشور شد که در این روش حق نیروگاه های تبریز و سهند تضییع می شود.
مردم تبریز با این که مصرف گازشان کم شده است، اما به جای این که تشویق شوند، تنبیه شدند این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار نمود: مردم تبریز با این که مصرف گازشان کم شده است، اما به جای این که تشویق شوند، تنبیه شدند. از طرفی مصرف کل گاز در استان ۲۲ و ۴۵ میلیون مترمکعب در روز بوده است که از این میان ۲ و ۳ میلیون مترمکعب برای این دو نیروگاه بوده است که از طرق دیگر جبران کرده اند.
وی در انتها به وزیر نفت تذکر داد که اگر تا دو هفته آینده این دستورالعمل لغو نشود، طرح سوال از وی را مطرح خواهد نمود.
وی اظهار داشت: یکی از علل اصلی آلودگی هوای شهر تبریز مازوت سوزی نیروگاه تبریز است.

پیگیر مبحث آلایندگی نیروگاه تبریز هستیم
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: پیگیر مبحث آلایندگی نیروگاه تبریز هستیم و مکاتباتی با وزارت خانه های نفت و نیرو انجام شده است.
جواد رحمتی ضمن اشاره به این که نباید به خاطر تأمین برق با جان و سلامتی مردم بازی کرد، اضافه کرد: نیروگاه تبریز باید میزان مازوت سوزی را کاهش داده و همینطور فیلترهای تسویه در خروجی های این نیروگاه نصب شود.
وی افزود: اگر نیروگاه تبریز قادر به اتخاذ تمهیدات لازم نیست دولت باید با عرضه تسهیلات این فرصت را ایجاد نماید.
در شش ماهه سالجاری وضعیت کیفیت هوای شهر تبریز به ترتیب شامل ۴۷ روز پاک و ۱۳۶ روز سالم و ۳ روز ناسالم برای گروههای حساس بوده که با تداوم مازوت سوزی در نیروگاه تبریز وضعیت آلودگی هوا طی پاییز و زمستان سالجاری خطرناک خواهد بود.
گفتنی است با رسیدن به فصل سرد سال و سکون هوایی که از حدود آبان ماه به دلیل کمبود بارش ها ایجاد می شود، هوای تبریز به حد کافی آلوده خواهد بود و در صورتیکه نیروگاه تبریز همچنان از مازوت استفاده نماید روزهای آینده از لحاظ آلودگی هوا پرخطر است.


منبع:

1400/07/29
22:27:15
5.0 / 5
238
تگهای خبر: آب , آزاد , آلودگی , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه