معاون استاندار اصفهان:

دریچه های سد زاینده رود از امشب بسته می شود

دریچه های سد زاینده رود از امشب بسته می شود معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان اظهار داشت: با اتمام توزیع 10 روزه آب برای نوبت دوم آبیاری کشت کشاورزان شرق، خروجی سد زاینده رود از امشب کاهش پیدا می کند.مهران زینلیان در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: برغم تمایل مان به ادامه جریان زاینده رود در شهر اصفهان، اما با توجه به این که ذخیره آب پشت سد محدود است امکان رهاسازی و ادامه جریان زاینده رود نیست.
وی اضافه کرد: برای این منظور حتی شب گذشته جلسه ای با نمایندگان جهاد کشاورزی و آب منطقه ای و کشاورزان انجام شد اما وضعیت ذخیره سد اجازه رهاسازی آب برای مدت بیشتر را نمی دهد و بدین جهت با اتمام توزیع ۱۰ روزه آب برای نوبت دوم آبیاری کشت کشاورزان شرق اصفهان، خروجی سد زاینده رود از امشب کاهش پیدا می کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان اشاره کرد: در این زمینه حتی طبق روندی که باید سازمان جهاد کشاورزی و کشاورزان به توافق برسند و سپس آب منطقه ای تأیید کند، این اتفاق نیافتاد و به بیان دیگر شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی که دو ارگان تخصصی هستند جریان دائمی را تأیید نکردند، در صورتیکه ما باتوجه به فرونشست زمین در اصفهان، محیط زیست و نشاط مردم مایل بودیم آب رهاسازی شود اما آبی پشت سد نیست.
به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، قبل از این عضو هیئت مدیره صنف کشاورزان اصفهان در مصاحبه با این خبرگزاری گفته بود که با توجه به این که کشت امسال کشاورزان شرق عمدتا گندم است از شروع فروردین نیاز به آبیاری دارد و اراضی شرق تا ۷۵ ام (نیمه خرداد) باید طی چند نوبت آب دریافت نمایند تا محصول گندم لطمه نبیند.
خروجی سد زاینده رود از بامدادان پنجم فروردین ماه بمنظور توزیع آب برای نوبت دوم آبیاری کشت کشاورزان شرق اصفهان به مدت ۱۰ افزایش پیدا کرد.
۱۲ بهمن سال قبل نیز به مدت ۱۰ روز آب از سد زاینده رود به سمت اراضی کشاورزی شرق اصفهان برای نوبت اول کشت پاییزه رها سازی شده بود و حدود ۳۰ درصد از اراضی این منطقه زیر کشت گندم و گلرنگ رفت.

1401/01/15
23:03:05
5.0 / 5
198
تگهای خبر: آب , برگ , گل , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه