ضرورت توسعه طرح های آبخیزداری برای بهبود وضعیت منابع آبی

ضرورت توسعه طرح های آبخیزداری برای بهبود وضعیت منابع آبی به گزارش پرشین رز معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشورگفت: روند رو به رشد سیل در سالهای اخیر حاکی از آنست که بیشتر مناطق کشور در معرض تهاجم سیلاب های مخرب قرار داشته اند و ابعاد خسارات و تلفات جانی و مالی سیل بالا رفته است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا پرویز گرشاسبی در بازدید از پروژه های آبخیزداری شهرستان ارزوئیه با اشاره به این که به سبب تنوع شرایط اکولوژیک، دستیابی به یک الگوی مشخص و یا ارائه دستورالعمل معین که دارای کاربرد یکسان در تمامی حوزه های آبخیز باشد، میسر نیست، اظهار نمود: بنا بر این افزون بر شناخت حوزه ها و مسائل آنها، اولویت عملیات آبخیزداری متناسب با پتانسیل های موجود اجتناب ناپذیر است.

وی برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی، کاهش پوشش گیاهی و استفاده غیراصولی از اراضی را دلیل محکمی بر برهم خوردن تعادل اکولوژیک که در نهایت منجر به افزایش پتانسیل سیل خیزی حوزه های آبخیز می شود، دانست و اشاره کرد: به سبب موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی استان کرمان، کمبود آب و خشکسالی نیز یک تهدید حتمی و اجتناب ناپذیر است اما می توان با ارائه الگوهای بهینه مدیریتی اثرات و عوارض پیچیده آنرا تعدیل کرد و مانع از بروز بحران آب شد.

گرشاسبی سیل و خشکسالی را دو روی سکه تغییرات آب و هوا قلمداد کرد که یکی بوسیله مازاد آب (سیل) و دیگری بوسیله کمبود آب (خشکسالی) عمل می کند و اظهارکرد: گزارش ملی سیلاب ها که به دنبال سیل فروردین ۱۳۹۸ از طرف دفتر رییس جمهوری تهیه شد، به کرات به نقش و اهمیت آبخیزداری اشاره نموده است.

وی افزود: در یک طرح آبخیزداری اهتمام می شود با شناخت ظرفیت ها و قابلیت های مختلف یک منطقه جغرافیایی محدود شده در قالب یک حوزه آبخیز، ضمن حل مشکلات مختلف اکولوژیک، زیرساختی، انسانی، زیستی و... بیشترین بهره برداری انسانی در جهت رفاه حال آبخیزنشینان، در کنار تضمین توسعه پایدار آبخیز صورت گیرد.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به این که باید از سمت مدیریت بحران و جبران خسارت در کشور به سمت سرمایه گذاری در جهت کاهش خطر و مدیریت ریسک حرکت کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: عملیات آبخیزداری و آبخوانداری از اقدامات زیربنایی در امتداد مدیریت ریسک هم در زمینه خشکسالی و هم در زمینه سیل است. اجرای پروژه های آبخیزداری تنها راه برون رفت از بحران های سیل و خشکسالی است و در همین راستا اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمان بر طبق اولویت های کارشناسی، مبادرت به بررسی و مطالعه تفصیلی اجرائی حوزه های آبخیز استان کرده که با بهره گیری از نتایج حاصله پروژه های گوناگون آبخیزداری، کنترل سیلاب را اجرا کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگلها و مراتع، گرشاسبی در آخر با اعلان اینکه سال ۱۳۹۵ قانونی درباره تامین آب آشامیدنی شهرها و روستاها به تصویب رسیده است، اظهارکرد: بند ب ماده ۷ این قانون در مورد تامین آب آشامیدنی شهر و روستا بوسیله کارهای آبخیز داری سخن گفته است.

منبع:

1400/09/02
16:14:07
5.0 / 5
45
تگهای خبر: آب , باد , بحران , زیرساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه