در گزارش پرشین رز مطرح شد؛

فرونشست اصفهان جای کتمان و درنگ ندارد

فرونشست اصفهان جای کتمان و درنگ ندارد به گزارش پرشین رز مدیر بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه اصفهان پرخطرترین شهر ایران به لحاظ فرونشست است، اظهار داشت: شدت این پدیده جای کتمان و درنگ ندارد و باید فوری اقدام گردد.علی بیت الهی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره مطالعاتش درباره فرونشست زمین در استانهای سراسر کشور، عنوان کرد: نتیجه مطالعات این بود که شهر اصفهان بالاترین ریسک فرونشست زمین را دارد و پرخطرترین شهر کشور است.
وی توجه به وضعیت فرونشست زمین در شهر اصفهان در سطح ملی و دولت را ضروری دانست و اظهار داشت: متأسفانه این پدیده به علت این که خصوصیت تدریجی دارد و آرام آرام مانند یک مریضی پیش رونده غیرملموس، سلول به سلول شهر اصفهان را در می نوردد و صدمه می زند باید بسیار نگران بود که این پدیده در ادامه به شرایط غیر قابل بازگشت نرسد.
مدیر بخش زلزله شناسی و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: لازم است وضعیت فرونشست زمین را بعنوان یک چالش ملی با مسؤلان تراز اول کشور در بین گذاشت و راهکار عملی و آنی و فوری برای آن در نظر گرفت.
بیت الهی افزود: سالهای ۱۳۹۶- ۱۳۹۷ که برای وضعیت دشت مهیار، حبیب آباد و مراکز مختلفی در اطراف شهر اصفهان می آمدیم که اقدامی شود از آن تاریخ تابحال غیر از اقداماتی که در شرکت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی اصفهان در جلسات اعلام می کنند؛ کار بنیادی که کاهش شدت فرونشست زمین را داشته باشد، ما ندیدیم و الان شرایط تشدید شده به طوری آثار آن برای مردم قابل مشاهده می باشد و می بینند و این نه جای کتمان دارد و نه جای درنگ. امید است که فوری برای پیشگیری از پیشروی این پدیده خطرناک در اصفهان اقدام گردد.
فرسودگی لوله های آب منافاتی با فرونشست ندارد
وی درباره احتمال ارتباط شکستگی سلسله وار لوله های آب و فاضلاب با فرونشست زمین در شهر اصفهان، تصریح کرد: محدوده هایی که فرونشست زمین شدت بیشتری داشته باشد و سرعت آن بالا باشد سطح زمین و لایه های سطحی گرفتار انحنا می شود و زیرساخت ها، لوله های آب، گاز و یا سطوح جاده ها، مسیر ریل ها و …به تبع آن انحنایی که در سطح ایجاد می شود، این ها هم گرفتار انحنا می شوند.
مدیر بخش زلزله شناسی و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: طبیعی است که با ادامه برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی در دشت اصفهان- برخوار از یک سو و تغذیه نشدن آبخوان آن از سمت زاینده رود به علت خشکیدن کامل این رودخانه که اصلی ترین چشمه تغذیه دشت به حساب می آید روند فرونشست زمین شتابان شود و فرونشست زمین استمرار یابد و در نتیجه آن چنین محدثاتی صدمه بینید.
بیت الهی اظهار داشت: مسؤلان اصفهان در خبرها علت این شکستگی ها را فرسودگی لوله ها و قدمت بالای شبکه اعلام نمودند و باید گفت این منافاتی با اثر فرونشست ندارد، به بیان دیگر آثار فرونشست زمین در جاهایی ظاهر می شود که صدمه دیدگی و ضعیف بالایی داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: در همان نواحی که قدمت زیرساخت ها بالاست اگر فرونشست زمین ادامه دار باشد این حوادث بیشتر و بیشتر رخ دهد.
مدیر بخش زلزله شناسی و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن اشاره به کاهش بارندگی ها نسبت به متوسط دراز مدت، عنوان کرد: این امر به علت کاهش آب های سطحی و روان آب ها، فشار بر منابع آب زیرزمینی را بالا خواهد برد و استحصال آب زیرزمینی بیشتر شده و در نتیجه افت سطح آب زیرزمینی و فرونشست زمین بیشتر خواهد شد.
بیت الهی افزود: علاوه بر کمبود بارندگی، افزایش دما برپایه آمار دراز مدت در سرشاخه های سد زاینده رود اتفاق افتاده و وسعت توده های برفی در این منطقه کمتر شده و برپایه آمار موجود سال قبل توده برف این منطقه صفر شده است. بارش برف در ارتفاعات سبب استمرار و دوام آب های جاری می شود و بارندگی به صورت باران سیلاب و روان آب های شدید اما کوتاه مدت به دنبال دارد و چون استمرار ندارد مزید بر علت است که وضعیت آب های سطحی و تغذیه آب های زیر زمینی هم کمتر و کوتاه مدت خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه اگر وضعیت فرونشست به همین منوال ادامه یابد آثار آن پیش رونده تر و تعداد سوانح و حوادث بیشتر خواهد شد، عنوان کرد: لازم است که اقداماتی عملی برای پیشگیری از فرونشست و کنترل آثار آن بخصوص در کلانشهر اصفهان داشته باشیم.
مدیر بخش زلزله شناسی و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: با عنایت به قانون مدیریت بحران و بند (ض) ماده ۱۴ که مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی موظف شده، فرونشست زمین را ارزیابی کند؛ امید است با توجهی که از جانب رؤسای قوای کشور به این امر شده فرونشست اصفهان را خارج از مقولات استانی و غیر استانی و بعنوان مساله ملی بدانند و با نگاه ملی حل شود.
وجود ۳ هزار حلقه چاه عمیق در دشت برخوار
بیت الهی اظهار داشت: امکان ندارد اصلی ترین چشمه تغذیه دشت اصفهان در سمت جنوب دشت اصفهان- برخوار از منبع تغذیه خود، زاینده رود بی نصیب باشد و از سویی فرونشست نداشته باشیم!
وی اضافه کرد: در نظر بگیرید از سمت جنوبی دشت، محدوده شهری اصفهان از رودخانه تغذیه نشوند و در شمال دشت، در برخوار چاه های عمیقی وجود دارد که شمار آنها به سه هزار حلقه چاه عمیق بالای صد متر می رسد و آنها به علت نیاز کشاورری آب باقیمانده را از زیر زمین بالا می کشند، تصور کنید حتی اگر ته مانده آبی هم در زیر پهنه شهری اصفهان وجود داشته باشد با عنایت به شیب زمین به سمت برخوار این آب ها به سمت برخوار جریان می یابد و این شرایط را تشدید می کند و راهی جز این که دشت اصفهان- برخوار از سمت زاینده رود تغذیه شود، وجود ندارد.
مدیر بخش زلزله شناسی و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: مساله فرونشست شهر اصفهان فراتر از بحث نیاز کشاورزی است چونکه پای صدمه دیدگی خانه های مردم، زیرساخت ها و آثار تاریخی این شهر در بین است و این امر مبحث تخصیص آب و حقابه کشاورران نیست بلکه نگرانی ها برای این است که یک شهر سالم و ایمن و طبیعی ادامه حیات داشته باشد و نجات فوری آن لزوم ویژه دارد.
بیت الهی با اشاره به اینکه الان پساب فاضلاب شهری اصفهان به صورت کامل در حوزه صنعت و فضای سبز استفاده می شود، اظهار داشت: اگر این آب های خاکستری نبود دیگر فضای سبزی هم وجود نداشت و آب های زیرزمینی به تنهایی کفایت نیاز این بخش را نخواهد داشت.
وی داد: استفاده از پساب برای فضای سبز شهر اصفهان بسیار لازم است اما متأسفانه برخی بدون در نظر گرفتن ظرفیت گردشگر پذیری اصفهان، صحبت هایی مطرح می کنند مبنی براینکه به این فضای سبز نیاز نداریم که این حرف کاملاً اشتباه است.
مدیر بخش زلزله شناسی و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: درباره کاهش فضای سبز اصفهان بررسی کردم از سال ۱۹۸۵ یعنی حدود ۳۵ سال پیش تابحال وسعت فضای سبز شهر اصفهان و اطراف آن یک سوم شده است.
بیت الهی افزود: بررسی ها نشان داده است که این وسعت در مدت ۵۰ سال گذشته به یک ششم کاسته شده و وسعت فضای سبز شهر اصفهان کمتر و کمتر می شود؛ فضای سبز شهر اصفهان که جاذبه های تاریخی اش آنرا نماد گردشگری ایران کرده و افتخاری برای کشور است و باید مردم از فضای شهری آن طراوت و شادی بگیرند حالا به یک ششم کاسته شده است.
وی با اشاره به اینکه قسمتی دیگر از پساب شهری برای صنایع بزرگ اصفهان تخصیص می یابد، اضافه کرد: بر مبنای آمار موجود بیشتر از ۷۰ درصد نیاز آبی این صنایع وابسته به پساب شدند. شهر اصفهان در زمینه استفاده از آب های خاکستری پیشرو و پیش گام است به این علت که آبی دیگر ندارد.
۲۳۰ هزار واحد مسکونی فاقد اسکلت در خطر است
مدیر بخش زلزله شناسی و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار داشت: دشت اصفهان- برخوار حوضه محدودی است و اطراف این حوضه مانند دشت نجف آباد و مورچه خورت است که کشاورزی می کنند آبی از آن طرف به سمت اصفهان نمی آید و محدودیت در تغذیه آبخوان اصفهان- برخوار سبب گرایش بیشتر به استفاده از پساب ها بیشتر می شود. به نظر می آید پسابی به آن صورت وجود ندارد که بتوان برای کشاورزی هم تخصیص داد و جوابگو نخواهد بود.
بیت الهی با اشاره به اینکه جریان زاینده رود به هر نحوی باید استمرار یابد، اظهار داشت: این رودخانه می تواند جلوی فرونشست را در شهر اصفهان با جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفری بگیرد.
وی افزود: ۲۳۰ هزار واحد مسکونی فاقد اسکلت در گستره شهر اصفهان به صورت پراکنده وجود دارد که فرونشست زمین برای چنین ساختمان هایی صدمه رسان است.


منبع:

1401/02/26
10:33:26
5.0 / 5
228
تگهای خبر: آب , باد , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه