رئیس نظارت بر امور حیات وحش كرمان خبر داد؛

کرمان مأمن گونه های در خطر انقراض

کرمان مأمن گونه های در خطر انقراض به گزارش پرشین رز رئیس نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کرمان اظهار داشت: کرمان به مأمن گونه های در خطر انقراض تبدیل گشته و این دفعه میزبان پرنده خروس کولی دشتی گونه به شدت در معرض خطر انقراض شد.به گزارش پرشین رز به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان، منصور پورسینا از مشاهده پرنده خروس کولی دشتی در استان کرمان اطلاع داد.
پورسینا عنوان کرد: حضور این پرنده برای نخستین بار توسط یونس خواجویی سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار جنوب مشاهده و تصویربرداری شده است.
وی اظهار داشت: پرنده «خروس کولی دشتی» جزو پرندگان مهاجر عبوری کمیاب و در لیست پرندگان به شدت در معرض خطر انقراض قرار گرفته است که مشخصه بارز آن از سایر گونه های خروس کولی، خط ابروی پهن v شکل سر آن است.
پورسینا افزود: این پرنده در فصل بهار و پاییز به هنگام مهاجرت، جهت استراحت و تجدید نیرو برای ادامه مهاجرت در علفزارها، مناطق نیمه تالابی و اراضی کشاورزی شخم زده فرود می آید.
رئیس نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان کرمان اضافه کرد: استان کرمان با عنایت به شرایط اقلیمی متفاوت، دارای شرایط زیستگاهی بسیار مناسبی برای حیات وحش می باشد. این تنوع و شرایط مناسب زیستگاهی منجر به ایجاد تنوع گونه ای بسیار غنی در سطح استان شده است.
در ادامه داریوش غفاری معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان بیان نمود: با برنامه ریزی دقیق و منظم در مورد پایش مستمر زیستگاه های استان، تا کنون موفق به ثبت حضور گونه های پرارزش گربه شنی، شاه روباه، پلنگ سیاه (تغییر ژنتیکی) اردک مرمری و خروس کولی دشتی برای نخستین بار در استان شده ایم.
لازم به ذکر است حضور گونه بسیار نادر گربه پالاس هم در شهرستان رابر به ثبت رسیده است.


منبع:

1400/08/03
21:41:17
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه