تدوین برنامه عمل غرب آسیا برای بیابان زدایی

تدوین برنامه عمل غرب آسیا برای بیابان زدایی پرشین رز: رییس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست با سفیر سوریه در ایران، در محل سازمان حفاظت محیط زیست روز گذشته ملاقات و گفتگو کرد.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا سیدحسین موسوی فر با «شفیق دیوب» - سفیر سوریه در ایران - در سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و گفت و گو کرد. در این جلسه درباب ضرورت تقویت همکاریهای آتی، به ویژه در مورد مسائل محیط زیستی بحث و تبادل نظر شد.

رییس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: انتظار داریم همان گونه که در زمینه های مختلف دو ملت با هم روابط عمیقی دارند و این رابطه ناشی از مولفه های مختلف برادری و دوستی میان دو ملت است، در زمینه ی محیط زیست هم به همین گونه جلو برود.

وی ادامه داد: البته در گذشته در زمینه محیط زیست اقدامات خوبی انجام و تفاهمنامه هایی بین دو کشور منعقد شده است اما این موافقت نامه ها فقط در مرحله تفاهم متوقف شده اما بنای ما این است که در جلسه برای اجرائی شدن این تفاهمنامه ها و به روز شدن آنها هماهنگی هایی صورت گیرد. ما درک می نماییم که کشور سوریه در زمینه های مختلف مشغولیاتی دارد و با ایران همکاریهای خوبی دارد اما همانطور که می دانید مسئله محیط زیست امروزه مساله یک دولت و یا دو دولت نیست بلکه مناطق وسیعی از جهان را با چالش مواجه کرده است و این وظیفه ما را بعنوان دو ملت دوست و همراه سنگین تر می کند.

موسوی فر در ادامه اظهار نمود: در ایام اخیر کشور ما همانند تعدادی از کشورهای دیگر در منطقه هدف طوفان های گردوغبار و مخاطراتی بوده است که ناشی از تغییرات اقلیمی در منطقه است و با این شرایط اقلیمی امیدواریم با این جلسات و نشست ها بطور جدی در حل این معضل محیط زیستی اقدامات اثر بخشی را داشته باشیم و وارد فاز عملیاتی شویم.

رییس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: ما خواهان این هستیم که با تاکید بر این اتفاقات زیست محیطی اخیری که برخی از آنها با منشاء کشور جناب عالی بوده است همکاریهای جدی و مؤثری داشته باشیم.


موسوی فر با اشاره به موافقت نامه هایی که در سال ۱۳۸۴ (۲۰۰۶میلادی ) بین دو دولت ایران و سوریه به امضاء رسیده بود، اظهار داشت: این تفاهم ژنامه از دستاوردهای خوبی برخوردار بود که متاسفانه آثار و خروجی های قابل توجهی که جنبه رفع موانع محیط زیستی را آنگونه که باید باشد را نداشت که امیدواریم با به روزرسانی، اسناد جدیدی تنظیم شود تا بتوانیم در زمینه محیط زیست همانند دیگر حوزه ها پیشرو باشیم.

سفیر سوریه در ایران خواهان تقویت حوزه محیط زیست، اقتصاد و تجارت شد

«شفیق دیوب» - سفیر سوریه در ایران - اظهار نمود: بسیار خرسندم از حضور در کنار دوستداران و متولیان حوزه محیط زیست کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران و امیدوار هستم با این جلسه و جلسه در آینده شاهد نتایج ملموسی در زمینه محیط زیست دو کشور بلکه کل منطقه باشیم و تشکر می کنم از تدبیر کشور جمهوری اسلامی که در این عرصه محیط زیستی پیش قدم شده است.

شفیق دیوب در ادامه درباب مباحث مطرح شده اشاره کرد: مواردی که در این نشست بصورت کارشناسی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، بسیار پراهمیت است و کاملاً با طرح این مساله موافق هستیم. روابط بین دو ملت ازلحاظ راهبردی و راهبردی بسیار نزدیک و قوی است اما خلائی که در این روابط احساس می شود، بحث حوزه محیط زیست، اقتصاد و تجارت است که ضعف بزرگی است و به نظرم رهبران دو ملت برای تقویت این بخش ها باید اقدامات ویژه ای انجام دهند تا در امتداد منفعت دو ملت سوریه و ایران شاهد شکوفایی این بخش ها نیز باشیم.

سفیر سوریه در تهران اضافه کرد: دولت سوریه این آمادگی را دارد برای بسط روابط بین دو کشور در همه زمینه ها ازجمله بحث محیط زیست که شامل تغییرات اکوسیستم و هوا است همکاریهای مؤثری را داشته باشد.

وی تغییرات اکوسیستم و هوا را از بزرگ ترین چالش های زیست محیطی دانست و اشاره کرد: برای مقابلعه تغییرات اقلیمی که امروز کشورهای منطقه ازجمله ایران شاهد آنست، معتقدم باید با همکاری سایر کشورهای منطقه و کشورهای حوزه خلیج فارس اقدامات ویژه ای صورت گیرد و هرچه سریع تر این همکاری ها را در قالب تفاهمنامه که بتواند قابلیت عملیاتی شدن داشته باشد را شروع نماییم.

«شفیق دیوب» درباب تفاهم نامه ای که سال ۲۰۰۶ به امضاء رسیده بود اظهار داشت: در اینجا از نمایندگان و دست اندرکاران حوزه محیط زیست می خواهیم اگر احساس می شود که باید برای به روز شدن این تفاهمنامه اقداماتی صورت گیرد، هر چه سریع تر این اقدامات صورت گیرد تا ما هم بتوانیم در اسرع وقت مفاد تفاهمنامه جدید را به دولت متبوع خود منتقل نماییم وبا بررسی ها و بیان دیدگاه هایمان مقدمات امضای این سند همکاری را هر چه سریع تر فراهم نماییم و به مرحله اجرا برسانیم.

وی همین طور از سفر نخست وزیر سوریه به تهران در آینده نزدیک خبرداد.

ایران پس از چین بیشترین جنگل دست کاشت را در مناطق بیابانی به وجود آورده است

محمد طهماسبی بیرگانی - دبیر ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت گردوغبار کشور - نیز در این جلسه اظهار نمود: کشور جمهوری اسلامی ایران در بحث مقابله با بیابان زدایی و مقابله با گردوغبار یک پیشینه ۷۰ ساله دارد بطوریکه حدود ۵ میلیون هکتار جنگل دست کاشت روی مناطق غبار خیز خصوصاً در مناطقی با بارندگی کمتر از ۵۰ میلیمتر به وجود آورده است.

وی افزود: بررسی های مجامع بین المللی نشان میدهد که جمهوری اسلامی ایران پس از چین بیشترین جنگل دست کاشت را در مناطق بیابانی به وجود آورده است.

طهماسبی بیرگانی درباب اقدامات صورت گرفته در امتداد کار عملیاتی موضوع مقابله با گردوغبار و مناطق تحت تأثیر آن اظهار داشت: ما یک ستاد داریم که متشکل از ۱۵ دستگاه اجرائیست که کار اقدام و عمل را بصورت هماهنگ انجام می دهند. این دستگاهها تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست هستند که نسبت به شناسایی تمام مناطق غبار خیز خاورمیانه اقدام نموده و اسناد این اقدام پژوهشی موجود است و طبق بررسی های صورت گرفته این مناطق حدود ۲۷۰ میلیون هکتار است که شامل کل خاورمیانه و غرب آسیا و بخش هایی از آسیای میانه شامل ترکمنستان و ازبکستان می شود.

دبیر ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت گردوغبار کشور در ادامه اشاره کرد: قسمتی از برنامه بیابان زدایی ما برنامه عمل غرب آسیا نام گذاری شده است و خواهان آن هستیم که عملیاتی شدن فاز اول این برنامه عمل با کشورهای منطقه شروع شود و با کسب نتایج مثبت سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس اضافه شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست طهماسبی بیرگانی اشاره کرد: این سند پشتیبانی تمام دستگاه های داخلی کشور همین طور دستگاه دیپلماسی کشور یعنی وزارت امور خارجه را طی جلساتی کسب کرده و موافقت برای انجام این کار حاصل شده است.

منبع:

1401/02/09
12:34:01
5.0 / 5
278
تگهای خبر: باد , بارندگی , حفاظت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه