دردسرهای ذرات معلق برای انسان

دردسرهای ذرات معلق برای انسان به گزارش پرشین رز ذرات معلق بعنوان یکی از اصلی ترین آلاینده های هوا، تأثیر زیادی روی زندگی و سلامت مردم دارند. این ذرات منشا و تاثیرات گوناگونی دارند و مقابله با صدمه های این ذرات نیازمند آگاهی عمومی است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، بر مبنای اطلاعات شرکت کنترل کیفیت تهران ذرات معلق و تاثیرات آنها روی سلامتی انسان در دسته های گوناگونی قرار می گیرند:
ذرات معلق و منشا آن ها
حتما تا کنون شنیده اید که هوای تهران حاوی ذرات معلق بسیار ریز است. این ذرات یا مانند گرد و غبار منشا طبیعی دارند و با جریان باد وارد هوای پایتخت می شوند و یا از احتراق انواع سوخت ها در کوره ها و مشعل ها بخصوص خودرو ها و از همه مهمتر خودرو های دیزلی و بنزینی کاربراتوری و موتورسیکلت ها تولید می شوند.

تفاوت عمده اثر ذرات بر سلامتی انسان در منشا و اندازه آن است. ذراتی که از احتراق تولید می شوند به مراتب سمی تر و خطرناک تر از ذرات طبیعی هستند علاوه بر آن ذرات ناشی از احتراق بسیار ریزتر از ذرات طبیعی هستند و بنابراین می توانند تا اعماق دستگاه تنفسی انسان نفوذ کنند و حتی وارد جریان خون شوند. از این رو قرارگرفتن در معرض دود موتور دیزل و دود خودرو های کاربراتوری بسیار خطرآفرین است و این خطر در صورتیکه زمان مواجهه با این ذرات بیشتر باشد، افزایش می یابد.
مشکلات ذرات معلق برای سلامتی انسان
مطالعات علمی مختلف درباره ذرات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض آلاینده ذرات سبب بروز مشکلات زبادی می شود. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، مبتلا شدن به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مشکلاتی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان بوجود می آورد.

مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی، کودکان و افراد مسن در صورت قرارگرفتن در معرض آلودگی ذرات، بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. با این وجود حتی اگر شما سالم هستید، امکان دارد در صورت قرارگرفتن در معرض سطوح بالای آلودگی ذرات، موقتاً گرفتار عوارض آن شوید.

ذرات ریز علت اصلی کاهش دید در نقاط مختلف هستند. این مواد همینطور می توانند توسط باد در فواصل طولانی جابه جا شوند و روی زمین و با آب فرو نشیند. اثرات این پدیده شامل تغییر در تعادل مواد مغذی موجود در آب های ساحلی و حوزه رودخانه های بزرگ، آسیب زدن به جنگل و محصولات کشاورزی، ایجاد دریاچه ها و رودخانه های اسیدی، کاهش مواد مغذی موجود در خاک و تأثیر بر تنوع زیست بوم می شود.
حد مجاز آلاینده ها
بر اساس مطالعات و تحقیقات دانشمندان، برای هر آلاینده یک حد مجاز تعریف می شود. در مورد ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون این حد برابر ۱۵۴ میکرو گرم بر متر مکعب تعریف شده است و حد استاندارد آلاینده های ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون برابر ۳۵ میکروگرم بر متر مکعب است. بدین مفهوم که اگر متوسط غلظت این آلاینده ها در طول شبانه روز (۲۴ ساعت) کمتر از این مقدار باشد، به لحاظ الاینده مورد نظر هوا قابل قبول است و اگر بیشتر از آن بود بسته به میزان غلظت، هوا در شرایط ناسالم برای گروههای حساس، ناسالم، بسیار ناسالم و یا خطرناک قرار می گیرد.
ذرات چگونه اندازه گیری می شوند؟
به علت نقش اندازه ذرات بر میزان تأثیر آنها بر سلامتی انسان، این آلاینده ها بر مبنای استاندارد در دو اندازه مختلف شامل همه ذرات با قطر کوچکتر از ۱۰ میکرون ( PM۱۰) و همه ذرات با قطر کوچکتر از ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به صورت واحد جرم در متر مکعب هوا گزارش می شوند.
هنگام وجود ذرات معلق چه باید کرد؟
بهترین کار دوری از هوای محیط است. این کار بخصوص برای گروههای حساس جامعه شامل سالمندان، زنان باردار، کودکان و مبتلایان به بیماری های قلبی و تنفسی و آسم بسیار ضروری می باشد. چاره موثر دیگری وجود ندارد. تحقیقات نشان داده است استفاده از ماسک های تنفسی معمولی - که در داروخانه ها به فروش می رسد- تأثیری بر پیشگیری از نفوذ این آلاینده در بدن ندارد علاوه بر آن دستگاههای تصفیه هوای خانگی قادر به حذف ذرات بسیار ریز از هوای محیط نیستند.

منبع:

1400/09/04
20:29:02
5.0 / 5
255
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه