شروط محیط زیست برای مازوت سوزی در نیروگاه ها

شروط محیط زیست برای مازوت سوزی در نیروگاه ها به گزارش پرشین رز معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: نیروگاه ها باید مجهز به سیستم کنترل آلودگی هوا شوند. در این شرایط می توانند مازوت هم بسوزانند.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا برپایه آخرین سیاهه انتشار شهر تهران سهم صنایع و نیروگاه ها از میان منابع ثابت تهران و اطراف آن در تولید ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون حدود ۳۰ درصد گزارش شده است. در سالهای اخیر مازوت سوزی برخی صنایع و نیروگاه ها آلودگی هوای برخی کلانشهرها را شدت بخشیده است. سال جاری هم مازوت سوزی شهرهایی مانند تبریز، مشهد و همدان تایید شده است.

آلودگی ناشی از ذرات معلق در حالی در کشور طی فصول سرد افزایش می یابد که بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون جزو گروه اول مواد سرطان زا و هم رده با مواد رادیو اکتیو هستند.

داریوش گل علیزاده در گفت و گو با ایسنا درباره مازوت سوزی در نیروگاه ها اظهار داشت: وقتی نیروگاه ها سیستم کنترلی داشته باشند، مازوت سوزی اشکالی ندارد. در تمام دنیا نیروگاه ها هم مازوت و هم گازوئیل پرگوگرد مصرف می کنند ولی تجهیزات کنترل آلایندگی روی دودکش آنها نصب شده است و هوا آلوده نمی گردد این در حالیست که هیچ یک از نیروگاه های ما این تجهیزات را ندارند.

وی با اشاره به پیگیری های سازمان محیط زیست برای اجبار نیروگاه ها به نصب سیستم کنترل آلودگی هوا اظهارکرد: ما به دولت دوازدهم مکاتبه کردیم و رئیس جمهوری وقت به وزارت نیرو و نفت فرمان داد تا این اقدام صورت گیرد ولی انجام نشد. این وزارتخانه ها هم علل خاص خویش را برای عمل نکردن به قانون دارند. بعنوان مثال می گویند نیروگاه های ما قدیمی است و امکان نصب تجهیزات کنترل آلایندگی روی آنها وجود ندارد.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ما همچنان بر لزوم نصب سیستم کنترلی آلودگی هوا بر مبنای قانون هوای پاک تاکید می نماییم. نیروگاه ها در شرایطی که در مقطعی از سال درخواست مصرف مازوت به سبب ایجاد نشدن اختلال در شبکه برق رسانی را دارند باید این سیستم را نصب کنند این در حالیست که وزارت نیروی دولت دوازدهم پیشنهاد حذف این ماده را به دولت داده بود و ما با این کار مخالفت کردیم.

گل علیزاده با اشاره به نشست های برگزار شده با کنسرسیوم دانشگاه های برتر کشور و ستاد فناوری نانو برای مشخص کردن راه های سولفورزدایی از مازوت اظهارکرد: هدف از برگزاری این نشست ها دستیابی به راهکارهایی به منظور ارائه شدن سوخت مازوت کم گوگرد به نیروگاه ها بود تا آن زمان که مشکل فیلتراسیون حل شود، با آلودگی هوا مواجه نشویم.

وی افزود: سولفورزدایی یکی از راهکارهای حل مشکل نیروگاه های مازوت سوز است. راهکار دیگر استفاده از سیستم های کنترلی است که تابحال هیچکدام ار این راهکار ها عملیاتی نشده است. در برگزاری نشست با کنسرسیوم و ستاد فناوری نانو به دنبال این بودیم که راهکارهای اجرایی برای کاهش سولفورمازوت ارائه کنند چونکه در حال حاضر سه تا ۳.۵ درصد از وزن حجمی یعنی ۳۰ تا ۳۵ هزار قسمت در میلیون (ppm) میزان گوگرد در مازوت پالایشگاه های ماست.

گل علیزاده با اعلان اینکه مشکل کاهش میزان سولفور مازوت موضوعی است که نیروگاه ها باید پیگیر آن باشند، اظهار داشت: نیروگاه ها می توانند با وزارت نفت توافق کنند تا مازوت کم گوگردتری را در اختیار آنها قرار دهد یا از راه بخش خصوصی میزان سولفور مازوتی را که در اختیار آنها قرار می گیرد را کاهش دهند یا از سیستم کنترلی استفاده کنند. در این خصوص پیرو پیگیری های قبلی گزارش لازم را به دولت، مجلس و نهادهای نظارتی و سازمان بازرسی ارائه دادیم. تمام مشکلات را اعلام کردیم و راهکار ها را بر مبنای قانون هوای پاک و مصوبات هیات وزیران در بخشنامه فنی ماده ۲ قانون هوای پاک اعلام کردیم و خواهان اقدام وزارت نیرو برای حل مشکل آلودگی هوای ناشی از نیروگاه ها شدیم.

وی افزود: ما کماکان پیگیریهای حقوقی خویش را انجام می دهیم چون بر مبنای قانون مکلف بر نظارت بر خروجی دودکش های کلیه نیروگاه ها و واحدهای صنعتی هستیم تا خروجی های خویش را منطبق با حدود مجاز مصوب هیات وزیران بکنند.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه پیش نویس تدوین استاندارد ملی مازوت در کمیته فنی سازمان ملی استاندارد در مرحله بررسی قرار دارد، اظهار داشت: به نظر ما لازم است میزان گوگرد در مازوت در سه سطح تعریف شود؛ مازوت کم گوگرد، مازوت با گوگرد متوسط و مازوت با گوگرد بالا. تا بر مبنای محل مصرف و با توجه به این که وزارت نفت صادرات هم دارد، بتوانند از این مازوت استفاده کنند.

گل علیزاده در انتها اظهارکرد: بر مبنای پیشنهاد ما مازوت کم گوگرد یک درصد وزن حجمی سوخت، مازوت با گوگرد متوسط ۲ تا ۲.۵ درصد و مازوت با گوگرد بالا ۲.۵ تا ۳.۵ درصد وزن حجمی سوخت است. اگر این مورد به تصویب شورای عالی استاندارد برسد، ملاک عمل قرار می گیرد و بر مبنای میزان سولفور اجازه مصرف مازوت را در بعضی نیروگاه ها و صنایع را خواهیم داد البته ملاک اصلی ما خروجی دودکش آن هاست که باید منطبق با حدود مجاز مصوب هیات وزیران باشد.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا بخشنامه فنی ماده ۲ قانون هوای پاک در سال ۹۷ به تصویب هیات وزیران رسید و در زمینه کنترل و کاهش آلودگی ها است.

منبع:

1400/09/10
11:35:01
5.0 / 5
241
تگهای خبر: آلودگی , برگ , بهداشت , پاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه