كلانتری: طرحی برای آغاز یك ماه زودتر مدارس ارائه شده است

كلانتری: طرحی برای آغاز یك ماه زودتر مدارس ارائه شده است پرشین رز: تهران- ایرنا- رییس سازمان محیط زیست اظهار داشت: طرحی را عرضه كرده ایم تا كلاس های درس دانش آموزان در استان های شمالی و سردسیر و تهران یك ماه زودتر آغاز شود و در مقابل، یك ماه در زمستان تعطیلی داشته باشیم.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عیسی كلانتری روز چهارشنبه بعد از جلسه هایت دولت در جمع خبرنگاران اضافه كرد: بیشترین آلودگی هوای تهران در فصول سرد ناشی از كامیون و اتوبوس های درون شهری است و تنها 3 درصد مربوط به اتومبیل ها در تهران است كه تاثیر زیادی در آلودگی هوا ندارند.
وی در پاسخ به این سوال كه متوسط عمر كامیون ها در كشور ما بسیار زیاد است، تصریح كرد: وزارت راه از تردد كامیون های با سن بالا در جاده ها جلوگیری می كند، ولی متاسفانه كامیون های فرسوده ای كه از جاده ها خارج شدند، وارد شهرها می شوند و چون استانداردهای سوخت كشورما از استانداردهای بین المللی پایین تر است، سبب تولید آلودگی می گردد.
كلانتری خاطرنشان كرد: 67 درصد آلودگی تهران و كلان شهرها مربوط به اتوبوس های فرسوده است كه شهرداری می گوید من نمی توانم از رده خارج كنم و جایگزینی ندارم. البته استاندار تهران قول داده است از این پس هر زمان كه هواشناسی اعلام نمود هوا ساكن است، استانداری از ورود كامیون ها به تهران جلوگیری كند.
رییس سازمان محیط زیست با اشاره به تاثیر اجرای طرح زوج و فرد تردد خودروها در بعضی كلانشهرها در وضعیت آلودگی هوا با تاكید بر اینكه اجرای این طرح برای كاهش ترافیك است و ارتباطی به آلودگی ندارد، اظهار داشت: آلودگی هوای سرد با هوای گرم دلایل متفاوتی دارد؛ زمانی كه هوا سرد است عمده آلودگی به ذرات زیر 2. 5 میكرون كه از سوختن گازوئیل به وجود می آید مربوط است اما در هوای گرم گازوئیل نقش كمتری در تولید آلودگی هوا دارد.
وی ادامه داد: خودروهای سواری در فصول بهار و تابستان اثرات بیشتری در آلودگی هوا دارند. اگر بتوانیم با اعمال طرحی طی 15 روز پایانی آذر و دی ماه جلوی تردد كامیون های فرسوده در تهران و كلانشهرها را بگیریم و در كنار این اقدام هم دولت تصمیمات فوری درباره اتوبوس های فرسوده شهری بگیرد، بطور قطع در سال های آینده با شرایط بهتری در فصول سرد مواجه خواهیم بود.
رییس سازمان محیط زیست در ادامه به تصمیم كمیسیون زیربنایی دولت درباره آلودگی هوا و كنترل آن اشاره نمود و اظهار داشت: در این كمیسیون پیشنهاد كرده ایم كه مدارس در نیمه شمالی كشور و مناطق سردسیر همچون تهران یك ماه زودتر آغاز شود و از 15 آذر تا 15 دی مدارس این مناطق تعطیل شوند تا دانش آموزان با هوای آلوده مواجه نشوند.
سیام**9103**
خبرنگار: حمید شهریاری
انتشار: كتایون لامع زاده


1396/10/14
20:12:05
5.0 / 5
5711
تگهای خبر: آلودگی , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه